Enggaard køber stort ind til teleskoplæsser-flådenOtte gange Manitou MT1840 med en elektrisk Manitou MT625 i forgrunden i Scantruck-hovedkvarteret i Skive. Alle maskiner er nu afleveret hos entreprenørkoncernen A. Enggaard.

Enggaard køber stort ind til teleskoplæsser-flåden

Selskabet skifter seks af favoritterne Manitou MT1840 med nye og tilføjer yderligere to plus en elektrisk Manitou

Når entreprenørmaskiner har kørt et antal år og gjort det godt, skal der nyt til. Nye maskiner, men ikke nødvendigvis så nye, at der kommer nye mærker og modeller ind i maskinflåden.

Derfor blev det til genvalg på alle pladser, da entreprenørkoncernen A. Enggaard gik på handel hos den danske Manitou-importør Scantruck.

Seks veltjente Manitou MT1840 teleskoplæssere blev skiftet ud med seks nye Manitou MT1840. Og så blev der lige puttet yderligere et par maskiner oven i.

- Og så har vi jo fokus på at holde tallene i det grønne regnskab nede ved også at køre med elektriske maskiner. Derfor tog vi også en ny Manitou MT625 på el med i indkøbet, fortæller projektleder Leif Birkbak hos A. Enggaard.

Han fortsætter:

- Vi havde seks Manitou MT1840, som var kommet lidt op i årene. Vi skifter typisk maskinerne, når de er otte-ti år gamle. Så får vi stadig en god pris for de brugte og kan lave en fornuftig handel.

- Med de seks fornyelser og tilvæksten på tre Manitou’er har vi nu 27 teleskoplæssere. De 20 af dem er Manitou, siger Leif Birkbak.

Det går godt hos Enggaard
Hvis nogen ser køb af ni store nye teleskoplæssere i ét hug som udtryk for, at det går ganske godt, er det ikke skudt helt forbi.

A. Enggaard med base i Svenstrup syd for Aalborg og afdelinger i Aarhus, Odense og København rangerer blandt Danmarks største bygherre- og byudviklingsvirksomheder.

Ni nye teleskoplæssere er en handel, det nok er værd at gi’ hånd på. Projektleder Leif Birkbak (til højre) fra A. Enggaard stikker på poten med Scantrucks distriktschef Freddy Lange Nielsen.

Det seneste regnskab fortæller, at selskabet i 2024 realiserede den hidtil højeste omsætning, siden ingeniør Asger Enggaard skabte firmaet i 1943. Siden fulgte anden generation i skikkelse af Jørgen Enggaard, og i dag er det Asger Enggaard junior, der er ved roret.

- Med en ordrebeholdning på omkring 10 milliarder kroner er vi naturligvis nødt til at holde maskinparken i orden. Vi favner jo bredt med anlæg, byggeri, erhverv og boliger.

- Vi er netop blevet færdige med OPP-projekter med byggeri af sygehuse til voksenpsykiatrien både i Odense og Aalborg, og der er fuld gang i en række andre projekter, siger projektleder Leif Birkbak.

Han kom til A. Enggaard for 14 år siden, hvor det var en overkommelig opgave at gøre status på maskinparken.

- Dengang havde vi otte maskiner. Nu har vi omkring 150, fortæller Leif Birkbak.

Ikke et overraskende valg
En betydelig og stadig voksende del af dem er altså Manitou-teleskoplæssere, som er uundværlige i byggeprojekterne rundt om i landet.

- Som importør og forhandler er det som sædvanlig Scantruck, der har leveret de ni nye. Og for distriktschef Freddy Lange Nielsen overrasker entreprenørkæmpens valg af maskiner ikke. Tvært imod. Netop MT1840 er vores Manitou-topsællert, siger Freddy Lange Nielsen.

Det er den netop sammen med den mindre Manitou MT625. Og her har Enggaard så har valgt løsningen med en maskine på batteridrift.

Projektleder Leif Birkbak har også fokus på det grønne regnskab og tog en af Danmarks første Manitou MT625 el-teleskoplæssere med, da han købte stort ind til A. Enggaard hos Scantruck.

MT1840 er en 18 meter teleskoplæsser med en løftekapacitet på fire tons. Det gør den til en kraftkarl, når de skal manøvreres store og tunge byggeelementer rundt og samtidig til et uundværligt værktøj til arbejde i højden.

- Netop MT1840 og MT625 er til overflod de to Manitou-modeller, vi sælger allerflest af, siger Freddy Lange Nielsen. 

Blandt de første
Den yderst kompakte MT625 tegner sig for Manitous bredeste program for en enkelt teleskoplæsser-model. Efter at den nye ”e”-maskine på el er kommet til, findes der hele fem forskellige valgmuligheder i MT625-segmentet til både byggeri og landbrug.

- A. Enggaard er blandt Danmarks første med en elektrisk MT625. Maskinen har været længe undervejs, siden Manitou lettede på låget for, at noget var på vej på forrige udgave af entreprenørudstillingen Bauma i München.

- Siden er projekter færdiggjort. Jeg solgte den første el-teleskoplæsser i 2022, men det har først været muligt at levere MT625 som elektrisk maskine for kort tid siden.

- En af de første er altså afleveret til A. Enggaard, siger Freddy Lange Nielsen hos Scantruck.

-hawin

 

 

 

24/6 2025
  • Palomat lancerer elektrisk pallemagasin

    Palomat lancerer elektrisk pallemagasin

    truck ›Nykøbing Mors-virksomheden sætter ny standard med Palomat Inline, og betegner den som et strategisk skridt ind i Industri 5.0
  • Mød Jungheinrich i Herning

    Mød Jungheinrich i Herning

    truck ›Med fokus på automatisering, digitalisering og effektive trucks viser Jungheinrich på HI Tech & Industry, hvordan intralogistikken kan se ud i fremtiden.
  • Ny palleløfter til de krævende opgaver

    Ny palleløfter til de krævende opgaver

    truck ›Baoli-brandet er kendt for sine robuste truck til konkurrencedygtige priser. Den nye palleløfter, KBP 14H med Li-Ion-batteri lever op til traditionen
  • Slankere profil til krævende opgaver

    Slankere profil til krævende opgaver

    truck ›Universal Robots her netop lanceret den langtrækkende UR8 Long til bl.a. plukke- og inspektionsopgaver på FABTECH-messen i Chicago
  • Manitou får høsten i hus

    Manitou får høsten i hus

    truck ›Scantruck kan det dér trick med at trylle en ekstra maskine frem, hvis der opstår havari på en af de faste i maskinflåden. Det har været med til at sende ikke færre end fem Manitou-teleskoplæssere til bedriften Enggård ved Rødding i det nordlige Sønderjylland
  • STL rykker frem i Norden

    STL rykker frem i Norden

    truck ›STL har netop har færdiggjort et automationsprojekt for Søstrene Grene i Holland i et helt nyt distributionscenter. Sammen gør parterne klar til et nyt automatiseret lagersetup i Aarhus
  • AGV-eventyret fortætter

    AGV-eventyret fortætter

    truck ›Med en vækst på omkring 50 procent alene i år og udsigt til snart at have solgt de første 1000 selvkørende trucks globalt, gløder optimismen hos Global AGV
  • Nu også partner i farma

    Nu også partner i farma

    truck ›Universal Robots mangeårige partner, automationsvirksomheden Technicon er udnævnt til global UR certified solution partner for den farmaceutiske industri