Automatiseret pallehåndtering giver bedre arbejdsmiljø

Automatiseret pallehåndtering giver bedre arbejdsmiljø

I kabelskabsproduktionen hos ABB Fredericia er der ikke længere nogen manuel pallehåndtering, efter afdelingen for et halvt år siden automatiserede pallehåndteringen med en PALOMAT Greenline. Det har både betydet et forbedret arbejdsmiljø og et effektiviseret arbejdsflow

Det primære mål var at forbedre arbejdsmiljøet, da produktionsleder Ole T. Jensen introducerede sine medarbejdere for ideen om en palleteringsløsning fra PALOMAT. Fra sin tidligere arbejdsplads havde han god erfaring med palleteringssystemerne og havde været vant til, at de indgik som en naturlig del af palleflowet.

Ole T. Jensen er produktionsleder i den afdeling af ABB Fredericia, der fremstiller udendørskapslinger og indmad til kabelskabe. I produktionen indgår en del pallehåndtering, alt fra 30 til 100 paller om ugen – og den håndtering foregik indtil for et halvt år siden ved hjælp af håndkraft og trucks.

– Efterhånden blev jeg træt af at se medarbejderne løfte paller ned med håndkraft. Samtidig er det ikke alle i afdelingen, der har truckkort, så ofte måtte medarbejdere forstyrre truckførerne for at få hjælp til stabling eller nedstabling, fortæller Ole T. Jensen, som fandt det oplagt at forbedre både arbejdsmiljø og -flow med en automatiseret palleteringsløsning fra PALOMAT.

I nu godt et halvt år er de seks medarbejdere i kabelskabsproduktionen blevet assisteret af en PALOMAT Greenline – en fuldautomatiseret palleteringsløsning til 15 europaller, som stabler og nedstabling tomme paller. Og løsningen er blevet taget rigtig godt imod:

– Hos ABB Fredericia kendte man ikke til PALOMAT-løsningen før, og vores Greenline er faktisk den hidtil eneste på hele fabrikken. Der har da også været flere forbi fra den anden ende af fabrikken for lige at se, hvad den kan, lyder det fra produktionslederen.

Løsning aflaster medarbejdere og sparer tid

Greenline er en del af PALOMATs standardprodukter, som kan placeres overalt, blot den kan tilsluttes 230V. Med Greenline foregår al pallehåndtering automatisk og i gulvhøjde – brugeren skal blot indsætte eller fjerne de tomme paller ved hjælp af en truck eller løftevogn, så klarer Greenline resten og hhv. stabler eller nedstabler pallerne. Magasinet kræver kun manuel betjening via et touchpanel, når der skal skiftes mellem stabling og nedstabling.

Ifølge Ole T. Jensen er der slet ingen tvivl om, at PALOMAT®-løsningen har indfriet forventningerne om at aflaste medarbejderne og forbedre det fysiske arbejdsmiljø i produktionen:

– Førhen foregik stablingen manuelt, og pallerne blev ikke stablet så højt, som PALOMATen kan, måske maks. til skulderhøjde. Og selv om der ikke er registreret nogle arbejds- eller slidskader som følge af den manuelle håndtering, kan der sagtens være en medarbejder, der i ny og næ er gået hjem fra arbejde med ondt i skuldrene, siger Ole T. Jensen og tilføjer:

– Det er der i hvert fald ikke mere, og samtidig er risikoen for at tabe pallerne ned over fødderne også elimineret.

Sparer tid og giver mere orden

Ikke alene er medarbejdernes fysiske arbejdsmiljø blevet forbedret, også arbejdsflowet i afdelingen er blevet bedre.

– Vi har ikke målt på det, men vi sparer uden tvivl en masse tid på, at pallehåndteringen er blevet automatiseret. For det første behøver medarbejdere uden truckkort ikke længere at forstyrre en af de medarbejdere, som har truckkørekort, for at få hjælp til håndteringen. Og selv om alle medarbejdere havde haft truckkørekort, sparer vi med PALOMATen den tid, det ville tage at hente en truck, lyder det fra Ole T. Jensen.

En anden ting, produktionslederen fremhæver ved PALOMATen er, at den har skabt mere orden i afdelingen: 

– Der er ganske enkelt blevet meget mere ryddeligt på gulvet end før. Inden vi fik PALOMATen, kunne der måske stå ti stakke med paller rundt omkring, men nu kommer de direkte hen i pallemagasinet.

-lipe

22/5 2018
  • Linde 1251 – én el-truck, flere energikilder

    Linde 1251 – én el-truck, flere energikilder

    truck ›Lindes nye type el-truck, Linde 1251-serien, gør det muligt at vælge forskellige energikilder til samme truck. Den fås med enten klassiske blysyrebatterier eller indbyggede Lithium-ION batterier og er samtidig forberedt til brændselsceller. Som bruger af en Linde 1251 er der i praksis forskel på energikilderne og de forretningsmæssige prioriteter, der ligger i valget af dem
  • NordMas præsenterer ny Palfinger

    NordMas præsenterer ny Palfinger

    truck ›Palfinger har for nylig introduceret deres nye FL-serie af medbringertrucks. FLS 25 hedder den, og NordMas havde den og mange andre produkter og løsninger med på Transport 2025 i Herning
  • Hysters brintdrevne reach-stacker modtager fornem pris

    Hysters brintdrevne reach-stacker modtager fornem pris

    truck ›Business Intelligence Group, BIG, hædrede for nylig Hysters brintdrevne reach-stacker med en Innovation Award 2025 fordi maskinen, der håndterer containere og opererer i heavy-duty-segmentet, anses for at kunne bidrage til udbredelsen af mindre miljøbelastende løsninger i logistikindustrien
  • Autonome truckgafler vil revolutionere intralogistikken

    Autonome truckgafler vil revolutionere intralogistikken

    truck ›Filics Unit er navnet på to selvkørende og samarbejdende robotter, som kan operere på snævre områder og reducere både plads- og personalebehovet. Opfindelsen er bl.a. nomineret til en IFOY-pris
  • Logistik kan også foregå i mørke

    Logistik kan også foregå i mørke

    truck ›Beumer Group automatiserer lager- og logistikprocesser og hjælper virksomheder med at modvirke udfordringerne med bl.a. mangel på arbejdskraft. Løsningerne til pluk og varehåndtering på affolkede lagre kan endvidere ske uden belysning og er dermed energibesparende. Beumer Group udstillede for nyligt på LogiMAT
  • På rundtur i IFOY’s testlandskab

    På rundtur i IFOY’s testlandskab

    truck ›De 21 nominerede løsninger der deltager i konkurrencen om IFOY Award har netop gennemgået den obligatoriske tre-trins audit i Messe Dortmund. Derudover kunne den mange besøgende ved arrangementet tjekke en masse andre intralogistikløsninger ud
  • Nye, fleksible papirrulleklemmer fra stabau

    Nye, fleksible papirrulleklemmer fra stabau

    truck ›Redskabsserien til at gribe, transportere og beskytte store papirruller har fået en betjeningsvenlig opdatering. De nye klemmer har 180° roterende drev, som sammen med optimeret gribearmsgeometri giver præcis tilpasning til forskellige størrelser og positioner
  • Shoeller Allibert går ind på markedet med plastikpaller

    Shoeller Allibert går ind på markedet med plastikpaller

    truck ›Sammen med et hollandsk bryggeri har specialisten i genbrugsemballage udviklet en skræddersyet palle til fadølsankere. Pallerne er fremstillet af 100 procent genbrugsplast fra forbrugeremballage og industriprodukter