30.000 maskiner er nåetUlrick Staudal fra Combilifts danske kontor og grundlægger og direktør i Combilift, Martin McVicar på CeMAT-messen ved den 4-vejstruck, som er maskine nummer 30.000, fra den irske gaffeltruckproducent

30.000 maskiner er nået

Maskine nummer 30.000 fra den irske gaffeltruckproducent, CombiLift, rullede kort før sommerferien ud af fabrikken i Monoghan

Virksomheden og specialisten, der udvikler og producerer 4-vejstruck, straddle carriers, innovative løsninger til håndtering af langt gods, containere og paller og gaffeltruck, der klarer kørsel på ujævnt terræn, nåede for nyligt en milepæl i virksomhedens historie.

Maskine nummer 30.000 rullede før sommerferien ud af fabrikken for at sætte kurs mod Hannover, hvor den officielt blev overdraget til sin nye ejer, den østrigske producent af stålkonstruktioner, Haslinger Stahlbau, på CeMAT-messen i Hannover.

Direktør i Haslinger Stahlbau, Arno Sorger, var med til at tage imod trucken, en Combilift C14000 model.

Haslinger Stahlbau har hovedkvarter i Feldkurchen i det sydlige Østrig og har produktionsfaciliteter i både Wien, München og Dresden i Tyskland og Dunavecse i Ungarn. Herfra leverer man stål til konstruktionsprojekter så som produktionsfaciliteter, logistikcentre, flyhangarer, broer, sportsarenaer og kraftværker.

Virksomheden producerer årligt i omegnen af 40.000 tons stålkonstruktioner, for at projekterne kan blive realiseret. Det tal vokser støt, og den nye C14000 er den ottende truck fra CombiLift, som skal hjælpe stålproducenten med at løfte opgaverne.

Combilift oplever også en støt stigende vækst. Siden gaffeltruckvirksomheden, der producerer alle maskiner på egne fabrikker i Monoghan i Irland, blev etableret i 1998, er det kun gået fremad. Der er stigende behov for producentens nicheprodukter, som bliver eksporteret til over 75 lande.

- Antallet af kundespecifikke løsninger på alle de modeller, vi har produceret, gør det totale antal på 30.000 solgte enheder ekstra imponerende, siger direktør i CombiLift, Martin McVicar.

-hawin

 

 

20/12 2016
  • Åben Maskinvej 2026

    Åben Maskinvej 2026

    truck ›Avant Danmark har også åbnet sjællandsk afdeling lige midt i Danmarks største koncentration af maskinfirmaer i Ringsted. Og i virksomheden glæder man sig til "årets vejfest"
  • Oplev fremtidens intralogistik

    Oplev fremtidens intralogistik

    logistikloesninger ›Danrobotics sætter fokus på fremtidens logistikløsninger på sit inspirationsevent, ”Oplev fremtidens intralogistik”
  • Masser af håndslag på ScanMek

    Masser af håndslag på ScanMek

    truck ›Det handlede om maskiner af vidt forskellige typer og i særdeles forskellige størrelser, da salgsfolkene hos Scantruck 43 gange stak på næven med kunder på maskinmessen ScanMek 2026
  • Scanner mindsker spild og sikrer kvalitetsstyring

    Scanner mindsker spild og sikrer kvalitetsstyring

    truck ›Hollandske One Third har udviklet en avocadoscanner, som hurtigt viser slutkunderne, hvor moden frugten er. Efter en testperiode installerer Bilka scanneren i samtlige varehuse - til glæde for både forbrugere og varehuset
  • Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

    Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

    truck ›Med to nye Konecranes reachstackere fra N.C. Nielsen har Taulov Kombiterminal for alvor skiftet spor i deres interne logistik
  • Guldmalet gaffeltruck samler 100.000 euro til Unicef

    Guldmalet gaffeltruck samler 100.000 euro til Unicef

    truck ›Combilift udloddede i slutningen af 2025 sin gaffeltruck nr. 100.000 i en konkurrence, hvor indtægter fra lodder og et tilskud fra gaffeltruckproducenten selv løb op i 100.000 euro til Unicefs globale børnehjælpsprogram
  • Hyster er tilbage i Danmark

    Hyster er tilbage i Danmark

    truck ›Tektra blev i sommeren 2025 udnævnt til officiel Hyster-forhandler. Hos Hyster ser man frem til samarbejdet, der skal styrke material handling-brandet i Danmark
  • Zoo sætter kløerne i elektriske gaffeltruck

    Zoo sætter kløerne i elektriske gaffeltruck

    truck ›Der er både søkøer og foder på gaflerne i Duisburg Zoo, som har et godt samarbejde med Clark. Fornylig afprøvede man en elektrisk gaffeltruck fra Crossover-serien