Dyrskuegæster var med på en rask handel i RoskildeGodt vejr og god stemning ved Weycor-minilæsseren på Scantruck-standen.

Dyrskuegæster var med på en rask handel i Roskilde

Håndslag på både nye og brugte maskiner på travl Scantruck-stand under det årlige dyrskue i Roskilde

Der blev klasket godt med håndslag på Scantrucks store stand på Roskilde Dyrskue.

Tre dage med godt vejr og godt besøg smittede af på ordrebøgerne, og da skuet lukkede, kunne markedschef Dennis Faurby os hans sælgende kolleger række tomlen i vejret.

Der er tradition for, at Scantruck kan ses overalt på dyrskuepladsen i Roskilde. Den store rotationsteleskoplæsser tager rollen som flagstang og sørger for, at Scantruck-flagene kan vaje allerøverst.

Især Manitou-teleskoplæssere til landmænd, men også andre typer maskiner fra Scantrucks mange agenturer.

- Vi solgte godt af både helt nye maskiner, og også en del, som vi nu kan køre ud af brugthallen til nye ejere. Jeg er overbevist om, at mere kommer til at følge efter.

- Vi fik masser af god snak med hovedsagelig landmænd, men også entreprenører, anlægsgartnere og andre, som er gået i tænkeboksen. En del af dem vender helt sikkert tilbage, vurderer Dennis Faurby.

Det var ikke blot selve maskinerne, der var interesse for. Også avanceret præcisionsgrej til anvendelse sammen med maskinerne, som ikke mindst Topcon-materiel i form af rovere og 2D-stationer.

Tre nye til gods
Blandt de besøgende på dyrskuet var Steff Andersen, som ejer Raadegaard Gods ved Tappernøje. Han blev enig med key account manager Michael Lehnshøj om, at Scantruck skal levere tre nye maskiner til godset.

Key account manager Michael Lehnshøj I den gesvindte Manitou ULM415H, som Steff Andersen nu får hjem på Raadegaard Gods ved Tappernøje.

- Jeg kender Manitou godt og har købt to teleskoplæssere. Dels en af de små, ultralette ULM415H, og dels en noget større MT1840 med løftehøjde på 18 meter. Og så får jeg også leveret en ny Platform Basket-lift, en Spider 18.95”, fortæller Steff Andersen.

Det nye maskineri på Raadegaard Gods kommer primært i sving til vedligeholdelse af bygninger.

De andre maskiner, der skal leveres efter dyrskuet, fordeler sig på både landbrugsteleskoplæssere, minilæssere, en minigraver, samt fra brugtkataloget både gravemaskiner, en dumper og minilæssere.

-hawin

 

 

3/6 2025
  • Palomat lancerer elektrisk pallemagasin

    Palomat lancerer elektrisk pallemagasin

    truck ›Nykøbing Mors-virksomheden sætter ny standard med Palomat Inline, og betegner den som et strategisk skridt ind i Industri 5.0
  • Mød Jungheinrich i Herning

    Mød Jungheinrich i Herning

    truck ›Med fokus på automatisering, digitalisering og effektive trucks viser Jungheinrich på HI Tech & Industry, hvordan intralogistikken kan se ud i fremtiden.
  • Ny palleløfter til de krævende opgaver

    Ny palleløfter til de krævende opgaver

    truck ›Baoli-brandet er kendt for sine robuste truck til konkurrencedygtige priser. Den nye palleløfter, KBP 14H med Li-Ion-batteri lever op til traditionen
  • Slankere profil til krævende opgaver

    Slankere profil til krævende opgaver

    truck ›Universal Robots her netop lanceret den langtrækkende UR8 Long til bl.a. plukke- og inspektionsopgaver på FABTECH-messen i Chicago
  • Manitou får høsten i hus

    Manitou får høsten i hus

    truck ›Scantruck kan det dér trick med at trylle en ekstra maskine frem, hvis der opstår havari på en af de faste i maskinflåden. Det har været med til at sende ikke færre end fem Manitou-teleskoplæssere til bedriften Enggård ved Rødding i det nordlige Sønderjylland
  • STL rykker frem i Norden

    STL rykker frem i Norden

    truck ›STL har netop har færdiggjort et automationsprojekt for Søstrene Grene i Holland i et helt nyt distributionscenter. Sammen gør parterne klar til et nyt automatiseret lagersetup i Aarhus
  • AGV-eventyret fortætter

    AGV-eventyret fortætter

    truck ›Med en vækst på omkring 50 procent alene i år og udsigt til snart at have solgt de første 1000 selvkørende trucks globalt, gløder optimismen hos Global AGV
  • Nu også partner i farma

    Nu også partner i farma

    truck ›Universal Robots mangeårige partner, automationsvirksomheden Technicon er udnævnt til global UR certified solution partner for den farmaceutiske industri