AeroBot kåret som Best Product på LogiMAT 2025

AeroBot kåret som Best Product på LogiMAT 2025

KNAPP vinder Best Product-prisen på årets LogiMAT for sin seneste innovation, AeroBot-systemet. Det automatiserede lagrings- og hentningssystem er udviklet til bygninger i standard-højder, og så er det blevet vist på intralogistikmessen LogiMAT i Stuttgart

KNAPP er udvikler og leverandør af dynamiske, automatiserede lagrings- og hente-systemer, der kombinerer shuttle-løsninger med robotteknologi og pocket-systemer.

Og virksomheden har netop vunet Best Product-prisen for sit nye AeroBot-system på 2025-udgaven af LogiMAT-messen i Stuttgart.  

AeroBot-systemet udfylder, ifølge virksomheden, en niche med ASRS-teknologi til standard-bygningshøjder.

AeroBot-systemet kører end-to-end, fra smart systemdesign til installation og service, og standardkomponenter gør installationen enkel og opstarten hurtig.

Takket være intelligent lidar-teknologi navigerer AeroBots uafhængigt gennem alle tre dimensioner af hele systemet, uden at være afhængig af navigationslinjer.

De bevæger sig på langs og tværs af gulvet, også under hyldesystemer for at finde den mest effektive rute.

AeroBots bruger innovativ friktionsdrevsteknologi til at bevæge sig lodret op ad hylder, hvilket giver en hidtil uset systemskalerbarhed.

- AeroBot-systemet er endnu en milepæl i vores lange række af innovationer. Som med enhver anden udvikling er AeroBot et resultat af nutidens markedskræfter og vores kunders behov.

- I øjeblikket er løsninger, der giver en lettere automatisering og er fleksible nok til hurtigt at tilpasse sig markedets forhold, populære. Det er vigtigt at se på disse behov på basis af et overordnet koncept i stedet for blot isolerede teknologier.

- Dette er præcis, hvad vores hovedfokus hos KNAPP har været de seneste år, og vi har nu den bredeste portefølje af teknologier på markedet.

- AeroBot-systemet supplerer vores portefølje, og med sin kompakte konstruktion giver det revolutionerende lagringstæthed og fantastisk omkostningseffektivitet for små og mellemstore applikationer, understreger KNAPP's ceo Gerald Hofer.

Maksimal lagringstæthed og fleksibilitet 
Hylderne i AeroBot-systemet kan rumme forskellige højder i ét system, hvilket gør det muligt at bruge al tilgængelig plads optimalt.

AeroBots lave pladsbehov og fleksible hyldekonstruktionsmuligheder giver mulighed for at integrere AeroBot-systemet i både nye og eksisterende systemer.

Hylderne kan skræddersys til ethvert rum, bruge den eksisterende plads optimalt, og med flerdybdelagring giver det ekstremt høj lagringstæthed – alt imens det håndterer containere og bakker op til 35 kg (77 lb).

Med AeroBot's fleksibilitet kan man derfor opbevare pakker, eksisterende containere, pakkede varer og store mængder materiale i ét system.

AeroBots arbejder uafhængigt, og hver bot kan få adgang til alle dele af systemet, hvilket sikrer høj tilgængelighed af de opbevarede varer i systemet samt dets pålidelige drift.

Forbindelse og softwareintegration 
AeroBot-systemet kan også udvides efter ønske. Det kan nemt forbindes med mange andre teknologier fra KNAPP's portefølje, såsom ergonomiske goods-to-person arbejdsstationer, picking-robotter, pocket-sorteringssystemer og autonome mobile robotter (AMR'er).

KNAPP's intelligente KiSoft logistiksoftware kontrollerer AeroBots, integrerer de mekaniske komponenter i det næste software-lag (WMS/WCS).

Som value chain tech partner leverer KNAPP ikke kun tekniske løsninger, men integrerer dem og tilbyder også one-stop service for at sikre et nemt og uafbrudt materialeflow.

-hawin

 

11/3 2025
  • Slankere profil til krævende opgaver

    Slankere profil til krævende opgaver

    truck ›Universal Robots her netop lanceret den langtrækkende UR8 Long til bl.a. plukke- og inspektionsopgaver på FABTECH-messen i Chicago
  • Manitou får høsten i hus

    Manitou får høsten i hus

    truck ›Scantruck kan det dér trick med at trylle en ekstra maskine frem, hvis der opstår havari på en af de faste i maskinflåden. Det har været med til at sende ikke færre end fem Manitou-teleskoplæssere til bedriften Enggård ved Rødding i det nordlige Sønderjylland
  • STL rykker frem i Norden

    STL rykker frem i Norden

    truck ›STL har netop har færdiggjort et automationsprojekt for Søstrene Grene i Holland i et helt nyt distributionscenter. Sammen gør parterne klar til et nyt automatiseret lagersetup i Aarhus
  • AGV-eventyret fortætter

    AGV-eventyret fortætter

    truck ›Med en vækst på omkring 50 procent alene i år og udsigt til snart at have solgt de første 1000 selvkørende trucks globalt, gløder optimismen hos Global AGV
  • Nu også partner i farma

    Nu også partner i farma

    truck ›Universal Robots mangeårige partner, automationsvirksomheden Technicon er udnævnt til global UR certified solution partner for den farmaceutiske industri
  • Nye maskiner til havnen

    Nye maskiner til havnen

    truck ›Hallands Hamnar Varberg er Sveriges førende havn for skovindustrien og har sat sig for at blive Europas mest moderne. For at håndtere både nutidens og fremtidens opgaver havde havnen brug for at forny dele af sin maskinpark. Det er en opgave N.C. Nielsen har hjulpet med
  • Elektrisk kraft til træindustrien

    Elektrisk kraft til træindustrien

    truck ›Hubtex lancerer to nye robuste og elektriske truckløsninger til transport af lange emner i blandt andet industrien for træforarbejdning
  • Linde holder Sports Group Denmark på mærkerne

    Linde holder Sports Group Denmark på mærkerne

    truck ›For Sports Group Denmark i Silkeborg er logistik et centralt omdrejningspunkt i forretningen og en flåde af 53 forskellige Linde-maskiner fra N.C. Nielsen bidrager til at holde forsyningskæderne intakte