Vækst trods økonomisk modvind

Vækst trods økonomisk modvind

Logistikkoncernen Dachser leverede en omsætning på omkring 8,3 mia. euro i regnskabsåret 2025 – en vækst på 3,1 % i forhold til året før

Det markerer koncernens højeste omsætning nogensinde. Samtidig steg tonnagen til 46,7 millioner ton, og antallet af forsendelser til 86,2 millioner, hvilket svarer til en vækst på 3,6 %.

- Markedsforholdene var udfordrende gennem hele 2025. Europas kernemarkeder var præget af svag vækst, et højt omkostningsniveau og hård konkurrence, samtidig med at amerikansk toldpolitik skabte øget usikkerhed i den globale handel, siger Burkhard Eling, Dachsers ceo. 

- At vi alligevel leverer organisk vækst og vinder markedsandele inden for vejtransport, viser robustheden i vores forretningsmodel, forklarer han.

Væksten i 2025 var i høj grad drevet af integrationen af de seneste opkøb i Norden (Frigoscandia) og Italien (Dachser & Fercam Italia), Sydtyskland og Østrig (Brummer). 

Alle tre bidrog for første gang fuldt ud til koncernens omsætning i 2025. Uden disse opkøb ville Dachsers vækst have været 0,3 % sammenlignet med året før.

Fastholder stor investeringskraft
I 2025 investerede Dachser omkring 325 millioner euro i netværket, medarbejdere, digitalisering og klimatiltag. I 2026 planlægger virksomheden at øge investeringerne til over 350 millioner euro med henblik på at styrke sin konkurrenceevne på lang sigt.

- Vi fastholder kursen med løbende investeringer i vores netværk. Især i perioder med stor usikkerhed er det vigtigt at holde fast i vores strategiske prioriteringer, siger Eling. 

Road Logistics – som omfatter industrivarer, forbrugsvarer og fødevarer – øgede omsætningen med cirka 7 % til 6,9 milliarder euro. Antallet af sendinger steg med 3,7 %, og tonnagen steg med 6,2 %.

Inden for European Logistics rundede omsætningen for første gang 5 milliarder euro og endte på 5,1 milliarder euro, svarende til en vækst på 5,9 %.

Food Logistics oplevede især en positiv udvikling med en stigning i omsætningen på 10,1 % til over 1,8 mia. euro – et resultat af de seneste opkøb.

I Air & Sea Logistics var 2025 primært præget af et markant fald i fragtraterne, især inden for søfragt fra Asien til Europa. Omsætningen faldt med 12,6 % til 1,4 milliarder euro efter en stærk vækst det foregående år.

Inden for Contract Logistics udvidede Dachser sin lagerkapacitet med omkring 240.000 ekstra pallepladser i 2025. Dachsers samlede lagerkapacitet har nu passeret fire millioner pallepladser globalt.

Dachser forventer fortsat volatile markedsforhold i 2026, blandt andet på grund af geopolitisk uro, begrænset kapacitet inden for sø- og luftfragt og høje brændstofpriser. Koncernen vil fortsætte sin langsigtede strategi med fokus på drift og integrerede løsninger.

Ved udgangen af 2025 havde Dachser cirka 37.500 medarbejdere på verdensplan.

-hawin


14/4 2026
  • Randers mangler nye lagerlokaler

    Randers mangler nye lagerlokaler

    logistikcentre ›Begrænset nybyggeri af ejendomme har skabt mangel på lokaler til køb eller leje inden for lager, logistik og produktion i Kronjylland. Det giver gode muligheder for virksomheder og udlejere med lokaler i overskud, påpeger Nordicals Randers
  • Fire, sjællandske medicinlagre samles i ét

    Fire, sjællandske medicinlagre samles i ét

    logistikcentre ›Region Sjælland har taget første spadestik til et stort, højautomatiseret lager for sit sygehusapotek. Byggeriet i Lille Skensved i Køge bliver på knap 7000 m2 og udstyret med bl.a. selvkørende robotter
  • Ny, fynsk ladestation til de tunge køretøjer

    Ny, fynsk ladestation til de tunge køretøjer

    logistikcentre ›Ved Aarup på Vestfyn har Norlys åbnet endnu en ladestation til ellastbiler og elbusser. Her er der foreløbig kapacitet til, at to lastbiler kan lade samtidig. I løbet af i år øges kapaciteten yderligere med seks ladepladser
  • Ny platform samler lagerdata i ét system

    Ny platform samler lagerdata i ét system

    logistikcentre ›Dematic lancerer den centralicerede og leverandøruafhængige analyseløsning til lagerdrift, Dematic Command Center på LogiMAT 2026
  • Forsvarsmilliarder gavner også lagerindustrien

    Forsvarsmilliarder gavner også lagerindustrien

    logistikcentre ›Store investeringer i nye skibe skaber hundredvis af lokale job og kan brede sig som ringe i vandet. Nordicals Vendsyssel forudser øget efterspørgsel på både lager- og produktionslokaler og boliger i kommunen
  • Fokus på grøn omstilling i ejendomssektoren

    Fokus på grøn omstilling i ejendomssektoren

    logistikcentre ›NRGi og Nordicals vil i et nyt partnerskab hjælpe ejendomsbesiddere i Danmark med den grønne omstilling ved at omsætte direktiver og regler til en business case
  • AutoStore-anlæg bliver hjertet i STARKs nye lager

    AutoStore-anlæg bliver hjertet i STARKs nye lager

    logistikcentre ›Når byggecentrets kommende distributionslager indvies i Brøndby, vil 34 toptunede lagerrobotter servicere samtlige 84 butikker i Danmark og Grønland
  • Reducerer ventetid på reservedele

    Reducerer ventetid på reservedele

    logistikcentre ›Siden Hedin Mobility Group overtog Iveco-aktiviteterne i Norden, holder langt færre køretøjer stille og venter på reservedele. En udbygget lagerkapacitet i Nyköping skaber hurtigere leverancer og kortere leveringstider