igus vil give SMV'erne adgang til AI og Low Cost Automation

igus vil give SMV'erne adgang til AI og Low Cost Automation

Den tyske plastspecialist er en af udbyderne af Low Cost Automation. For at gøre det muligt for små og mellemstore industrivirksomheder at komme ind i automatiseringsalderen bygger den Köln baserede plastvirksomhed robotter til konkurrencedygtige priser

Hvordan kan ikke kun store spillere med seriøse budgetter, men også SMV'er, der hidtil har haft lidt kontakt med disse spørgsmål, deltage i fremtiden for AI-automatisering?

Nøglen er Low Cost Automation, automatiseringsløsninger, der er billige og ikke kræver meget, mener virksomheden igus, som ser et stort vækstpotentiale på området.

Low Cost Automation udbydere er derfor i stigende grad kommet på markedet i de senere år og tilbyder robotter til en brøkdel af prisen for klassiske industrirobotter.

De bruger webshops til at konfigurere løsninger med et par klik - uden dyre integratorer. Og takket være såkaldt no-code teknologi kan robotter endda styres lige så let som et computerspil.

Fra regnormefarm til pakning af doughnuts
Tal fra Ifølge International Federation of Robotics (IFR) viser, at disse vigtige faktorer nemt kan justeres, og at programmering og integration af en robotapplikation i øjeblikket tegner sig for op til 70 % af de samlede omkostninger.

For at gøre det muligt for små og mellemstore virksomheder at komme ind i automatiseringsalderen bygger den Köln baserede plastvirksomhed, igus GmbH robotter til konkurrencedygtige priser.

ReBeL Cobotten "made in Cologne" er næsten udelukkende fremstillet af højtydende plast og er velegnet til f.eks. lastning og losning af maskiner i industrien og servering af øl i servicesektoren.

For at hjælpe interesserede parter med at finde den helt rigtige automatiseringsløsning til deres applikation og budget har igus oprettet RBTX.com.

Online markedspladsen samler producenter og brugere af økonomisk robotteknologi og over 100 partnere tilbyder nu deres produkter på portalen.

Et onlineværktøj gør det muligt at kombinere robotter, maskinrammer, gribere, transportbånd osv. og endda teste bevægelser enkelt ved at trække og slippe i en 3D model på computeren. I fremtiden vil disse funktioner også være tilgængelige i virtual reality. igus har allerede skabt sin egen metaverse til dette - iguverse. Der kræves ingen viden om programmering.

-Flere tusinde små og mellemstore virksomheder fra hele verden har allerede implementeret automatiseringsløsninger på RBTX.com - fra en regnormefarm til en bager, der pakker doughnuts, siger Alexander Mühlens, leder af Low Cost Automation Business Unit hos igus.

Han fortsætter:

-Siden lanceringen af RBTX har vi oplevet en stigende interesse. Platformen tilbyder flere billige løsninger end nogen anden, vi kender til. Vi har nu ydet rådgivning til over 2.500 projekter og sendt flere tusinde robotter ud på det globale marked. Man skal selvfølgelig huske, at ikke alle opgaver kan automatiseres med økonomisk robotteknologi - især når meget tunge byrder skal flyttes, eller der kræves ekstrem præcision.

-Men en lang række arbejdstrin kan automatiseres økonomisk i dag. Ud over mellemstore virksomheder bruger store selskaber også platformen. Hver euro, der spares eller hurtigt afskrives, tæller.

-Fordelen ved RBTX er, at brugerne får billige robotkomponenter fra forskellige producenter fra en enkelt kilde - og altid med en pris- og kompatibilitetsgaranti. Udbyderne har mulighed for at åbne op for nye målgrupper og salgskanaler for deres produkter. Det er en win-win situation for alle involverede, tilføjer Mühlens.

-lipe

22/10 2023
  • Dyrskuegæster var med på en rask handel i Roskilde

    Dyrskuegæster var med på en rask handel i Roskilde

    truck ›Håndslag på både nye og brugte maskiner på travl Scantruck-stand under det årlige dyrskue i Roskilde
  • Scantruck mærker stor interesse for nye Weycor

    Scantruck mærker stor interesse for nye Weycor

    truck ›Allerede rift om den nye 3-serie fra tyske Weycor, som også rummer de første elektriske hjullæssere
  • Ny Toyota Traigo48-serie

    Ny Toyota Traigo48-serie

    truck ›Med 3- og 4-hjulede modeller i forskellige størrelser er Traigo48-serien skræddersyet til at opfylde behovene hos kunder, der kræver alsidighed og produktivitet i forbindelse med læsning, aflæsning, stabling og horisontal transport
  • Scantruck er klar til dyrskuerne

    Scantruck er klar til dyrskuerne

    truck ›Der bliver noget for både land og by, når landets største maskinfirma sætter kursen mod årets dyrskuer. Sæsonen starter i Roskilde, hvor Scantruck igen leverer pladsens højeste flagstang med sin Manitou-rotationsteleskoplæsser der har en løftehøjde på 35 meter
  • N.C. Nielsen lancerer ny højeffektiv el-truck

    N.C. Nielsen lancerer ny højeffektiv el-truck

    truck ›Linde 1251 er et resultat af mange års udviklingsarbejde. Serien opfylder stort set alle tænkelige transportbehov inden for moderne logistik med løftekapaciteter mellem 1,4 og 2,0 ton og tophastighed på 20 km i timen
  • Emballagevirksomhed vil skabe fælles nordisk retursystem for plastpaller

    Emballagevirksomhed vil skabe fælles nordisk retursystem for plastpaller

    truck ›Smart Retur styrker sin position i Danmark og tager næste skridt med lancering i Finland. Udvidelsen skal fuldende den nordiske tilstedeværelse og bane vejen et samarbejde, der skal sikre effektiv og bæredygtig pallelogistik på tværs af landegrænserne
  • Første kortlægning af perspektiverne for humanoide robotter

    Første kortlægning af perspektiverne for humanoide robotter

    truck ›Menneskelignende robotter vurderes at kunne blive en væsentlig del af fremtidens arbejdsmarked, særligt i sektorer med mangel på arbejdskraft eller behov for øget fleksibilitet. Nu fortæller Teknologisk Institut for første gang i en rapport om potentialerne, barriererne og fremtidsperspektiverne
  • Universal Robots lancerer sin hurtigste cobot nogensinde

    Universal Robots lancerer sin hurtigste cobot nogensinde

    truck ›Den danske producent af kollaborative robotter præsenterer i denne uge sin UR15 på Automate-messen i Detroit. Robotten kan løfte 15-17 kg og egner sig især til f.eks. bil-, metal- og forarbejdsningsindustrien og elektronik og teknologibranchen