Dyrskuegæster var med på en rask handel i RoskildeGodt vejr og god stemning ved Weycor-minilæsseren på Scantruck-standen.

Dyrskuegæster var med på en rask handel i Roskilde

Håndslag på både nye og brugte maskiner på travl Scantruck-stand under det årlige dyrskue i Roskilde

Der blev klasket godt med håndslag på Scantrucks store stand på Roskilde Dyrskue.

Tre dage med godt vejr og godt besøg smittede af på ordrebøgerne, og da skuet lukkede, kunne markedschef Dennis Faurby os hans sælgende kolleger række tomlen i vejret.

Der er tradition for, at Scantruck kan ses overalt på dyrskuepladsen i Roskilde. Den store rotationsteleskoplæsser tager rollen som flagstang og sørger for, at Scantruck-flagene kan vaje allerøverst.

Især Manitou-teleskoplæssere til landmænd, men også andre typer maskiner fra Scantrucks mange agenturer.

- Vi solgte godt af både helt nye maskiner, og også en del, som vi nu kan køre ud af brugthallen til nye ejere. Jeg er overbevist om, at mere kommer til at følge efter.

- Vi fik masser af god snak med hovedsagelig landmænd, men også entreprenører, anlægsgartnere og andre, som er gået i tænkeboksen. En del af dem vender helt sikkert tilbage, vurderer Dennis Faurby.

Det var ikke blot selve maskinerne, der var interesse for. Også avanceret præcisionsgrej til anvendelse sammen med maskinerne, som ikke mindst Topcon-materiel i form af rovere og 2D-stationer.

Tre nye til gods
Blandt de besøgende på dyrskuet var Steff Andersen, som ejer Raadegaard Gods ved Tappernøje. Han blev enig med key account manager Michael Lehnshøj om, at Scantruck skal levere tre nye maskiner til godset.

Key account manager Michael Lehnshøj I den gesvindte Manitou ULM415H, som Steff Andersen nu får hjem på Raadegaard Gods ved Tappernøje.

- Jeg kender Manitou godt og har købt to teleskoplæssere. Dels en af de små, ultralette ULM415H, og dels en noget større MT1840 med løftehøjde på 18 meter. Og så får jeg også leveret en ny Platform Basket-lift, en Spider 18.95”, fortæller Steff Andersen.

Det nye maskineri på Raadegaard Gods kommer primært i sving til vedligeholdelse af bygninger.

De andre maskiner, der skal leveres efter dyrskuet, fordeler sig på både landbrugsteleskoplæssere, minilæssere, en minigraver, samt fra brugtkataloget både gravemaskiner, en dumper og minilæssere.

-hawin

 

 

3/6 2025
  • Opdag fejlene, før de stopper lageret

    Opdag fejlene, før de stopper lageret

    truck ›Körber Supply Chain lancerer en ny AI- og visionbaseret serviceapp, der gør det muligt at udføre forebyggende vedligehold baseret på realtidsdata
  • Beumer Group rykker op i Bundesligaen

    Beumer Group rykker op i Bundesligaen

    truck ›Leverandøren af materiel til varehåndtering, Beumer Group bliver hoved- og trøjesponsor for den tyske traditionsfodboldklub, Schalke 04 der netop er rykket op i Bundesligaen
  • Kæmpe udvalg på Dansk Liftmesse 2026

    Kæmpe udvalg på Dansk Liftmesse 2026

    truck ›Hybrid- og eldrevne lifte og minikraner fylder mere end nogensinde før, når Dansk Liftmesse 2026 slår dørene op i Odense den 21.–22. maj
  • Først kommer Liftmessen – så kommer kongeparret

    Først kommer Liftmessen – så kommer kongeparret

    truck ›Odense Havn bliver ramme om begge begivenheder med godt en uges mellemrum – Scantruck kommer med både saxlifte, bomlifte, mastlifte og spiderlifte
  • Kompakt el-drift med integreret Lithium-Ion batteri

    Kompakt el-drift med integreret Lithium-Ion batteri

    truck ›N.C. Nielsen udvider programmet i Linde 1251-serien med den nye Linde Ei14–Ei20 – en elektrisk modvægtstruck til virksomheder, der ønsker høj manøvredygtighed, god førerkomfort og enkel energihåndtering i den daglige interne transport
  • Lexit Group overtager NPT A/S

    Lexit Group overtager NPT A/S

    truck ›Med overtagelsen af det danske data capture- og labelingselskab Norris Print Tech, styrker Lexit Group sin position i både Danmark og hele Norden
  • Manitou Group udpeger ny CEO

    Manitou Group udpeger ny CEO

    truck ›Sylvain Blaise overtager til juni topposten i koncernen, som også ændrer på posterne i bestyrelsen - bl.a. som følge af to dødsfald blandt medlemmerne for få uger siden
  • Kundenærhed som strategisk succesfaktor

    Kundenærhed som strategisk succesfaktor

    truck ›Clark Europe har indviet sin nye ”West branch” i Duisburg, som er et vigtigt skridt i udvidelsen af sit direkte salg