Fremtidens logistik med færre omkostninger

Fremtidens logistik med færre omkostninger

Bridgestones nye Duravis R002 leverer en uovertruffen kilometerydelse og hjælper flåder og vognmænd med at reducere deres dæk- og brændstofomkostninger

 

Bridgestone, som er verdens førende dæk- og gummivirksomhed, lancerer det nye ekstremt slidstærke Duravis R002 dæk til flådekøretøjer.

Stigende krav til transportbranchen betyder, at vognmænd og flådeejere er nødt til at optimere deres produktivitet og minimere driftsomkostningerne mere end nogensinde. Den seneste generation af Bridgestone Duravis dæk er designet til at opfylde disse krav.

Det sker ved at reducere omkostningerne pr. kørt kilometer gennem en enestående ydeevne på slitage og optimal brændstofeffektivitet. Samtidigt leverer dækket et fremragende vådgreb, hvad der er vigtigt under danske vejrforhold. Det nye Duravis R002 er udviklet og testet i samarbejde med 17 flåder i 13 lande og under en lang række forskellige driftsforhold.

Steven De Bock, Director Sales & Operations Commercial Products hos Bridgestone EMEA, udtaler:

- Flådeejere og vognmænd står over for større udfordringer end nogensinde før, og Bridgestone har et ansvar for at hjælpe vores kunder med at overvinde dem. Dækslitage er én af de største bekymringer for flåder, der ønsker at undgå yderligere omkostninger. Med sin enestående ydeevne hjælper vores nye Duravis R002 dæk dem med at sænke deres driftsomkostninger.

Reducerer omkostninger pr. kørt kilometer
Besparelsen er ikke kun økonomisk. Ud over den øgede holdbarhed (en stigning på op til 45%1) og den reducerede omkostning pr. kilometer (en reduktion på 15% 1) er CO2-udslippet også mindre, fordi det nye Duravis er optimeret omkring brændstoføkonomi med en B-C-B-kombination på styreaksel, drivaksel og anhænger.

Duravis R002 er allround dæk til alle typer on-road køretøjer, der opererer inden for et bredt anvendelsesområde fra motorvejs- og landevejskørsel til kørsel på lokale og regionale veje.

Duravis R002 kommer med en best-in-class 'A' klasse for vådgreb på de styrende hjul2 - vinterklar med 3PSFM og M+S-mærkning til styreaksel, drivaksel og trailer - og har et enestående vådgreb og ydeevne året rundt.

Udviklet til fremtidens logistik
Som med alle Bridgestone's nye dæk til lastvogne og busser bliver Duravis R002 dæk leveret med det elektroniske identifikationssystem, RFID (Radio-frequency identification). RFID øger kunders mulighed for at spore deres dæks karkasser og hjælper med at optimere deres samlede ejeromkostninger. De RFID-aktiverede Duravis R002 dæk kan problemfrit arbejde sammen med Bridgestone's brugertilpasselige servicepakke til dækhåndtering og -vedligeholdelse, Total Tyre Care, herunder FleetPulse.

De vigtigste fire størrelser på Duravis R002 vil være tilgængelige i september 2019, og yderligere seks størrelser kommer i 2020. Det nye Duravis R002 forenkler Bridgestone's sortiment ved at erstatte alle nuværende produkter.

De nye dæk er udviklet og produceret i Europa og er en kombination af et nyt, innovativt mønsterkoncept og compound og en forbedret fremstillingsproces.

Duravis R002 dæk vil blive monteret som originaludstyr af førende bilfabrikanter som MAN, Scania, Daimler, Volvo, Renault og Iveco, efter en grundig godkendt afprøvning.

-hawin

 

2/8 2019
  • Pakkevolumen vokser

    Pakkevolumen vokser

    transport ›Bring fortsætter med at tage markedsandele på det danske pakkemarked. På trods af hård konkurrence er Brings pakkevolumen i Danmark steget med 28 procent i årets første halvår.
  • GLS Denmark udnævner ny salgsdirektør

    GLS Denmark udnævner ny salgsdirektør

    transport ›Michael Jønsson er hentet i egne rækker hos GLS Denmark og tiltræder sin nye stilling som salgsdirektør pr. 1. september
  • 300 grams vinflaske letter - også - omkostningerne

    300 grams vinflaske letter - også - omkostningerne

    transport ›Glasproducenten Ardagh Glass Packaging-Europe (AGP-Europe) har lanceret en ny letvægtsvinflaske, som kan være en af løsningerne på stigende priser og højere miljøkrav
  • DHL udnævner ny CEO for Europa

    DHL udnævner ny CEO for Europa

    transport ›Rainer Haag overtager stillingen som CEO for DHL Supply Chain Europe, og får dermed ansvaret for 16 centraleuropæiske markeder
  • Saferoad nu også i Litauen

    Saferoad nu også i Litauen

    transport ›Saferoad Group, som står bag Saferoad Services, har netop opkøbt Gatas, en virksomhed med 80 medarbejdere, der udfører og vedligeholder vejmarkeringer og udstyr til trafiksikkerhed i Litauen
  • Populære, sjællandske rastepladser får 28 lynladere

    Populære, sjællandske rastepladser får 28 lynladere

    transport ›Rastepladserne Karlslunde Øst og Karlslunde Vest langs Køge Bugt Motorvejen er nogle af de mest velbesøgte langs de danske motorveje. Nu bliver de begge udvidet med 14 lynladere til elbiler
  • Færgepassagerer kan blive klogere på Østersøens økosystem

    Færgepassagerer kan blive klogere på Østersøens økosystem

    transport ›Scandlines har sammen med den tyske miljøorganisation NABU åbnet informationsrum ombord på Rødby-Puttgartenfærger, hvor de 5 millioner årlige passagerer kan få indsigt i farvandet og rederiets grønne ambitioner
  • Heavy Duty-specialisten solgt til en af sine største konkurrenter

    Heavy Duty-specialisten solgt til en af sine største konkurrenter

    transport ›Farum-virksomheden FARUSA er efter 102 år som familiejet solgt til den globale koncern, Nefab Group. Hidtil har de konkurreret om industrikunder, der har brug for stærke og solide transportemballager, men nu vil bølgepap, træ og krydsfiner blive tilbudt fra samme virksomhed