AeroBot kåret som Best Product på LogiMAT 2025

AeroBot kåret som Best Product på LogiMAT 2025

KNAPP vinder Best Product-prisen på årets LogiMAT for sin seneste innovation, AeroBot-systemet. Det automatiserede lagrings- og hentningssystem er udviklet til bygninger i standard-højder, og så er det blevet vist på intralogistikmessen LogiMAT i Stuttgart

KNAPP er udvikler og leverandør af dynamiske, automatiserede lagrings- og hente-systemer, der kombinerer shuttle-løsninger med robotteknologi og pocket-systemer.

Og virksomheden har netop vunet Best Product-prisen for sit nye AeroBot-system på 2025-udgaven af LogiMAT-messen i Stuttgart.  

AeroBot-systemet udfylder, ifølge virksomheden, en niche med ASRS-teknologi til standard-bygningshøjder.

AeroBot-systemet kører end-to-end, fra smart systemdesign til installation og service, og standardkomponenter gør installationen enkel og opstarten hurtig.

Takket være intelligent lidar-teknologi navigerer AeroBots uafhængigt gennem alle tre dimensioner af hele systemet, uden at være afhængig af navigationslinjer.

De bevæger sig på langs og tværs af gulvet, også under hyldesystemer for at finde den mest effektive rute.

AeroBots bruger innovativ friktionsdrevsteknologi til at bevæge sig lodret op ad hylder, hvilket giver en hidtil uset systemskalerbarhed.

- AeroBot-systemet er endnu en milepæl i vores lange række af innovationer. Som med enhver anden udvikling er AeroBot et resultat af nutidens markedskræfter og vores kunders behov.

- I øjeblikket er løsninger, der giver en lettere automatisering og er fleksible nok til hurtigt at tilpasse sig markedets forhold, populære. Det er vigtigt at se på disse behov på basis af et overordnet koncept i stedet for blot isolerede teknologier.

- Dette er præcis, hvad vores hovedfokus hos KNAPP har været de seneste år, og vi har nu den bredeste portefølje af teknologier på markedet.

- AeroBot-systemet supplerer vores portefølje, og med sin kompakte konstruktion giver det revolutionerende lagringstæthed og fantastisk omkostningseffektivitet for små og mellemstore applikationer, understreger KNAPP's ceo Gerald Hofer.

Maksimal lagringstæthed og fleksibilitet 
Hylderne i AeroBot-systemet kan rumme forskellige højder i ét system, hvilket gør det muligt at bruge al tilgængelig plads optimalt.

AeroBots lave pladsbehov og fleksible hyldekonstruktionsmuligheder giver mulighed for at integrere AeroBot-systemet i både nye og eksisterende systemer.

Hylderne kan skræddersys til ethvert rum, bruge den eksisterende plads optimalt, og med flerdybdelagring giver det ekstremt høj lagringstæthed – alt imens det håndterer containere og bakker op til 35 kg (77 lb).

Med AeroBot's fleksibilitet kan man derfor opbevare pakker, eksisterende containere, pakkede varer og store mængder materiale i ét system.

AeroBots arbejder uafhængigt, og hver bot kan få adgang til alle dele af systemet, hvilket sikrer høj tilgængelighed af de opbevarede varer i systemet samt dets pålidelige drift.

Forbindelse og softwareintegration 
AeroBot-systemet kan også udvides efter ønske. Det kan nemt forbindes med mange andre teknologier fra KNAPP's portefølje, såsom ergonomiske goods-to-person arbejdsstationer, picking-robotter, pocket-sorteringssystemer og autonome mobile robotter (AMR'er).

KNAPP's intelligente KiSoft logistiksoftware kontrollerer AeroBots, integrerer de mekaniske komponenter i det næste software-lag (WMS/WCS).

Som value chain tech partner leverer KNAPP ikke kun tekniske løsninger, men integrerer dem og tilbyder også one-stop service for at sikre et nemt og uafbrudt materialeflow.

-hawin

 

11/3 2025
  • To designpriser til Toyotas Traigo_i

    To designpriser til Toyotas Traigo_i

    truck ›Toyota Material Handling Europes næste generation af elektriske gaffeltruck, Toyota Traigo_i, er blevet tildelt German Design Award 2026 i kategorien Excellent Product Design – Industry.
  • Still automatiserer på- og aflæsning af lastbiler

    Still automatiserer på- og aflæsning af lastbiler

    truck ›Med lavløftspalletrucken, AXL 15 iGo har automatiseringen fundet vej ind i varemodtagelses- og forsendelsesområderne ved lastbilrampen. Still står bag løsningen
  •  Inspektion kombinerer  AI med LIDAR-teknologi

    Inspektion kombinerer AI med LIDAR-teknologi

    truck ›SICK lancerer Nova LMS4000, som ifølge leverandøren løfter inspektionsydelsen i bl.a. intralogistikken
  • Jungheinrich vinder tre Red Dot Awards

    Jungheinrich vinder tre Red Dot Awards

    truck ›Reach trucken ETV 216i, AMR-robotten EAE 212a og den elektriske palleløfter AME 18 hev stikket hjem, da Jungheinrich blev hædret med tre priser ved den internationale designkonkurrence Red Dot Awards
  • Elektrisk RoRo-traktor er en ordresucces

    Elektrisk RoRo-traktor er en ordresucces

    truck ›Terberg lancerede tidligere på året RT253EV – en fuldt elektrisk terminaltraktor udviklet til tunge RoRo-operationer. Maskinen er allerede blevet en succes, og N.C. Nielsens ordrebog for 2026 er næsten fuldtegnet alene med skandinaviske ordrer
  • Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    truck ›Interroll præsenterer sin nye Chain Belt Sorting-løsning, Interroll Sortteq Modular Chainbelt Sorter (MC-S) på LogiMAT 2026. Den er udviklet efter overtagelsen af Sortteq i 2025 og er nu integreret med MCP Play
  • Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    truck ›På årets LogiMAT-messe præsenterer Jungheinrich flere nyheder og viser samtidig hvordan forbundne løsninger og processer effektiviserer og styrker lageret og logistikcentrets processer
  • Tre vinderteknologier i fokus

    Tre vinderteknologier i fokus

    truck ›Løsninger inden for AI, robotteknologi og sensorer løb med årets “LogiMAT Best Product”-priser på LogiMAT 2026. De tre vindere peger på en udvikling mod mere datadrevet, automatiseret og pladsoptimeret intralogistik