Mere fragtkapacitet til og fra Billund LufthavnMagnus H. Magnusson, director Business development Bluebird (tv) og Kaspar Andreas Nissen, marked- og ruteudvikler i Billund Lufthavn (th).

Mere fragtkapacitet til og fra Billund Lufthavn

Billund Lufthavn har skudt året i gang med et nyt, fast samarbejde med et fragtflyselskab. Bluebird Nordic har taget hul på en helt ny fragtrute med fem ugentlige operationer til og fra Billund Lufthavn og hjælper blandt andet UPS med at gøre kapaciteten

Det nye år starter præcis samme sted, hvor det gamle år slap på den sydlige side af landingsbanen i Billund Lufthavn, hvor fragtcenteret holder til.

Luftfragten buldrer derud af, og det understreger det nye flyselskab, der fra mandag 3. januar startede deres fem ugentlige cargooperationer til og fra Billund Lufthavn.

Bluebird Nordic er det nye fragtflyselskab, der er begyndt at operere i Billund Lufthavn og skal flyve mellem Keflavik-Billund-Köln og retur fem gange i ugen.

Det giver en potentiel ekstra kapacitet om året på omkring 20.000 tons fragt, hvilket øger troen på endnu et rekordår på fragtsiden.

- Året kunne på ingen måde starte bedre i vores fragtcenter: Vi har lige sat flueben ved det absolutte rekordår, hvor vi fik rettet op på nedgangen i 2020. Og nu er det lykkes os at få endnu et fragtflyselskab i porteføljen. 2022 byder på en masse gode nyheder i fragtcenteret, og der går ikke længe før, at vi igen har nyheder at fortælle, teaser Jan Hessellund administrerende direktør i Billund Lufthavn.

Mere udnyttelse af kapaciteten
Bluebird Nordic har lavet et samarbejde med UPS, som længe har fløjet e-commerce mellem Billund og UPS' europæiske hub Köln.  Og eftersom at UPS havde brug for mere kapacitet til deres kurerpakker, har de sat deres mindre flyen ATP, på pause til fordel for at sætte sig på en del af den kapacitet, som Bluebird Nordic tilbyder med deres B737-800 fragter, der har tæt på tre gange så meget kapacitet som ATP'en.

Bluebird Nordic er et rent fragtflyselskab, der giver speditører og kurerselskaber som UPS mulighed for at købe fragtkapacitet på selskabets ruter.

– Bluebird Nordics fragtfly kommer til at flyve fra Keflavik til Billund til Köln, så afgangstiderne mellem Billund og Köln bliver ikke ændret. Der bliver i virkeligheden bare mere kapacitet til Köln og retur og plads til en ekstra fragtafgang til Keflavik herimellem, og så kommer vi til at skulle håndtere endnu mere fisk og skaldyr, end vi i forvejen gør. Det bliver nemlig hovedsageligt det, der bliver fløjet fra Keflavik til Billund. Vi kunne ikke være mere tilfredse, afslutter Jan Hessellund.

-hawin

7/1 2022
  • Kulden får efterspørgslen på ladestandere til at eksplodere

    Kulden får efterspørgslen på ladestandere til at eksplodere

    transport ›Flere end 500.000 elbiler på vejene og en kold start på året giver ekstra travlhed hos landets autoriserede el-installatører
  • Luftforurening under lup

    Luftforurening under lup

    transport ›Nyt forskningsprojekt skal undersøge niveauer af ultrafine partikler og kemiske stoffer i lufthavne og finde nye løsninger til at mindske medarbejderes eksponering
  • Maersk har bestilt otte nye containerskibe

    Maersk har bestilt otte nye containerskibe

    transport ›Kinesiske New Times Shipbuilding Co. Ltd. skal levere otte 366 meter lange skibe i en helt ny, kompakt serie til det danske rederi
  • Flere rekorder på Øresundsbroen

    Flere rekorder på Øresundsbroen

    transport ›2025 blev det hidtil mest travle år for forbindelsen mellem Danmark og Sverige. Såvel lastbiltrafik som fritidsrejser og passagerantal satte rekorder
  • - Opters TMS er afgørende for vores vækst

    - Opters TMS er afgørende for vores vækst

    transport ›Transport- og logistikvirksomheden Godshotel ekspanderer betydeligt i disse år. Og det nordiske flådestyringssystem, Opter har ikke blot gjort arbejdet nemmere, men er også en forudsætning for endnu en stor udvidelse
  • Molslinjen skal have ny direktør

    Molslinjen skal have ny direktør

    transport ›Efter knap tre år har Kristian Durhuus fratrådt stillingen som CEO for Danmarks største færgerederi. Ejerne i Nordic Ferry Infrastructure (NFI) leder efter anden profil
  • Bygget  på håndtryk og tillid

    Bygget på håndtryk og tillid

    transport ›I snart 50 år har Gert Hansen arbejdet med Iveco og bygget forretninger op fra bunden. For direktøren i REA Erhvervsbiler er relationer, nærvær og ansvar stadig kernen i en sund forretning – også i en branche i hastig forandring
  • Dansk-kinesisk samarbejde om klimavenlig skibsfart

    Dansk-kinesisk samarbejde om klimavenlig skibsfart

    transport ›Flere "grønne" skibe og maritime teknologier på globalt plan. Det er ønsket med det Memorandum of Understanding, Erhvervsminister Morten Bødskov i denne uge har underskrevet under et besøg i Kina