Bliv godt beskyttet med nye Linde-modeller

Bliv godt beskyttet med nye Linde-modeller

Sikkerhed for medarbejderne er afgørende i et travlt lagermiljø, hvor der stilles krav om både hurtig, effektiv og præcis varetransport. Netop sikkerheden er i fokus hos Linde, der lige nu lancerer en række innovative palleløftere, stablere og dobbeltstablere med en særligt beskyttet platform og nye sikkerhedsfeatures

Som standard kommer Linde-nyhederne med en helt unik og beskyttet platform, en fuldt affjedret førerplads, en øget løftehastighed og sikkerhedssystemet Linde Curve Assist, der automatisk nedsætter farten i sving.

Med en kraftig trefaset motor og hydraulisk dæmpede støttehjul, kører maskinerne op til 14 km/t og kan tilmed starte på en bakke uden at rulle tilbage.

Den beskyttede platform er udstyret med en skærm i hoftehøjde, så føreren står sikkert inden for maskinens ydre konturer og affjedringen sikrer så få vibrationer som muligt.

Føreren kan læne sig op ad et polstret ryglæn, som er designet, så du konstant befinder dig i en 45 graders vinkel i forhold til kørsels-retningen.

Det giver overblik over arbejdsområdet og giver minimal belastning af førerens nakke og ryg.

Linde-maskinerne med beskyttet platform fås på nuværende tidspunkt som stableren Linde L14-16 med løftekapacitet fra 1,4-1,6 ton, dobbeltstableren Linde D12HP med løftekapacitet på 1,2 ton og palleløfteren Linde T20 med en løftekapacitet på 2,0 ton.

Alle varianter fås enten med de klassiske blysyrebatterier eller med egenudviklede Lithium-ION batterier fra NCN Energy Solutions.

Som altid kan Linde-løsningen tilpasses til individuelle ønsker og den aktuelle situation på lageret.

Det justérbare styregreb kan skiftes ud med Linde e-driver konceptet, hvor styringen betjenes med én hånd og er optimeret til førerens skråtstillede position.

Som ekstraudstyr tilbydes advarselslyset Linde BlueSpot og Linde Feet Detection, der stopper maskinen, når maskinførerens fødder registreres uden for platformen.

- Den unikke og beskyttede platform er et godt eksempel på Linde-sikkerhed. Det er virkelig et stærkt kort, når vi præsenterer de nye lagermaskiner over for kunderne.

- Kun de færreste ønsker at spare på sikkerheden. Linde er firstmover i sikker lagerlogistik. Vi er stolte over at repræsentere Linde og at kunne tilbyde vores kunder maksimal sikkerhed til deres maskiner, udtaler salgschef Jesper Bech fra N.C. Nielsen.

-hawin

19/4 2024
  • Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    truck ›Interroll præsenterer sin nye Chain Belt Sorting-løsning, Interroll Sortteq Modular Chainbelt Sorter (MC-S) på LogiMAT 2026. Den er udviklet efter overtagelsen af Sortteq i 2025 og er nu integreret med MCP Play
  • Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    truck ›På årets LogiMAT-messe præsenterer Jungheinrich flere nyheder og viser samtidig hvordan forbundne løsninger og processer effektiviserer og styrker lageret og logistikcentrets processer
  • Tre vinderteknologier i fokus

    Tre vinderteknologier i fokus

    truck ›Løsninger inden for AI, robotteknologi og sensorer løb med årets “LogiMAT Best Product”-priser på LogiMAT 2026. De tre vindere peger på en udvikling mod mere datadrevet, automatiseret og pladsoptimeret intralogistik
  • Toyota Automated Logistics har ledelsen på plads

    Toyota Automated Logistics har ledelsen på plads

    truck ›Hitoshi Matsuoka, Thomas Hibinger og Aaron M. Jones skal lede Toyota Industries Corporations nye globale forretning, TAL, inden for lagerautomatisering. Tiltaget lanceres på LogiMAT 2026
  • Fælles forskning i mobile robotter

    Fælles forskning i mobile robotter

    truck ›BEUMER Group og Fraunhofer-instituttet lancerer et "Enterprise Lab", der vil kombinere forskning med industriel praksis
  • Bobcat lancerer dieselkæmper på LogiMAT

    Bobcat lancerer dieselkæmper på LogiMAT

    truck ›De nye DV180/250S-9 dieselgaffeltrucks er virksomhedens største, og udvider Bobcats portefølje af tunge materialehåndteringsmaskiner på markedet i Europa, Mellemøsten og Afrika
  • Omkring 4000 gæster tog den åbne maskinvej

    Omkring 4000 gæster tog den åbne maskinvej

    truck ›Den 8. udgave af den årlige vejfest for maskiner i Ringsted blev også den største - målt på både besøgende og virksomheder. Næste år kræver tilslutningen et nyt koncept, siger en af dem
  • IFOY Award Start-Up of the Year

    IFOY Award Start-Up of the Year

    truck ›13 produkter og løsninger fra otte lande er nået til finalen i IFOY Award 2026 og fire er med i ”Start-up of the Year”. Vi ser nærmere på deltagerne, denne gang er de de sidste fire