Dansk og tysk vejvæsen underskriver samarbejdsaftaleVejdirektoratets direktør, Jens Holmboe (tv), og Die Autobahn Des Bundes’ direktør, Stephan Krenz, med den underskrevne samarbejdsaftale. Foto. Vejdirektoratet.

Dansk og tysk vejvæsen underskriver samarbejdsaftale

Vejdirektoratet i Danmark og den ansvarlige organisation for de tyske motorveje, Die Autobahn GmbH des Bundes, har sammen udarbejdet et forståelsespapir, der skal danne grundlaget for et stærkt samarbejde på tværs af grænsen. I dag fredag den 2. juni mødte parterne hinanden nær den dansk-tyske grænse ved Padborg og Ellund for at underskrive papiret

I 2021 fik Tyskland Die Autobahn GmbH des Bundes – en samlet organisation med ansvar for de cirka 13.000 km tyske motorveje.

Die Autobahn arbejder ligesom Vejdirektoratet med at udvikle og implementere innovative og bæredygtige løsninger inden for trafik og vejforvaltning. Der er derfor et stort potentiale for begge parter i at dele viden og erfaring fra dette arbejde.

Samtidig er Die Autobahn også en vigtig samarbejdspartner i forhold til at sikre, at trafikken glider let på tværs af grænsen. Særligt ved vejarbejder eller større begivenheder, som når Tyskland i sommeren 2024 skal afholde EM i fodbold.

Aftale underskrevet ved grænsen
For at styrke det gode samarbejde har Vejdirektoratet og Die Autobahn derfor sammen udarbejdet et såkaldt forståelsespapir, der sammenfatter en række punkter, som parterne er blevet enige om at samarbejde om.

Fredag den 2. juni 2023 mødtes Vejdirektoratets direktør, Jens Holmboe, og Die Autobahn GmbH Des Bundes’ direktør, Stephan Krenz, ved den dansk-tyske grænse ved Padborg og Ellund for sammen at underskrive forståelsespapiret.

Vejdirektør Jens Holmboe, Vejdirektoratet, siger:

Danmark deler hele vores landfaste grænse samt flere færgeovergange og den fremtidige Femernforbindelse med Tyskland. Derfor har det stor betydning for både turisme og dansk eksport, at vi sammen sikrer en god trafikledelse og trafikafvikling på tværs af de to lande. Det har vi allerede et rigtig godt samarbejde om, og jeg ser frem til, at det praktiske samarbejde om dette nu bliver styrket yderligere.

Også hos transportminister Thomas Danielsen er der glæde over, at Vejdirektoratet og Die Autobahn nu har fået papir på hinanden.

Transportminister Thomas Danielsen siger:
- Det er en stor fordel for trafikanterne – og særligt dem, der krydser grænsen – at der er et godt og konstruktivt samarbejde mellem vejmyndighederne i Danmark og Tyskland. Der er samtidig en masse gode erfaringer i begge lande, som det giver god mening at dele, så eksempelvis ideer til at nedbringe CO2-udledningerne deles, når veje og broer skal vedligeholdes.

Trafikafvikling og CO2-reduktion
Papiret cementerer en gensidig intention om at prioritere kommunikation og vidensdeling mellem de to organisationer. De faglige temaer, der bliver fremhævet, er blandt andet trafikafvikling i forbindelse med vejarbejde og særlige begivenheder samt udveksling af viden om klima og trafiksystemer.

Inden for klimaområdet har Vejdirektoratet eksempelvis arbejdet med en model for beregninger af CO2-udledning kaldet InfraLCA. Der bliver også udvekslet viden om konkrete tiltag til mulig nedbringelse af CO2-udledning ved anlæg og drift af veje og broer.

På trafikledelsesområdet samarbejdes der særligt om C-ITS (Cooperative Intelligent Transport Systems). Det er en betegnelse for systemer, der understøtter digital kommunikation mellem trafiksystemer og køretøjer, som løbende bliver mere automatiserede og forbundne.

Vejdirektoratet og Die Autobahn vil fremadrettet fortsætte det gode samarbejde og herunder mødes i deres forskellige arbejdsgrupper mindst to gange årligt.

-hawin


Fakta

Vejdirektoratet

  • Styrelse under Transportministeriet
  • Har ansvaret for ca. 3.800 km lande-, motortrafik- og motorvej
  • Ca. 950 medarbejdere

Die Autobahn GmbH Des Bundes

  • Oprettet i 2021 som en samling af de tyske delstaters forskellige vejforvaltninger
  • Har ansvaret for 13.000 km motorvej, og er således Europas største organisation med ansvar for motorveje
  • Ca. 13.000 medarbejdere
2/6 2023
  • Luftforurening under lup

    Luftforurening under lup

    transport ›Nyt forskningsprojekt skal undersøge niveauer af ultrafine partikler og kemiske stoffer i lufthavne og finde nye løsninger til at mindske medarbejderes eksponering
  • Maersk har bestilt otte nye containerskibe

    Maersk har bestilt otte nye containerskibe

    transport ›Kinesiske New Times Shipbuilding Co. Ltd. skal levere otte 366 meter lange skibe i en helt ny, kompakt serie til det danske rederi
  • Flere rekorder på Øresundsbroen

    Flere rekorder på Øresundsbroen

    transport ›2025 blev det hidtil mest travle år for forbindelsen mellem Danmark og Sverige. Såvel lastbiltrafik som fritidsrejser og passagerantal satte rekorder
  • - Opters TMS er afgørende for vores vækst

    - Opters TMS er afgørende for vores vækst

    transport ›Transport- og logistikvirksomheden Godshotel ekspanderer betydeligt i disse år. Og det nordiske flådestyringssystem, Opter har ikke blot gjort arbejdet nemmere, men er også en forudsætning for endnu en stor udvidelse
  • Molslinjen skal have ny direktør

    Molslinjen skal have ny direktør

    transport ›Efter knap tre år har Kristian Durhuus fratrådt stillingen som CEO for Danmarks største færgerederi. Ejerne i Nordic Ferry Infrastructure (NFI) leder efter anden profil
  • Bygget  på håndtryk og tillid

    Bygget på håndtryk og tillid

    transport ›I snart 50 år har Gert Hansen arbejdet med Iveco og bygget forretninger op fra bunden. For direktøren i REA Erhvervsbiler er relationer, nærvær og ansvar stadig kernen i en sund forretning – også i en branche i hastig forandring
  • Dansk-kinesisk samarbejde om klimavenlig skibsfart

    Dansk-kinesisk samarbejde om klimavenlig skibsfart

    transport ›Flere "grønne" skibe og maritime teknologier på globalt plan. Det er ønsket med det Memorandum of Understanding, Erhvervsminister Morten Bødskov i denne uge har underskrevet under et besøg i Kina
  • Flere vælger vinterdæk

    Flere vælger vinterdæk

    transport ›Sommerens ændring af færdselsloven, som betyder at kørsel med sommerdæk i vinterføre kan straffes med bøde, har påvirket dækvalget denne vinter, hvor flere bilister har skiftet til vinterdæk