Bæredygtigt antiskridpapir til palleting

Bæredygtigt antiskridpapir til palleting

Palcuts mellemlægsark er nu certificeret i henhold til FSC-standarden. Det betyder, at der kun bruges bæredygtig ny papirmasse og genbrugspapir, hvilket er et ønske fra de store kunder i industri og detailbranchen

Palcut, som er specialist i palleteringsløsninger, introducerer nu det FSC Recycled-certificerede mellemlægsark til palleteringsanlæg. Baggrunden er, at virksomheden fornylig er blevet FSC-certificeret med mærket FSC Recycled 100% og med licensnummeret FSC-C147797.

Det betyder, at Palcut fremover kun anvender FSC Recycled genbrugspapir til sine Antim65® og Testliner mellemlægsark. Arkene er produceret af papir, der er indsamlet og genanvendt, og på den måde er virksomhedens kunder med til at skåne verdens skove.
For at sikre, at papiret har den rigtige styrke, kan det være nødvendigt at tilsætte ny papirmasse, men med certificeringen er kunderne garanteret, at der er udelukkende anvendes træ fra FSC-kontrolleret skovproduktion.

Det skridsikre papir bruges som mellemlægsark for at mindske transportskader på produkter, der er pakket på paller. Med FSC Recycled-certificeringen imødekommer Palcut et stort ønske fra kunderne, som – i lighed med en lang række andre brancher – efterlyser bæredygtige løsninger af hensyn til klimaet og vores fælles ressourcer.

- Vi har mange store kunder inden for fødevare- og møbelindustrien, som leverer til de store kædebutikker. De efterspørger bæredygtighed, ikke mindst på emballageområdet, siger Lars Østergaard Jonasen, produktchef i Palcut A/S. Han fortsætter:

- Vi understøtter nu en bæredygtig papircyklus og en minimering af miljøpåvirkningerne, og samtidig opfylder vi vores kunders høje krav til transportsikkerhed og effektiv palletering.

Den grønne dagsorden vinder frem
Bæredygtighed fylder meget på såvel den offentlige som den private agenda, hvor der konstant lanceres nye initiativer og stilles nye krav i miljøet og klimaets navn. Men hvordan sikrer man, at visionerne og de mange tiltag får luft under vingerne og omsættes til konkret handling? Hvordan bliver idéer til handling og dokumenterede resultater?

- Vi er stolte af, at vi har opnået FSC Recycled-certificeringen. Det er en garanti for, at vi har styr processen og kun anvender nye papirfibre fra bæredygtig skovdrift, siger Lars Østergaard Jonasen. Hos Palcut har det blandt andet betydet, at alle afdelinger, fra indkøb og produktion til salg har været involveret i processen og har indført nye procedurer, så virksomheden til hver en tid kan dokumentere, at der er styr på processen, og at der kun anvendes FSC-certificeret papir.

- Vi har store forventninger til den certificerede produktion og glæder os til, at vi kan imødekomme kundernes krav om en miljømæssig forsvarlig produktion og en grønnere bundlinje. Udviklingen går den vej på alle fronter, og nu har vi certificeringen på plads og dokumenterne i orden, slutter Lars Østergaard Jonasen, produktchef i Palcut A/S.  

-lipe

4/6 2019
  • Kulden får efterspørgslen på ladestandere til at eksplodere

    Kulden får efterspørgslen på ladestandere til at eksplodere

    transport ›Flere end 500.000 elbiler på vejene og en kold start på året giver ekstra travlhed hos landets autoriserede el-installatører
  • Luftforurening under lup

    Luftforurening under lup

    transport ›Nyt forskningsprojekt skal undersøge niveauer af ultrafine partikler og kemiske stoffer i lufthavne og finde nye løsninger til at mindske medarbejderes eksponering
  • Maersk har bestilt otte nye containerskibe

    Maersk har bestilt otte nye containerskibe

    transport ›Kinesiske New Times Shipbuilding Co. Ltd. skal levere otte 366 meter lange skibe i en helt ny, kompakt serie til det danske rederi
  • Flere rekorder på Øresundsbroen

    Flere rekorder på Øresundsbroen

    transport ›2025 blev det hidtil mest travle år for forbindelsen mellem Danmark og Sverige. Såvel lastbiltrafik som fritidsrejser og passagerantal satte rekorder
  • - Opters TMS er afgørende for vores vækst

    - Opters TMS er afgørende for vores vækst

    transport ›Transport- og logistikvirksomheden Godshotel ekspanderer betydeligt i disse år. Og det nordiske flådestyringssystem, Opter har ikke blot gjort arbejdet nemmere, men er også en forudsætning for endnu en stor udvidelse
  • Molslinjen skal have ny direktør

    Molslinjen skal have ny direktør

    transport ›Efter knap tre år har Kristian Durhuus fratrådt stillingen som CEO for Danmarks største færgerederi. Ejerne i Nordic Ferry Infrastructure (NFI) leder efter anden profil
  • Bygget  på håndtryk og tillid

    Bygget på håndtryk og tillid

    transport ›I snart 50 år har Gert Hansen arbejdet med Iveco og bygget forretninger op fra bunden. For direktøren i REA Erhvervsbiler er relationer, nærvær og ansvar stadig kernen i en sund forretning – også i en branche i hastig forandring
  • Dansk-kinesisk samarbejde om klimavenlig skibsfart

    Dansk-kinesisk samarbejde om klimavenlig skibsfart

    transport ›Flere "grønne" skibe og maritime teknologier på globalt plan. Det er ønsket med det Memorandum of Understanding, Erhvervsminister Morten Bødskov i denne uge har underskrevet under et besøg i Kina