IFOY Award - dansk deltagelseDanske The Mobile Robot Company deltager i IFOY Award 2026 med palletrucken, J1600.

IFOY Award - dansk deltagelse

13 produkter og løsninger fra otte lande er nået til finalen i IFOY Award 2026 og fire er med i ”IFOY Start-up of the Year”. Vi ser på deltagerne. Denne gang gælder det kategorien for industritrucks

Finalisterne til International Intralogistics and Forklift Truck of the Year, IFOY Award 2026 er blev offentliggjort. 17 produkter og løsninger fra otte lande er gået videre til finalen i Dortmund, hvor de bliver testet i den såkaldte IFOY Audit. 

I alt blev der indsendt 49 deltagerbidrag til den globale konkurrence, hvor innovation er et tema der vægter højt.

De nominerede løsninger kommer fra Crown, idealworks, Jungheinrich, Knapp, Libiao Robotics, Locus Robotics, Mobotic, Nomagic, PureLoX Solutions, SSI Schäfer, Still, The Mobile Robot Company og Wiltsche Fördersysteme.



I spin-off-kategorien “IFOY Start-up of the Year” konkurrerer AI2Connect, Koiotech, Pyck og Romb Technologies om titlen. 

På ltl.dk præsenterer vi finaledeltagerne i etaper. 

Denne gang gælder det finalen for Industritruck, hvor der er dansk deltagelse, og finalen for Robotlagersystemer.

2: Finale for industritrucks

Årets finalister kommer fra USA, Tyskland og Danmark: Crown, Still og The Mobile Robot Company viser det innovative potentiale i klassiske gaffeltrucks og lagerkøretøjer.

Når pladsen er trang
Den nye WJ 50 elektriske lavløftspallestabler fra Crown imponerede i nomineringsfasen som et moderne elektrisk alternativ til manuelle pallestablere. 



Den ”samlede pakke” kombinerer komfort og ergonomi med nem håndtering, intelligent batteristyring og en omfattende garanti. Selvom den er let, kan trucken flytte gods på op til 1,5 ton. 

Med et frontoverhæng på kun 370 millimeter er den også meget manøvredygtig, hvilket gør den ideel til opgaver i områder, hvor pladsen er trang og dermed til opgaver i detail- og engrosbutikker, til lastbilleverancer eller varehåndtering ved fortovskanten.

Til alle medarbejdere

Still demonstrerer, hvordan inklusion kan fungere i intralogistik med en fem tons gaffeltruck, der er tilpasset personer af lille statur, uden at gå på kompromis med ydeevne eller sikkerhed. 

Den specielle version af den elektriske gaffeltruck RX 60-50/600, der er udviklet i samarbejde med Barrus Engineering til Voß Edelstahlhandel, har en elektrisk justerbar gulvplade, en tilpasset indgang, ekstra håndtag og hydraulisk gaffeljustering.



Med et tryk på en knap kan gaffeltrucken konverteres til standardstørrelse, så den kan bruges af alle medarbejdere. Fordelen er, at konverteringskonceptet kan overføres til andre RX-60-modeller og eksisterende køretøjer.

”Manuel, når du ønsker det – autonom, når det giver mening”

J1600 fra danske The Mobile Robot Company er en palletruck med intuitiv og højkvalitets robotfunktionalitet. 

Maskinen med dobbeltfunktion har en lastekapacitet på 1,6 ton og kan bruges både som en konventionel elektrisk pallevogn og som autonom maskine baseret på 3D LiDAR-lokalisering og kortlægning.

Især for små og mellemstore produktionsvirksomheder, lageroperatører og logistikudbydere med en til fem operatører gør J1600 det nemt at komme i gang med automatisering. Den gør det faktisk muligt at reducere manuelt arbejde med op til 80 procent.

Lagermedarbejderen kan tømme lastbilen manuelt og sende palletrucken videre på en automatisk leveringsmission. Eller man kan pakke den med komponenter, hvorefter den selv kører til til fabrikkens produktionstakt.

3: Robotlager-systemer

Robotteknik er en vigtig tendens inden for intralogistik, og også her drejer alt sig om AI. Libiao Robotics fra Kina, SSI SCHÄFER fra Tyskland og Nomagic fra Polen gjorde indtryk i nomineringsfasen.

Klatrende lagerrobot
AirRob PRO fra Libiao Robotics er en klatrende lagerrobot, der kan håndtere både kartoner og plastkasser direkte fra hylden uden ompakning. 

Det, der gør den unik, er, at gribearmen, der er monteret på AirRob-klatreplatformen, kan drejes, så kasserne kan løftes op eller sættes ned på begge sider af gangen.



Det reducerer antallet af nødvendige arbejdsstationer – og i nogle tilfælde kan de endda helt undværes. Dobbelt sugeteknologi, et integreret transportbånd og et visionssystem sikrer præcis, skånsom håndtering og høj lagerdensitet. 

Det skalerbare system fungerer på standardreoler, er hurtigt at implementere, energieffektivt og ideelt til dynamiske e-handels- og 3PL-applikationer.

Automatisering møder skoæsker

Shoebox Gripper fra Nomagic, der blev introduceret i januar, håndterer skoæsker pålideligt. Det er den første robotarm med en ny mekanisk gribemekanisme, der kan plukke uforseglede skoæsker i alle størrelser, former og retninger. 

Støttet af et AI-baseret perceptionssystem identificerer griberen hver enkelt vare og styrer grebet, så tidligere fuldt manuelle plukke- og sorteringsprocesser nu kan automatiseres. 



Potentialet er enormt: Ifølge IFOY siger brancheoplysninger at skoæsker udgør cirka 20 procent af alle varer, der behandles i et typisk e-handelslager.

Forskellige lagertyper forbindes
Hos SSI Schäfer er den højeste ydeevne i fokus i den nye FastBots-løsning. 

Den holistiske løsning erstatter fastmonteret transportteknologi med en autonom shuttleflåde og forbinder problemfrit forskellige lagertyper – shuttle-, højlager- eller smådelslagre – med arbejdsstationer af enhver art eller palleteringsrobotter. 


På blot et par hundrede kvadratmeter opnår systemet et femcifret gennemløb af enheder i timen, der dækker spidsbelastninger inden for e-handel, mode, dagligvarer, medicinalvarer og kontraktlogistik. 

Løsningen kan skaleres fra små lagre til store distributionscentre og kan udvides trin for trin med yderligere køretøjer, arbejdsstationer og opladningsinfrastruktur – uden at afbryde driften.

IFOY-finalister ved Test Camp Intralogistics
De nominerede produkter og løsninger gennemgår omfattende IFOY-tests og en videnskabelig innovationskontrol for at evaluere kvalitet, funktionalitet, innovation, kundeværdi og markedsrelevans i forhold til markedsstandarderne.

I alt otte testpersoner og fireogtyve jurymedlemmer fra 18 nationer rejser til IFOY-audit i Westfalenhalle Dortmund.

Interesserede kan opleve finalisterne på første hånd den 15. og 16. april på Test Camp Intralogistics. Op til 100 innovative løsninger bliver testet og IFOY-organisationen forventer 1.200 deltagere til begivenheden i Dortmund.

-hawin

3/3 2026
  • Toyota Automated Logistics har ledelsen på plads

    Toyota Automated Logistics har ledelsen på plads

    truck ›Hitoshi Matsuoka, Thomas Hibinger og Aaron M. Jones skal lede Toyota Industries Corporations nye globale forretning, TAL, inden for lagerautomatisering. Tiltaget lanceres på LogiMAT 2026
  • Fælles forskning i mobile robotter

    Fælles forskning i mobile robotter

    truck ›BEUMER Group og Fraunhofer-instituttet lancerer et "Enterprise Lab", der vil kombinere forskning med industriel praksis
  • Bobcat lancerer dieselkæmper på LogiMAT

    Bobcat lancerer dieselkæmper på LogiMAT

    truck ›De nye DV180/250S-9 dieselgaffeltrucks er virksomhedens største, og udvider Bobcats portefølje af tunge materialehåndteringsmaskiner på markedet i Europa, Mellemøsten og Afrika
  • Omkring 4000 gæster tog den åbne maskinvej

    Omkring 4000 gæster tog den åbne maskinvej

    truck ›Den 8. udgave af den årlige vejfest for maskiner i Ringsted blev også den største - målt på både besøgende og virksomheder. Næste år kræver tilslutningen et nyt koncept, siger en af dem
  • IFOY Award Start-Up of the Year

    IFOY Award Start-Up of the Year

    truck ›13 produkter og løsninger fra otte lande er nået til finalen i IFOY Award 2026 og fire er med i ”Start-up of the Year”. Vi ser nærmere på deltagerne, denne gang er de de sidste fire
  • Jungheinrich viser fremtidens lagerlogistik

    Jungheinrich viser fremtidens lagerlogistik

    truck ›LogiMAT 2026 står for døren. Jungheinrich deltager og præsenterer de nyeste løsninger inden for intralogistik på messen i Stuttgart
  • Special of the Year og Intralogistiksoftware

    Special of the Year og Intralogistiksoftware

    truck ›13 produkter og løsninger fra otte lande er nået til finalen i IFOY Award 2026 og fire er med i ”Start-up of the Year”. Vi ser nærmere på deltagerne. Denne gang i kategorierne: Special of the Year og Intralogistiksoftware
  • To iF Design Awards til Jungheinrich

    To iF Design Awards til Jungheinrich

    truck ›Jungheinrich vinder to iF Design Awards 2026 for fremragende produktdesign for henholdsvis AMR robot - EAE 212a og Reach truck - ETV 216i