Combi-CB4 modtager sin tredje Red Dot-pris

Combi-CB4 modtager sin tredje Red Dot-pris

Combililfts nye 7-tons elektriske multidirektionelle kontravægtsgaffeltruck har i juli modtaget den prestigefyldte designpris i kategorien Product Design 2025. Trucken er udviklet til at imødekomme behovene for håndtering af tunge, lange laster på mere miljøvenlige måder

Prisen fuldender et hattrick for den irske producent, der tidligere har vundet en Red Dot for Combi-WR og "Best of the Best" for Combi-CB4.

Den nye Combilifts Combi-CB70E imponerede den internationale jury med sit nye ergonomiske design, miljøvenlige egenskaber og evne til at forbedre førerkomforten og produktiviteten i krævende industrielle miljøer.

Den elektriske kontravægtsgaffeltruck har en kapacitet på 7 ton, og er specielt designet til håndtering af lange og omfangsrige laster i trange eller udfordrende rum.

Udstyret med Combilifts patenterede, uafhængige trækkraftkontrolsystem og store elastiske gummidæk har trucken terrængående egenskaber, samtidig med, at den er emissionsfri.


Kabinen med gasfjederophæng og gulv til loft-vinduer giver ifølge producenten forbedret udsyn og komfort, mens det automatiske drejesæde, der automatisk drejer 15 grader til venstre eller højre afhængigt af kørselsretningen, sikrer optimal ergonomi og komfort for operatører, selv under lange vagter.

 Ledende ingeniør Mark Whyte (th) og Martin McVicar, adm. direktør i og grundlægger af Combilift under prismodtagelsen

Martin McVicar, direktør i og medstifter af Combilift, siger:

- Vi er meget glade for at modtage vores tredje Red Dot Award i år for Combi-CB70E.
Vores design- og ingeniørteams har stræbt efter at levere løsninger, der ikke kun er funktionelle og sikre, men også afspejler ekspertise inden for industrielt design. Vores kunder efterspørger i stigende grad elektriske alternativer, der ikke går på kompromis med ydeevnen, og CB70E er netop det.

-lipe

18/7 2025
  • To designpriser til Toyotas Traigo_i

    To designpriser til Toyotas Traigo_i

    truck ›Toyota Material Handling Europes næste generation af elektriske gaffeltruck, Toyota Traigo_i, er blevet tildelt German Design Award 2026 i kategorien Excellent Product Design – Industry.
  • Still automatiserer på- og aflæsning af lastbiler

    Still automatiserer på- og aflæsning af lastbiler

    truck ›Med lavløftspalletrucken, AXL 15 iGo har automatiseringen fundet vej ind i varemodtagelses- og forsendelsesområderne ved lastbilrampen. Still står bag løsningen
  •  Inspektion kombinerer  AI med LIDAR-teknologi

    Inspektion kombinerer AI med LIDAR-teknologi

    truck ›SICK lancerer Nova LMS4000, som ifølge leverandøren løfter inspektionsydelsen i bl.a. intralogistikken
  • Jungheinrich vinder tre Red Dot Awards

    Jungheinrich vinder tre Red Dot Awards

    truck ›Reach trucken ETV 216i, AMR-robotten EAE 212a og den elektriske palleløfter AME 18 hev stikket hjem, da Jungheinrich blev hædret med tre priser ved den internationale designkonkurrence Red Dot Awards
  • Elektrisk RoRo-traktor er en ordresucces

    Elektrisk RoRo-traktor er en ordresucces

    truck ›Terberg lancerede tidligere på året RT253EV – en fuldt elektrisk terminaltraktor udviklet til tunge RoRo-operationer. Maskinen er allerede blevet en succes, og N.C. Nielsens ordrebog for 2026 er næsten fuldtegnet alene med skandinaviske ordrer
  • Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    truck ›Interroll præsenterer sin nye Chain Belt Sorting-løsning, Interroll Sortteq Modular Chainbelt Sorter (MC-S) på LogiMAT 2026. Den er udviklet efter overtagelsen af Sortteq i 2025 og er nu integreret med MCP Play
  • Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    truck ›På årets LogiMAT-messe præsenterer Jungheinrich flere nyheder og viser samtidig hvordan forbundne løsninger og processer effektiviserer og styrker lageret og logistikcentrets processer
  • Tre vinderteknologier i fokus

    Tre vinderteknologier i fokus

    truck ›Løsninger inden for AI, robotteknologi og sensorer løb med årets “LogiMAT Best Product”-priser på LogiMAT 2026. De tre vindere peger på en udvikling mod mere datadrevet, automatiseret og pladsoptimeret intralogistik