Anuga FoodTec 2024 har fokus på intralogistik

Anuga FoodTec 2024 har fokus på intralogistik

Messen for leverandører, producenter og aktører i fødevareindustrien, Anuga FoodTec, stiller skarpt på intralogistik og de nye automatiske teknologier, der effektiviserer den interne vareforsyning og skaber helhed mellem lageret og fødevareproduktionen

Intralogistik er et af temaområderne, når Anuga FoodTeck 2024 løber af stablen i Köln fra den 19. til 22. marts 2024.

Dermed sætter messen fokus på de innovative løsninger, der skaber effektive forsyningskæder både i produktionen og mellem lager og produktion.

Omkring 120 udstillere præsenterer innovative løsninger til fuldautomatisk intern vareforsyning i fødevareindustrien på messeområdet.

Herunder virksomheder som Apullma, AZO, Behn+Bates, Dinnissen, Habasit, Kuka og WAM.

Ud over lagertruck, plukløsninger og shuttlesystemer til paller og varetransport bliver også en ny generation af selvkørende robotter præsenteret.

AI har en finger med i spillet
Når det handler om at forbedre det interne materialeflow i fødevareindustrien, er en problemfri overgang fra produktion til distribution et nøgleområde.

Her spiller moderne automatiseringsløsninger og kunstig intelligens (AI) en vigtig rolle.

I samspil med produktionsfaciliteterne kan det nemlig være med til både at udvide og optimere både lager- og produktionskapaciteten.

Det er et tema, som indlæggene på Main Stage Responsibility i hal 9 tager op. Eksempelvis i forbindelse med paneldiskussionen ’Procesoptimering i logistikken’ den 20. marts 2024.

Her kommer indlægsholderne blandt andet ind på automatiske og førerløse transportsystemers rolle for at sikre optimalt vareflow og arealudnyttelse.

Materiellet træffer intelligente beslutninger
Moderne lagerstyringssystemer kontrollerer og administrerer alle lagerets varer, sortimenter og partier samt deres fysiske opbevaringssteder og -enheder.

Integrationen af pick-by-voice-, pick-by-light- og RFID-applikationer og flådestyringssystemer til gaffeltruckflåden er nemt og overkommeligt.

Anuga FoodTec har da også flere showcases på programmet. Her viser udstillerne, hvordan deres hard- og softwareløsninger styrer lagerdriften i fødevareindustrien og kontrollerer optimeringen af arbejdsprocesserne.

Med en høj grad af automatisering i intralogistikløsningerne kan selvlærende AI-systemer optimere og fremskynde alle processer fra modtagelse over lageroverførsel og varepluk til forsendelse.

Fra de simple til de komplekse løsninger
Nye teknologier som 3D-billedbehandling til lokationsbestemmelse gør det muligt for førerløse transportsystemer (AGV) og autonome mobile robotter (AMR) at træffe intelligente navigationsbeslutninger på baggrund af deres omgivelser.

Kameraer genkender og følger naturlige træk i omgivelserne, så maskinerne på dynamisk vis tilpasser sig omgivelserne og kan bestemme den sikreste og mest effektive rute til destinationen.

Skalerbare robotløsninger er på vej frem i den interne vareforsyning. Endvidere kan samarbejdende robotter, de såkaldte cobots, støtte automatiseret varepluk.

Forskellige gribere og selvlærende algoritmer til objektgenkendelse gør dem i stand til at håndtere et bredt spektrum af varer. De kan også identificere og frasortere defekt emballage eller falske produkter.

Det viser, at automatisering af intralogistiske processer kan blive en vigtig faktor for fødevare- og drikkevareproducenters succes.

På Anuga FoodTec bliver det muligt at få et indblik i, hvordan fødevarevirksomhederne kan drage fordel af, at automationsløsninger går fra at spille en understøttende rolle til at indgå i komplekse fuldskalaløsninger.

-hawin

 

 

12/2 2024
  • Slankere profil til krævende opgaver

    Slankere profil til krævende opgaver

    truck ›Universal Robots her netop lanceret den langtrækkende UR8 Long til bl.a. plukke- og inspektionsopgaver på FABTECH-messen i Chicago
  • Manitou får høsten i hus

    Manitou får høsten i hus

    truck ›Scantruck kan det dér trick med at trylle en ekstra maskine frem, hvis der opstår havari på en af de faste i maskinflåden. Det har været med til at sende ikke færre end fem Manitou-teleskoplæssere til bedriften Enggård ved Rødding i det nordlige Sønderjylland
  • STL rykker frem i Norden

    STL rykker frem i Norden

    truck ›STL har netop har færdiggjort et automationsprojekt for Søstrene Grene i Holland i et helt nyt distributionscenter. Sammen gør parterne klar til et nyt automatiseret lagersetup i Aarhus
  • AGV-eventyret fortætter

    AGV-eventyret fortætter

    truck ›Med en vækst på omkring 50 procent alene i år og udsigt til snart at have solgt de første 1000 selvkørende trucks globalt, gløder optimismen hos Global AGV
  • Nu også partner i farma

    Nu også partner i farma

    truck ›Universal Robots mangeårige partner, automationsvirksomheden Technicon er udnævnt til global UR certified solution partner for den farmaceutiske industri
  • Nye maskiner til havnen

    Nye maskiner til havnen

    truck ›Hallands Hamnar Varberg er Sveriges førende havn for skovindustrien og har sat sig for at blive Europas mest moderne. For at håndtere både nutidens og fremtidens opgaver havde havnen brug for at forny dele af sin maskinpark. Det er en opgave N.C. Nielsen har hjulpet med
  • Elektrisk kraft til træindustrien

    Elektrisk kraft til træindustrien

    truck ›Hubtex lancerer to nye robuste og elektriske truckløsninger til transport af lange emner i blandt andet industrien for træforarbejdning
  • Linde holder Sports Group Denmark på mærkerne

    Linde holder Sports Group Denmark på mærkerne

    truck ›For Sports Group Denmark i Silkeborg er logistik et centralt omdrejningspunkt i forretningen og en flåde af 53 forskellige Linde-maskiner fra N.C. Nielsen bidrager til at holde forsyningskæderne intakte