Autonome transportløsninger vinder ind i lufthavnene

Autonome transportløsninger vinder ind i lufthavnene

TractEasy bygger føreløse traktorer, som kan transportere 20 tons fragt i al slags vejr. Det er interessant for stadigt flere lufthavne, som nu anvender det module transportsystem til bagagehåndtering og det øvrige fragtgods til og fra flyene. Og helt ny fragtdolly er på vej næste år

Af Lisbeth Petersen

I den amerikanske lufthavn, Spartanburg testkører en EZTow nu gods på en 1,6 km lang strækning med blandet trafik for at laste og losse fragtfly.

I Changi Airport i Singapore og i Narita International Airport i Japan arbejder EZTow allerede sammen med en flåde af køretøjer fra TractEasy.

Virksomheden er en joint venture mellem den amerikanske TLD Logistic Servicesog franske EasyMile, og tilbyder avanceret, førerløs teknologi til luftfarts- og industrikunder.

I lufthavne kan autonome køretøjer blive fremtiden, da de løser flere af de udfordringer, der er med effektiv håndtering af bagage og gods.

-Mens traditionelle bugseringstraktorer er meget udbredte i lufthavne, giver EZTow større ensartethed og sikkerhed, idet den konsekvent håndterer fragt- og bagagetransport selv under barske vejrforhold og i non-stop-operationer, fortæller TractEasy selv om løsningerne, og fortsætter:

-Ved at strømline transporten af bagage og varer mellem terminalbygninger og fly reducerer EZTow afhængigheden af den stadig mere knappe arbejdskraft og øger produktiviteten ved at optimere ruteføring og planlægning, hvilket er afgørende for at opfylde de strenge krav til pålidelighed og ydeevne i realtid i lufthavnsoperationer.

Til det tyske magasin, Logistics Innovation Dave Edwards, fortæller pdirektøren for for Greenville-Spartanburg Airport District om forsøget med de autonome køretøjer:

-Fragten opsamles fra de ankommende fly lugerne og transporteres autonomt til aflæsningsbåndet. Vi tror, at fremtiden er lys for automatiserede køretøjer i lufthavnsmiljøet, og vi ser frem til at gennemgå resultaterne af vores demo-projekt for at afgøre, om de er egnet til lufthavnen.

Større løsning på markedet næste år
Mens de mindre EZTow-traktorer ruller rundt på stadigt flere lufthavnsarealer, har TractEasy allerede en ny løsning på vej: EZDolly, som er verdens første, selvkørende lastbil til luftfragtsanlæg. Se videoen:

Den er bygget på det gennemprøvede udvalg af sensorer og kameraer med realtidsbehandling, som allerede bruges på EZTow bugseringstraktor, og som sikrer, at køretøjet kan navigere i komplekse indendørs og udendørs lufthavnsmiljøer med præcision på centimeterniveau.

- EZDolly er designet til at øge effektiviteten, sikkerheden og pålideligheden af rampeoperationer. Med kapacitet til at overføre og transportere en ULD (Unit Loader Device) eller paller i fuld bredde vil den reducere laste- og lossetiderne for bagage og gods, gøre manøvrer og ruter på jorden mere effektive og reducere driftsomkostningerne, fortæller producenten, og tilføjer:

-Produktionen starter i 2025 med ordrer på de første to enheder bekræftet i maj 2025, og flere ordrer er på vej.

 

21/10 2024
  • To designpriser til Toyotas Traigo_i

    To designpriser til Toyotas Traigo_i

    truck ›Toyota Material Handling Europes næste generation af elektriske gaffeltruck, Toyota Traigo_i, er blevet tildelt German Design Award 2026 i kategorien Excellent Product Design – Industry.
  • Still automatiserer på- og aflæsning af lastbiler

    Still automatiserer på- og aflæsning af lastbiler

    truck ›Med lavløftspalletrucken, AXL 15 iGo har automatiseringen fundet vej ind i varemodtagelses- og forsendelsesområderne ved lastbilrampen. Still står bag løsningen
  •  Inspektion kombinerer  AI med LIDAR-teknologi

    Inspektion kombinerer AI med LIDAR-teknologi

    truck ›SICK lancerer Nova LMS4000, som ifølge leverandøren løfter inspektionsydelsen i bl.a. intralogistikken
  • Jungheinrich vinder tre Red Dot Awards

    Jungheinrich vinder tre Red Dot Awards

    truck ›Reach trucken ETV 216i, AMR-robotten EAE 212a og den elektriske palleløfter AME 18 hev stikket hjem, da Jungheinrich blev hædret med tre priser ved den internationale designkonkurrence Red Dot Awards
  • Elektrisk RoRo-traktor er en ordresucces

    Elektrisk RoRo-traktor er en ordresucces

    truck ›Terberg lancerede tidligere på året RT253EV – en fuldt elektrisk terminaltraktor udviklet til tunge RoRo-operationer. Maskinen er allerede blevet en succes, og N.C. Nielsens ordrebog for 2026 er næsten fuldtegnet alene med skandinaviske ordrer
  • Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    truck ›Interroll præsenterer sin nye Chain Belt Sorting-løsning, Interroll Sortteq Modular Chainbelt Sorter (MC-S) på LogiMAT 2026. Den er udviklet efter overtagelsen af Sortteq i 2025 og er nu integreret med MCP Play
  • Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    truck ›På årets LogiMAT-messe præsenterer Jungheinrich flere nyheder og viser samtidig hvordan forbundne løsninger og processer effektiviserer og styrker lageret og logistikcentrets processer
  • Tre vinderteknologier i fokus

    Tre vinderteknologier i fokus

    truck ›Løsninger inden for AI, robotteknologi og sensorer løb med årets “LogiMAT Best Product”-priser på LogiMAT 2026. De tre vindere peger på en udvikling mod mere datadrevet, automatiseret og pladsoptimeret intralogistik