Elektrisk kraft til træindustrien

Elektrisk kraft til træindustrien

Hubtex lancerer to nye robuste og elektriske truckløsninger til transport af lange emner i blandt andet industrien for træforarbejdning

Hubtex fejrer en premiere på LIGNA 2025, Kort før sommerferien havde Hubtex premiere på to nye elektriske multidirektionelle sidelæssere.

MSL 50 og MAXX 50 blev præsenteret på Ligna, messen for træbearbejdning og træforarbejdning i slutningen af maj måned.

Virksomheden er specialist i innovative multidirektionelle gaffeltrucks og ordreplukkersystemer, der effektiviserer intern transport af lange og tunge laster.

Til tømmerhandlere, savværker eller præfabrikerede husbyggere drager nytte af producentens omfattende løsningsportefølje.

Den blev vist frem på messen i Hannover, sammen med de to nye maskiner.

Udendørsspecialist med sidelæsserkabine
Med den nye MSL 50 har Hubtex-produktsortimentet fået en robust udendørs opgradering.

Den elektriske multidirektionelle sidelæsser med en lastekapacitet på fem ton er udstyret med en specialudviklet SL-kabine (sidelæsserkabine) og er optimeret til længere transportafstande udendørs.

 Hubtex MSL 50.

Ergonomisk siddestilling i kørselsretningen reducerer belastningen for føreren og sikrer maksimal komfort – især over længere afstande.

Takket være det lavt placerede forrude er ruten altid synlig, mens det store sidevindue giver et optimalt udsyn til den transporterede last.

MSL 50 er særligt velegnet til virksomheder med store udendørsarealer, såsom tømmerhandlere eller savværker.

5-ton model til krævende opgaver
Hubtex har også udvidet sit sortiment med en kraftfuld 5-ton model, MAXX 50. Alle modeller i MAXX-serien er designet til kombineret indendørs og udendørs brug, hvilket gør den ideel til brug i smalle lagergange og til på- og aflæsning af lastbiler udendørs.

- MAXX 50 er ideel til træforarbejdningsvirksomheder og tømmerhandlere. Den tilbyder øget restlastkapacitet, hvilket er særligt vigtigt ved transport af tungt eller fugtigt tømmer, forklarer Hans-Joachim Finger, administrerende direktør for Hubtex.

Den nye MAXX 50 har en kabine med ergonomisk komfort, en løftemast, der er præcist tilpasset lastekapaciteten, og den valgfri 360 graders HX-styring.

Hubtex MAXX 50.

Med en frihøjde på 185 mm og en lastearmhøjde på 535 mm skaber den optimal balance mellem maksimal udnyttelse af lagerplads og høj fleksibilitet udendørs. En kraftig 5 kW elmotor sikrer god ydeevne – selv på skråninger.

Løsninger til træindustrien
Hubtex' produktportefølje bliver løbende udvidet med skræddersyede ordreplukløsninger, specielt tilpasset træindustriens behov.

KP-serien omfatter multidirektionelle sidelæssere, der kan omdannes til ordreplukningskøretøjer med en aftagelig platform.

MK-serien er ideel til transport af døre og rammer, mens EZK-platformen med to-mast eller sakselift muliggør høj håndteringsydelse og dobbeltsidet reolbetjening.

Alle modeller kan udstyres med VacumaX vakuumsugeteknologi til sikker transport af last og minimering af materialeskader. I Danmark er Tektra forhandler at Hubtex’ truckløsninger.

-hawin

 

 

26/8 2025
  • Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    truck ›Interroll præsenterer sin nye Chain Belt Sorting-løsning, Interroll Sortteq Modular Chainbelt Sorter (MC-S) på LogiMAT 2026. Den er udviklet efter overtagelsen af Sortteq i 2025 og er nu integreret med MCP Play
  • Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    truck ›På årets LogiMAT-messe præsenterer Jungheinrich flere nyheder og viser samtidig hvordan forbundne løsninger og processer effektiviserer og styrker lageret og logistikcentrets processer
  • Tre vinderteknologier i fokus

    Tre vinderteknologier i fokus

    truck ›Løsninger inden for AI, robotteknologi og sensorer løb med årets “LogiMAT Best Product”-priser på LogiMAT 2026. De tre vindere peger på en udvikling mod mere datadrevet, automatiseret og pladsoptimeret intralogistik
  • Toyota Automated Logistics har ledelsen på plads

    Toyota Automated Logistics har ledelsen på plads

    truck ›Hitoshi Matsuoka, Thomas Hibinger og Aaron M. Jones skal lede Toyota Industries Corporations nye globale forretning, TAL, inden for lagerautomatisering. Tiltaget lanceres på LogiMAT 2026
  • Fælles forskning i mobile robotter

    Fælles forskning i mobile robotter

    truck ›BEUMER Group og Fraunhofer-instituttet lancerer et "Enterprise Lab", der vil kombinere forskning med industriel praksis
  • Bobcat lancerer dieselkæmper på LogiMAT

    Bobcat lancerer dieselkæmper på LogiMAT

    truck ›De nye DV180/250S-9 dieselgaffeltrucks er virksomhedens største, og udvider Bobcats portefølje af tunge materialehåndteringsmaskiner på markedet i Europa, Mellemøsten og Afrika
  • Omkring 4000 gæster tog den åbne maskinvej

    Omkring 4000 gæster tog den åbne maskinvej

    truck ›Den 8. udgave af den årlige vejfest for maskiner i Ringsted blev også den største - målt på både besøgende og virksomheder. Næste år kræver tilslutningen et nyt koncept, siger en af dem
  • IFOY Award Start-Up of the Year

    IFOY Award Start-Up of the Year

    truck ›13 produkter og løsninger fra otte lande er nået til finalen i IFOY Award 2026 og fire er med i ”Start-up of the Year”. Vi ser nærmere på deltagerne, denne gang er de de sidste fire