Dan Palletiser er i fulde omdrejninger

Dan Palletiser er i fulde omdrejninger

Flere og flere virksomheder effektiviserer varehåndteringen med automatiske palleteringssystemer. Det mærker man hos Dan Palletiser, der leverer de automatiserede løsninger, og dermed skaber værdi for kunderne

Med store projekter igangsat og nogle i udviklingsfasen er der nok at se til for Dan Palletiser i Vemmelev på Sjælland. Og ifølge Dan Palletisers COO er der ikke noget at sige til, at flere og flere virksomheder efterspørger den store værdi, den automatiserede palletering kan tilføre dem.

- Vi har gang i rigtig mange spændende projekter i øjeblikket, både inden for og uden for landets grænser. Så man kan roligt sige, at der er godt gang i hjulene, lyder det fra COO hos Dan Palletiser Simon R. Sørensen.

Han glæder sig over den store efterspørgsel på de danske palleteringssystemer, både fra Danmark og resten af Europa, hvor der i øjeblikket er flere større projekter i gang med Dan Palletiser ved roret.

I øjeblikket er der blandt andet et stort robotanlæg til et polsk kyllingeslagteri under test på værkstedet i Vemmelev. Projektet er udviklet i samarbejde med BILA, som leverer selve robotcellen, mens Dan Palletiser leverer transportsystemet.

- Vi har været på det polske marked de sidste 20 år og har et stærkt og etableret brand der i dag. Og vi mærker stor interesse fra det polske marked i øjeblikket. Vi har også lige fået et andet stort projekt i Polen, hvor vi skal levere palleteringsanlæg på to forskellige lokationer, fortsætter han.

Kæmpe værdi i automatiseret palletering

Det er imidlertid ikke kun det polske marked, der trækker i Dan Palletiser. Også i Danmark er der flere projekter på tegnebrættet, ligesom også England, Holland og de baltiske lander efterspørger det danske palleteringssystem.

Og det er ikke så underligt med tanke på den store gevinst, der er i at automatisere palleteringen, siger Simon R. Sørensen:

- Ved at automatisere kan man køre i døgndrift uden bemanding, så med vores system fjerner vi både lønomkostninger, men også en sundhedsrisiko, fordi vi med vores løsninger skaber et bedre arbejdsmiljø for medarbejderne, som i stedet for manuel palletering kan løse mere værdiskabende opgaver.

– Der er en enormt stor lønsomhed at opnå ved at automatisere palleteringsprocessen – for det forbedrer ikke blot arbejdsmiljøet, men øger også virksomhedens effektivitet og kapacitet, forklarer han om den værdi, Dan Palletiser skaber for deres kunder.

Sideløbende med den store salgsaktivitet har Dan Palletiser også travlt med et andet større projekt hjemme i Vemmelev. De nuværende to afdelinger bliver nemlig lagt sammen til én stor afdeling, når virksomheden i slutningen af april måned flytter sammen i større lokaler på Industrivej i Vemmelev.

-hawin

2/4 2019
  • Linde 1251 – én el-truck, flere energikilder

    Linde 1251 – én el-truck, flere energikilder

    truck ›Lindes nye type el-truck, Linde 1251-serien, gør det muligt at vælge forskellige energikilder til samme truck. Den fås med enten klassiske blysyrebatterier eller indbyggede Lithium-ION batterier og er samtidig forberedt til brændselsceller. Som bruger af en Linde 1251 er der i praksis forskel på energikilderne og de forretningsmæssige prioriteter, der ligger i valget af dem
  • NordMas præsenterer ny Palfinger

    NordMas præsenterer ny Palfinger

    truck ›Palfinger har for nylig introduceret deres nye FL-serie af medbringertrucks. FLS 25 hedder den, og NordMas havde den og mange andre produkter og løsninger med på Transport 2025 i Herning
  • Hysters brintdrevne reach-stacker modtager fornem pris

    Hysters brintdrevne reach-stacker modtager fornem pris

    truck ›Business Intelligence Group, BIG, hædrede for nylig Hysters brintdrevne reach-stacker med en Innovation Award 2025 fordi maskinen, der håndterer containere og opererer i heavy-duty-segmentet, anses for at kunne bidrage til udbredelsen af mindre miljøbelastende løsninger i logistikindustrien
  • Autonome truckgafler vil revolutionere intralogistikken

    Autonome truckgafler vil revolutionere intralogistikken

    truck ›Filics Unit er navnet på to selvkørende og samarbejdende robotter, som kan operere på snævre områder og reducere både plads- og personalebehovet. Opfindelsen er bl.a. nomineret til en IFOY-pris
  • Logistik kan også foregå i mørke

    Logistik kan også foregå i mørke

    truck ›Beumer Group automatiserer lager- og logistikprocesser og hjælper virksomheder med at modvirke udfordringerne med bl.a. mangel på arbejdskraft. Løsningerne til pluk og varehåndtering på affolkede lagre kan endvidere ske uden belysning og er dermed energibesparende. Beumer Group udstillede for nyligt på LogiMAT
  • På rundtur i IFOY’s testlandskab

    På rundtur i IFOY’s testlandskab

    truck ›De 21 nominerede løsninger der deltager i konkurrencen om IFOY Award har netop gennemgået den obligatoriske tre-trins audit i Messe Dortmund. Derudover kunne den mange besøgende ved arrangementet tjekke en masse andre intralogistikløsninger ud
  • Nye, fleksible papirrulleklemmer fra stabau

    Nye, fleksible papirrulleklemmer fra stabau

    truck ›Redskabsserien til at gribe, transportere og beskytte store papirruller har fået en betjeningsvenlig opdatering. De nye klemmer har 180° roterende drev, som sammen med optimeret gribearmsgeometri giver præcis tilpasning til forskellige størrelser og positioner
  • Shoeller Allibert går ind på markedet med plastikpaller

    Shoeller Allibert går ind på markedet med plastikpaller

    truck ›Sammen med et hollandsk bryggeri har specialisten i genbrugsemballage udviklet en skræddersyet palle til fadølsankere. Pallerne er fremstillet af 100 procent genbrugsplast fra forbrugeremballage og industriprodukter