Energiforbruget skåret ned i anti-skridpapiret

Energiforbruget skåret ned i anti-skridpapiret

Palcut skærer 45 % af energiforbruget i produktionen af deres Antim antiskrid-papir, der bruges som mellemlæg til palletering. Det er til gavn for deres kunder i industrien, der dermed kan reducere CO2-aftrykket i deres emballageforbrug med 75 tons CO2 om året

Palcut der er specialist i løsninger til automatisk palletering, producerer og leverer antiskrid-papir til palleteringsanlæg i industrien over hele Europa. Virksomheden har altid tænkt grønt og bæredygtigt og skruer nu yderligere op for indsatsen.

Antim-arkene har en særlig antiskrid-coating, som stabiliserer paller under transport. Det modvirker nedbrud og skader undervejs, og det reducerer samtidig brugen af pakkematerialer. Men coatingprocessen kræver en del varme.

I Palcuts produktionslinje er der installeret 432 varmepaneler til hærdning af den særlige coating på antiskrid-papiret. Nu er de udskiftet med en ny generation af infrarøde, keramiske varmepaneler, hvor energiforbruget er langt mindre.

Samtidig kan de styres mere præcist, så afstanden mellem papir og varmepaneler kan reduceres. Det er også med til at reducere energiforbruget.

Kraftig CO2-reduktion

Resultatet er en stor reduktion i energiforbruget på en halv million kWh årligt, og samtidig betyder den nye styring, at kvaliteten kan kontrolleres langt mere præcist, hvilket har givet en kraftig reduktion i spildet.

- Vi har reduceret energiforbruget med 45 procent, så vi sparer miljøet for 75 tons CO2 om året, siger Poul Erik Primdahl, produktionschef hos Palcut.

- Vi har ledt længe efter en løsning, og det er lykkedes over al forventning, fastslår han.

Løsningen har nu været installeret i et år, og er støttet af Energistyrelsen gennem puljen til energieffektiviseringer i virksomheder.

Hos Palcut mærker man, at forbrugerne presser på for, at industrien producerer bæredygtigt. Med den nye proces håber virksomheden, at kunne hjælpe kunderne med at levere bæredygtige produkter. Som markedsleder arbejder Palcut løbende på at udvikle miljørigtige løsninger, der anvender genbrugsmaterialer og reducerer behovet for emballage.

Palcut maskiner og antiskrid-papir bruges i palleteringslinjer, primært af virksomheder inden for drikke- og fødevareindustrien, petfood-markedet, møbelindustrien, den kemiske industri m.v. Blandt kunderne er nogle af verdens største mejerier samt producenter af drikke- og fødevarer.

-hawin

11/12 2020
  • DHL udnævner ny CEO for Europa

    DHL udnævner ny CEO for Europa

    transport ›Rainer Haag overtager stillingen som CEO for DHL Supply Chain Europe, og får dermed ansvaret for 16 centraleuropæiske markeder
  • Saferoad nu også i Litauen

    Saferoad nu også i Litauen

    transport ›Saferoad Group, som står bag Saferoad Services, har netop opkøbt Gatas, en virksomhed med 80 medarbejdere, der udfører og vedligeholder vejmarkeringer og udstyr til trafiksikkerhed i Litauen
  • Populære, sjællandske rastepladser får 28 lynladere

    Populære, sjællandske rastepladser får 28 lynladere

    transport ›Rastepladserne Karlslunde Øst og Karlslunde Vest langs Køge Bugt Motorvejen er nogle af de mest velbesøgte langs de danske motorveje. Nu bliver de begge udvidet med 14 lynladere til elbiler
  • Færgepassagerer kan blive klogere på Østersøens økosystem

    Færgepassagerer kan blive klogere på Østersøens økosystem

    transport ›Scandlines har sammen med den tyske miljøorganisation NABU åbnet informationsrum ombord på Rødby-Puttgartenfærger, hvor de 5 millioner årlige passagerer kan få indsigt i farvandet og rederiets grønne ambitioner
  • Heavy Duty-specialisten solgt til en af sine største konkurrenter

    Heavy Duty-specialisten solgt til en af sine største konkurrenter

    transport ›Farum-virksomheden FARUSA er efter 102 år som familiejet solgt til den globale koncern, Nefab Group. Hidtil har de konkurreret om industrikunder, der har brug for stærke og solide transportemballager, men nu vil bølgepap, træ og krydsfiner blive tilbudt fra samme virksomhed
  • Høj leveringssikkerhed over Atlanten

    Høj leveringssikkerhed over Atlanten

    transport ›Dansk repræsentant for rederiet Atlantic Container Line, ACL, oplever øget efterspørgsel fra virksomheder med behov for pålidelig, direkte og fleksibel transatlantisk transport
  • Ny lovgivning skaber dækproblemer

    Ny lovgivning skaber dækproblemer

    transport ›Vinteren er måske stadig langt væk. Mange personbiler kører dog stadig på vinterdæk i sensommervarmen. Det er en dårlig idé, mener Dækbranchen. Dækkene bliver nemlig slidt og mister det vejgreb, som er vigtigt til vinterens føre
  • Leman åbner ny forbindelse mellem USA og Taulov

    Leman åbner ny forbindelse mellem USA og Taulov

    transport ›Produkter som bl.a. møbler og interiør, der stiller høje krav til håndtering og opbevaring får især fordele af forbindelsen, der vil kombinere sø- og luftfragt og tilbyde flere digitale, administrative løsninger