Mere fragtkapacitet til og fra Billund LufthavnMagnus H. Magnusson, director Business development Bluebird (tv) og Kaspar Andreas Nissen, marked- og ruteudvikler i Billund Lufthavn (th).

Mere fragtkapacitet til og fra Billund Lufthavn

Billund Lufthavn har skudt året i gang med et nyt, fast samarbejde med et fragtflyselskab. Bluebird Nordic har taget hul på en helt ny fragtrute med fem ugentlige operationer til og fra Billund Lufthavn og hjælper blandt andet UPS med at gøre kapaciteten

Det nye år starter præcis samme sted, hvor det gamle år slap på den sydlige side af landingsbanen i Billund Lufthavn, hvor fragtcenteret holder til.

Luftfragten buldrer derud af, og det understreger det nye flyselskab, der fra mandag 3. januar startede deres fem ugentlige cargooperationer til og fra Billund Lufthavn.

Bluebird Nordic er det nye fragtflyselskab, der er begyndt at operere i Billund Lufthavn og skal flyve mellem Keflavik-Billund-Köln og retur fem gange i ugen.

Det giver en potentiel ekstra kapacitet om året på omkring 20.000 tons fragt, hvilket øger troen på endnu et rekordår på fragtsiden.

- Året kunne på ingen måde starte bedre i vores fragtcenter: Vi har lige sat flueben ved det absolutte rekordår, hvor vi fik rettet op på nedgangen i 2020. Og nu er det lykkes os at få endnu et fragtflyselskab i porteføljen. 2022 byder på en masse gode nyheder i fragtcenteret, og der går ikke længe før, at vi igen har nyheder at fortælle, teaser Jan Hessellund administrerende direktør i Billund Lufthavn.

Mere udnyttelse af kapaciteten
Bluebird Nordic har lavet et samarbejde med UPS, som længe har fløjet e-commerce mellem Billund og UPS' europæiske hub Köln.  Og eftersom at UPS havde brug for mere kapacitet til deres kurerpakker, har de sat deres mindre flyen ATP, på pause til fordel for at sætte sig på en del af den kapacitet, som Bluebird Nordic tilbyder med deres B737-800 fragter, der har tæt på tre gange så meget kapacitet som ATP'en.

Bluebird Nordic er et rent fragtflyselskab, der giver speditører og kurerselskaber som UPS mulighed for at købe fragtkapacitet på selskabets ruter.

– Bluebird Nordics fragtfly kommer til at flyve fra Keflavik til Billund til Köln, så afgangstiderne mellem Billund og Köln bliver ikke ændret. Der bliver i virkeligheden bare mere kapacitet til Köln og retur og plads til en ekstra fragtafgang til Keflavik herimellem, og så kommer vi til at skulle håndtere endnu mere fisk og skaldyr, end vi i forvejen gør. Det bliver nemlig hovedsageligt det, der bliver fløjet fra Keflavik til Billund. Vi kunne ikke være mere tilfredse, afslutter Jan Hessellund.

-hawin

7/1 2022
  • Få synet sættevognen i udlandet

    Få synet sættevognen i udlandet

    transport ›Danske vognmænd kan nu få foretaget periodisk syn af deres påhængskøretøjer i andre EU-lande
  • Bilister - Vær beredt på vintervejret

    Bilister - Vær beredt på vintervejret

    transport ›Bliver man fanget i sin bil i snestormen, er det vigtigt, at være grundigt forberedt, så man klare sig, til hjælpen når frem
  • Ny formand for Greater Copenhagen

    Ny formand for Greater Copenhagen

    transport ›Den 1. januar overtog Carl Johan Sonesson, regionsrådsformand i Region Skåne, formandsposten i Greater Copenhagen. I de kommende to år vil hans primære fokus være på infrastruktursatsninger og det integrerede arbejdsmarked
  • Sig dav til dine breve

    Sig dav til dine breve

    transport ›Fra 1. januar omdeler dao breve i hele Danmark, alle ugens dage. En tydelig skiltning på brevkassen og nem adgang kan gøre leveringen endnu mere smidig
  • Ny cargo-terminal i Billund

    Ny cargo-terminal i Billund

    transport ›Billund Lufthavn og HT Transport udvider kapaciteten med en ny cargo-terminal, der styrker lufthavnens konkurrenceevne som et af Nordeuropas største centre for luftfragt
  • Fandt hjælp før virksomheden og kroppen gik ned

    Fandt hjælp før virksomheden og kroppen gik ned

    transport ›Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop, men vognmand Michael Rasmussen nægtede at give op og søgte gratis hjælp gennem den landsdækkende Early Warning-indsats. I dag har han styr på driften og ro i kroppen
  • Elbilister slipper for omveje

    Elbilister slipper for omveje

    transport ›Det er slut med bøvlede omveje for at lade bilen op på de længere ture gennem Danmark. Fra årsskiftet sætter Vejdirektoratet strøm til 288 lynladere langs motorvejene
  • Brevet hitter i december

    Brevet hitter i december

    transport ›Danskerne sendte 50 procent flere breve sidste december end en gennemsnitlig måned hos dao, der forudser en tilsvarende stigning i år. Trenden drives ifølge ekspert især af unge som modspil til digital overmætning