Danske Fragtmænd vælger Linde med Lithium-IonEt stort antal laderstationer hos Danske Fragtmænd i Brabrand er en væsentlig forudsætning for at holde de mange el-drevne Linde-maskiner funktionsdygtige.

Danske Fragtmænd vælger Linde med Lithium-Ion

Med en opdateret flåde på 57 Linde palleløftere og dobbeltstablere tager Danske Fragtmænd i Brabrand hul på et nyt kapitel i den interne transport. De har valgt N.C. Nielsens egenudviklede Lithium-Ion batterier til de mange fabriksnye Linde-maskiner, der holder hjulene kørende på den travle godsterminal, der ligger strategisk godt placeret ud til E45-motorvejen i Aarhus Vest

Med over 40.000 erhvervskunder, 26 fragtterminaler og 9,5 millioner forsendelser årligt er Danske Fragtmænd landets største transportør af stykgods.

Det giver stor travlhed i de 1.800 velkendte fragtbiler, der hver dag bringer tusindvis af varepaller til og fra terminalerne og videre ud til modtagerne over hele landet.

Driftsterminalen i Brabrand er en ren myretue. Terminalen rummer 20.000 kvadratmeter under tag, 16.000 kvadratmeter lagerhotel og 5.000 kvadratmeter lager til langt gods og de store kørearealer giver en livlig trafik både udendørs og indendørs.

Alt sammen er nøje organiseret i forhold til det fintmaskede net af transportruter med en effektiv varetransport til virksomheder og forbrugere.

Den uendelige strøm af varer stiller store krav til den interne transport på terminalen. Hæren af Linde palleløftere og dobbeltstablere hjælper med arbejdet og flytter paller ind og ud af lastbilerne, der er bakket ind til porten og venter på at komme videre.

Et antal Linde D12 SP dobbeltstablere bruges til løft i højden på det interne lagerhotel hos Danske Fragtmænd, hvor varer står midlertidigt til opbevaring, hvis fragtmændene eksempelvis ikke har haft mulighed for at aflevere dem på modtageadressen.

Tiden må ikke spildes og Linde-maskinerne skal konstant være fit for fight, når lastbilerne skal pakkes med mest muligt gods.

Lithium-Ion letter arbejdet

N.C. Nielsens egenudviklede Lihtium-Ion batterier har ændret hverdagen på terminalen. De gamle blysyrebatterier er blevet fortid og teknologien gør ladeprocessen betydeligt nemmere i den travle hverdag:

- Vi har mindsket tidsforbruget markant, da vi nu blot skal sætte Linde-maskinerne til opladning i de nye laderstationer. Tidligere skulle vi hælde demineraliseret vand på og bakse med at skifte batterierne. Med Lithium-Ion batterier er det blevet nemmere for medarbejderne, der slipper for dette rutinearbejde, fortæller terminalchef Henrik Flugt fra Danske Fragtmænd i Brabrand.

Forventer grøn effekt

Valget af Lithium-Ion batterier flugter med tendensen til at vælge grønne teknologi hos Danske Fragtmænd. De har beregnet en energibesparelse på 35% og en CO2-reduktion på 56 tons årligt ved at vælge Lithium-Ion batterier til terminalen.

Desuden har Danske Fragtmænd skiftet til LED-belysning på terminalerne og sætter gang i el-distribution i danske storbyer i løbet af 2021.

- Ingen tvivl om, at vi går en grønne fremtid i møde i transportbranchen. Vi tager nogle sikre skridt i den rigtige retning og ønsker at investere i en grønnere teknologi, hvor det giver mening. Lihtium-Ion batterierne fra N.C. Nielsen er et godt eksempel på, at bæredygtig teknologi går hånd i hånd med effektivitet og stor nytteværdi på maskinerne, pointerer terminalchef Henrik Flugt fra Danske Fragtmænd i Brabrand.

De mange Linde T20/T25-palleløftere og Linde D12 dobbeltstablere er i fuld sving på terminalen, hvor de kører over meget store afstande.

Alle maskiner kører som minimum 16 timer i døgnet på godsterminalen, der aldrig sover. Linde-maskinerne er ægte allround-maskiner, der hurtigt, effektivt og med største præcision skal flytte godspaller til og fra trailerne og medarbejderne kan tilmed køre med gaffellængder, der kan håndtere op til tre EURO-paller i længden.

Danske Fragtmænd og N.C. Nielsen har kørt parløb omkring Linde-maskiner i mange år og nu har virksomheden opgraderet flåden med 57 nye Linde palleløftere og stablere med Lithium-ION batterier – til terminalchef Henrik Flugts store tilfredshed.

- Vi er rigtigt glade for samarbejdet med Danske Fragtmænd og deres valg af Linde-maskiner med Lithium-Ion batterier. Det var i sig selv en større logistikopgave at få implementeret hele Linde-flåden og de mange laderstationer på få dage uden at det greb forstyrrende ind i hverdagen.

- Vi glæder os over at kunne understøtte den interne transport på terminalen og at vores Lithium-Ion batterier er et aktivt tilvalg med mange forretningsmæssige fordele, udtaler Key Account Manager Søren W. Kristensen fra N.C. Nielsen.

-hawin

 

 

 

 

 

 

19/1 2021
  • Åben Maskinvej 2026

    Åben Maskinvej 2026

    truck ›Avant Danmark har også åbnet sjællandsk afdeling lige midt i Danmarks største koncentration af maskinfirmaer i Ringsted. Og i virksomheden glæder man sig til "årets vejfest"
  • Oplev fremtidens intralogistik

    Oplev fremtidens intralogistik

    logistikloesninger ›Danrobotics sætter fokus på fremtidens logistikløsninger på sit inspirationsevent, ”Oplev fremtidens intralogistik”
  • Masser af håndslag på ScanMek

    Masser af håndslag på ScanMek

    truck ›Det handlede om maskiner af vidt forskellige typer og i særdeles forskellige størrelser, da salgsfolkene hos Scantruck 43 gange stak på næven med kunder på maskinmessen ScanMek 2026
  • Scanner mindsker spild og sikrer kvalitetsstyring

    Scanner mindsker spild og sikrer kvalitetsstyring

    truck ›Hollandske One Third har udviklet en avocadoscanner, som hurtigt viser slutkunderne, hvor moden frugten er. Efter en testperiode installerer Bilka scanneren i samtlige varehuse - til glæde for både forbrugere og varehuset
  • Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

    Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

    truck ›Med to nye Konecranes reachstackere fra N.C. Nielsen har Taulov Kombiterminal for alvor skiftet spor i deres interne logistik
  • Guldmalet gaffeltruck samler 100.000 euro til Unicef

    Guldmalet gaffeltruck samler 100.000 euro til Unicef

    truck ›Combilift udloddede i slutningen af 2025 sin gaffeltruck nr. 100.000 i en konkurrence, hvor indtægter fra lodder og et tilskud fra gaffeltruckproducenten selv løb op i 100.000 euro til Unicefs globale børnehjælpsprogram
  • Hyster er tilbage i Danmark

    Hyster er tilbage i Danmark

    truck ›Tektra blev i sommeren 2025 udnævnt til officiel Hyster-forhandler. Hos Hyster ser man frem til samarbejdet, der skal styrke material handling-brandet i Danmark
  • Zoo sætter kløerne i elektriske gaffeltruck

    Zoo sætter kløerne i elektriske gaffeltruck

    truck ›Der er både søkøer og foder på gaflerne i Duisburg Zoo, som har et godt samarbejde med Clark. Fornylig afprøvede man en elektrisk gaffeltruck fra Crossover-serien