Skanol styrker sin position i Norden ved opkøbet af Hoyer Norge

Skanol styrker sin position i Norden ved opkøbet af Hoyer Norge

Den danske transportvirksomhed Skanol køber Hoyer Norge af Hoyer Group GMBH, som derefter ikke længere vil være repræsenteret indenfor transport og distribution af olie/benzin, gas og bitumen i Norge. Skanol overtager alle aktiviteter, herunder medarbejdere, kontor, lokationer og materiel i både Norge og Letland

Med købet ønsker Skanol at styrke sit nuværende logistik set-up i Norge. Hoyer Norge har i dag et robust drifts set-up med lokationer og bemanding i hele landet, noget som Skanol længe har ønsket sig.

Med opkøbet får Skanol adgang til den knowhow, som Hoyer Norge besidder indenfor f.eks. transport og distribution af gas og bitumen. En knowhow, der kan bruges til at ekspandere i de øvrige nordiske lande.

- Jeg tror på, at Skanol vil stå bedre i fremtiden, idet vi med større volumen inden for distribution af olie/benzin stadig kan være effektive i et faldende marked. Med den effektivitet, vil vi også kunne tilbyde omkostningseffektive løsninger inden for gas, bitumen og smøreolie. Den effektivitet skal naturligvis komme vores kunder til gode, udtaler Nicolai Leth Brix, CEO Skanol.

- Det er to virksomheder, som bygger på de samme værdier hvad angår medarbejdere og kunder, samt en strategi for fremtidsudvikling, og jeg glæder mig til at bidrage til at samle synergierne i ét selskab og sikre fokus på de fremtidige muligheder indenfor bulk tanktransport, udtaler Frode Karlsen, MD Hoyer Norge.

Hoyer råder over et større antal lastbiler og trailere samt en række veluddannede chauffører og funktionærer, der sammen med Skanols dygtige chauffører og funktionærer vil sikre virksomheden et godt fremtidigt fundament.

Overtagelsen af Hoyer Norges aktiviteter er en del af Skanols vækststrategi i Norden, og understreger at virksomheden er klar til at investere i fremtiden og være en væsentlig spiller indenfor distribution af olie/benzin og beslægtede områder som gas, bitumen og smøreolie.

Skanol forventer en yderlige konsolidering af markederne i de kommende år og er klar til at være en del af dette.

Med overtagelsen kommer Skanol også tættere på at være en væsentlig spiller i distributionen af den ”grønne omstilling” via den knowhow, som akkumuleres gennem opkøbet.

Skanol ser frem til at byde de nye kollegaer velkommen og glæder sig over forretningsudvidelsen i Norge.

- Dette er en udvidelse, som kommer alle medarbejderne i Skanol, Hoyer Norge og Hoyer Letland samt alle nuværende kunder i de to selskaber til gavn, udtaler Nicolai Leth Brix, CEO Skanol.

-hawin

 

15/2 2023
  • Få synet sættevognen i udlandet

    Få synet sættevognen i udlandet

    transport ›Danske vognmænd kan nu få foretaget periodisk syn af deres påhængskøretøjer i andre EU-lande
  • Bilister - Vær beredt på vintervejret

    Bilister - Vær beredt på vintervejret

    transport ›Bliver man fanget i sin bil i snestormen, er det vigtigt, at være grundigt forberedt, så man klare sig, til hjælpen når frem
  • Ny formand for Greater Copenhagen

    Ny formand for Greater Copenhagen

    transport ›Den 1. januar overtog Carl Johan Sonesson, regionsrådsformand i Region Skåne, formandsposten i Greater Copenhagen. I de kommende to år vil hans primære fokus være på infrastruktursatsninger og det integrerede arbejdsmarked
  • Sig dav til dine breve

    Sig dav til dine breve

    transport ›Fra 1. januar omdeler dao breve i hele Danmark, alle ugens dage. En tydelig skiltning på brevkassen og nem adgang kan gøre leveringen endnu mere smidig
  • Ny cargo-terminal i Billund

    Ny cargo-terminal i Billund

    transport ›Billund Lufthavn og HT Transport udvider kapaciteten med en ny cargo-terminal, der styrker lufthavnens konkurrenceevne som et af Nordeuropas største centre for luftfragt
  • Fandt hjælp før virksomheden og kroppen gik ned

    Fandt hjælp før virksomheden og kroppen gik ned

    transport ›Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop, men vognmand Michael Rasmussen nægtede at give op og søgte gratis hjælp gennem den landsdækkende Early Warning-indsats. I dag har han styr på driften og ro i kroppen
  • Elbilister slipper for omveje

    Elbilister slipper for omveje

    transport ›Det er slut med bøvlede omveje for at lade bilen op på de længere ture gennem Danmark. Fra årsskiftet sætter Vejdirektoratet strøm til 288 lynladere langs motorvejene
  • Brevet hitter i december

    Brevet hitter i december

    transport ›Danskerne sendte 50 procent flere breve sidste december end en gennemsnitlig måned hos dao, der forudser en tilsvarende stigning i år. Trenden drives ifølge ekspert især af unge som modspil til digital overmætning