NC Nielsen
NC Nielsen
En strategisk platform og kilde til inspiration

En strategisk platform og kilde til inspiration

LogiMAT 2025 er netop slut efter en vellykket tredages begivenhed med et konstant højt besøgstal og endnu en stigning i både antallet af udstillere og udstillingsareal. Det samlede resultat styrker, ifølge arrangøren, EuroExpo Messe- und Kongress, LogiMAT-brandets position som en af verdens førende messer for intralogistik og processtyring

Den internationale intralogistikbranche havde sat hinanden stævne i Stuttgart fra 11. til 13. marts til LogiMAT 2025. Den internationale messe for intralogistiske løsninger og processtyring, blev afholdt under temaet ”Passion for Solutions”.

Og efter tre dage med præsentationer, der fremhævede aktuelle branchetrends, var vurderingen fra både besøgende og udstillere samt eventledelsen positiv.

Arrangørerne bookede 1.625 udstillere fra 40 lande i år, herunder over 300 førstegangsudstillere, som fyldte mere end 125.000 kvadratmeter af bruttoudstillingsarealet på tværs af alle ti fuldt bookede udstillingshaller i Messe Stuttgarts kongrescenter.

- En optimeret planløsning hjalp os med at få plads til flere udstillere ved at frigøre yderligere 1.000 kvadratmeter så der i alt var tale om 68.192 kvadratmeter netto udstillingsareal, forklarer LogiMATs udstillingsdirektør Michael Ruchty fra arrangøren EuroExpo Messe- und Kongress.

Kontrakter og partnerskaber indgået
Mere end hver tredje udstiller i år (35,9 %) kom til Stuttgart fra lande uden for Tyskland - en fjerdedel af dem fra lande uden for Europa.

I løbet af den tre dage lange begivenhed fremviste udstillerne deres seneste produktinnovationer, hvor effektivitet og mere bæredygtige løsninger inden for intern logistik var i fokus. Blandt andet blev omkring 140 europæiske og globale produkter lanceret i løbet af messen.

Mange udstillere rapporterede da også, at de havde underskrevet større kontrakter, lanceret projekter og indledt strategiske partnerskaber - herunder Brabender Group fra Schweiz, leverandøren af forsyningskædeløsninger, Ecovium, batterileverandøren Wiferion, softwarevirksomheden TUP og AI-robotfirmaet Sereact.

I alt 22,1 % af de tilstedeværende branchefolk indgik en kontrakt under messen eller planlagde at gøre det umiddelbart efter.

- De mange aftaler, der blev indgået, understreger LogiMATs karakter som en begivenhed, hvor fagfolk kommer for at gøre forretninger, bekræfter Michael Ruchty.

Besøgstal tæt på rekorden
Den interne logistikbegivenhed tiltrak et konstant højt antal besøgende med i alt 65.719 branchefolk (i 2024 var tallet 67.420), der deltog i løbet af tre dage.

- LogiMAT 2025 matchede næsten sidste års rekordstore antal besøgende på trods af arbejdsnedlæggelser i lufthavne og på offentlige transportmidler i området omkring mødestedet, bemærker Michael Ruchty med tilfredshed.

En analyse foretaget af det uafhængige markedsundersøgelsesinstitut Wissler & Partner fra Basel viste, at halvdelen af de besøgende fagfolk (49,9 %) havde beslutningskompetence i deres virksomheder, og 36,4 % var der med specifikke investeringsprojekter i tankerne.

Fordelt på sektorer kom 55 % af de besøgende fra fremstillingssektoren og 11,2 % fra engros- og detailhandel. Over 40 % af de besøgende rejste mere end 300 km for at deltage, 23,1 % kom fra lande uden for Tyskland, og næsten halvdelen af dem (9,4 %) kom fra Asien, Afrika og Nord- og Sydamerika. Den længste rejse blev foretaget af deltagere fra Australien.

- Med den generelt positive feedback fra branchefolk og udstillere har LogiMAT etableret sig som et barometer for nye tendenser, en netværksplatform og en velfungerende messe på den internationale scene, konkluderer Michael Ruchty.

LogiMAT er stedet det sker
I branchen er der også enighed om at LogiMAT er stedet, man skal være, enten for at udstille eller for at opleve udviklingen i intralogistikindustrien.

- LogiMAT er en ideel mulighed for at tage pulsen på intralogistikbranchen og på logistikbranchen som helhed, siger Manuel López Garcia, executive sales director, Vanderlande Industries.

Han bliver bakket op af Torsten Gerhardt, vicepræsident for corporate product program, Jungheinrich:

- LogiMAT er den vigtigste messe for intralogistik i Europa og et centralt samlingspunkt for innovation og trends i branchen. For os er det en kilde til inspiration og en strategisk platform på én gang, siger han.

Der er mere LogiMAT under opsejling, idet den næste begivenhed allerede så småt er på trapperne. LogiMAT China afholdes nemlig i Shenzhen 24.-26. april 2025. LogiMAT Southeast Asia åbner dørene i Bangkok 15.-17. oktober 2025. Og LogiMAT India vender tilbage til Mumbai 5.-7. februar 2026. Den næste LogiMAT i Stuttgart finder sted 24.-26. marts 2026.

-hawin

 

 

17/3 2025
  • Lagertruck og Lithium-Ion-batterier fra Bobcat

    Lagertruck og Lithium-Ion-batterier fra Bobcat

    truck ›Nye serier af Lithium Ion-batterier og en ny serie af klasse 3-lagertruck er blandt nyhederne, som Bobcat præsenterer i disse dage på sin stand på intralogistikmessen LogiMAT 2025 i Stuttgart
  • AeroBot kåret som Best Product på LogiMAT 2025

    AeroBot kåret som Best Product på LogiMAT 2025

    truck ›KNAPP vinder Best Product-prisen på årets LogiMAT for sin seneste innovation, AeroBot-systemet. Det automatiserede lagrings- og hentningssystem er udviklet til bygninger i standard-højder, og så er det blevet vist på intralogistikmessen LogiMAT i Stuttgart
  • Interroll sætter MCP Play i spil

    Interroll sætter MCP Play i spil

    truck ›Interroll lancerer MCP Play, der gør det enklere og hurtigere at implementere interne transportløsninger, og gør det muligt at drifte dem mere omkostnings- og energieffektivt. LogiMAT 2025 lægger lokaler til premieren
  • Ny adapter forenkler integration af robotter

    Ny adapter forenkler integration af robotter

    truck ›Ny VDA 5050-adapter sikrer smidig integration af Mirs mobile robotter i lagerbygninger, distributionscentre og produktion
  • Specialudstyr giver sikker transport af flasker i genbrugskasser

    Specialudstyr giver sikker transport af flasker i genbrugskasser

    truck ›Tyske KHS og PGM Motion har til en drikkevareproducent i Mexico udviklet en automatiseret pakkelinje, der er så præcis og skånsom, at producenten kan bruge papkasser i stedet for plastbeholdere som transportemballage
  • Den perfekte arbejdsmakker

    Den perfekte arbejdsmakker

    truck ›Heino Ebbesen, indehaver af Ebbesens Entreprise, har investeret i en bæltelift, som har gjort en stor forskel i det daglige arbejde, når han fælder træer i vanskeligt terræn
  • Farvel med manér

    Farvel med manér

    truck ›Gaffeltrucks og porte til industrien har udgjort en stor del af virksomhedsejeren og -lederen, Peter Leths liv. Torsdag den 27. februar markerede den nyligt pensionerede ildsjæl, at hans engagement i virksomheden, Tektra er et overstået kapitel
  • OMRON samarbejder med Wiferion om trådløs opladning af robotter

    OMRON samarbejder med Wiferion om trådløs opladning af robotter

    truck ›OMRONS serie af autonome, mobile robotter kan fremover udstyres med kontaktløs opladningsteknologi fra tyske Wiferion. Det vil nedbringe behovet for opladningspauser og dermed øge effektiviteten for robotterne