KUKA udvider sortimentet med to selvkørende platforme

KUKA udvider sortimentet med to selvkørende platforme

KMR iisy med monteret robot og KMP 1500P med en lasteevne på 1,5 tons supplerer automatiseringsvirksomhedens udvalg af nichetilpassede udstyr til moderne logistik og Industri 4.00

– Lagerstyring er et segment i vækst, og det udvikler sig hurtigt. Her kan vi levere løsninger, som er helt på forkant med udviklingen, siger Micael Amandusson, Channel Manager hos KUKA Nordic.

KMR iisy, der har en cobot monteret på platformen, er en fleksibel løsning til automatiseret pick-and-place. Løfteevnen er 11 eller 15 kilo, som den kan læsse på platformen og derefter transportere hurtigt og sikkert i lagermiljøet. Platformen kan bære op til 200 kg og bevæger sig med en hastighed på 1,5 meter i sekundet.

Effektivt ved mindre serier
På sin vej gennem lokalerne kan den håndtere et ubegrænset antal stationer. Det gør det muligt at omlægge og håndtere mindre serier uden større omkostninger eller arbejdsindsats. Programmeringen udføres nemt med SmartPAD-kontrolenheden.

KMR iisy er udstyret med 3D-kameraer og via SLAM-navigation (Simultaneous localization and mapping) kan den køre frit rundt uden at kollidere med mennesker eller andet udstyr. Den har endda det, man kalder obstacle avoidance – det vil sige, at den kan registrere og navigere uden om midlertidige forhindringer.

Platformen har kapslingsklasse IP54 – hvilket ikke kun er vigtigt udfra et tæthedsperspektiv, men også vigtigt, når det kommer til indtrængen af snavs, renrumsklassifikation 3 og ESD-beskyttelse i henhold til ISO 61340-5-1 og ANSI ESD S20.20. Den udsender kun meget få partikler eller andre emissioner.

– Det betyder, at man kan bruge den i miljøer, hvor der er høje krav til renlighed, for eksempel ved håndtering af halvledere eller andre følsomme elektroniske komponenter, siger Micael Amandusson.

En anden interessant funktion er, at den har en induktiv ladeplade. Det betyder, at KMR iisy kan lade op, mens den for eksempel står ved en station og læsser.

Smidig platform til større læs
Til dem, der skal håndtere større læs, lancerer KUKA nu også KMP 1500P, en mobil platform, der kan klare op til 1,5 tons.
Ligesom KMR iisy bevæger KMP 1500P sig hurtigt og med høj nøjagtighed gennem lokalerne: 1,5 meter i sekundet med fuld last og lidt hurtigere, 1,8 meter i sekundet, uden last. Her bruges også 3D-kameraer og SLAM-navigation. For at kunne identificere lasten har den en scanner, der aflæser QR-koder på lasten, hvilket giver sikker sporbarhed.

– Den er meget nem at programmere. Dette giver dig mulighed for hurtigt at justere produktionen og optimere dine processer uden at miste effektivitet. Behovet for vedligeholdelse håndteres også nemt og hurtigt, siger Micael Amandusson.

Den er også effektiv, når det kommer til opladning og driftstid. På en to-timers opladning kan KMP 1500P køre i otte timer. Den kan også hurtigoplade på en time og nå op til 80 procent kapacitet. Næste år kommer funktionen til at oplade den induktivt, mens den er i gang.

-lipe

4/10 2023
  • Dyrskuegæster var med på en rask handel i Roskilde

    Dyrskuegæster var med på en rask handel i Roskilde

    truck ›Håndslag på både nye og brugte maskiner på travl Scantruck-stand under det årlige dyrskue i Roskilde
  • Scantruck mærker stor interesse for nye Weycor

    Scantruck mærker stor interesse for nye Weycor

    truck ›Allerede rift om den nye 3-serie fra tyske Weycor, som også rummer de første elektriske hjullæssere
  • Ny Toyota Traigo48-serie

    Ny Toyota Traigo48-serie

    truck ›Med 3- og 4-hjulede modeller i forskellige størrelser er Traigo48-serien skræddersyet til at opfylde behovene hos kunder, der kræver alsidighed og produktivitet i forbindelse med læsning, aflæsning, stabling og horisontal transport
  • Scantruck er klar til dyrskuerne

    Scantruck er klar til dyrskuerne

    truck ›Der bliver noget for både land og by, når landets største maskinfirma sætter kursen mod årets dyrskuer. Sæsonen starter i Roskilde, hvor Scantruck igen leverer pladsens højeste flagstang med sin Manitou-rotationsteleskoplæsser der har en løftehøjde på 35 meter
  • N.C. Nielsen lancerer ny højeffektiv el-truck

    N.C. Nielsen lancerer ny højeffektiv el-truck

    truck ›Linde 1251 er et resultat af mange års udviklingsarbejde. Serien opfylder stort set alle tænkelige transportbehov inden for moderne logistik med løftekapaciteter mellem 1,4 og 2,0 ton og tophastighed på 20 km i timen
  • Emballagevirksomhed vil skabe fælles nordisk retursystem for plastpaller

    Emballagevirksomhed vil skabe fælles nordisk retursystem for plastpaller

    truck ›Smart Retur styrker sin position i Danmark og tager næste skridt med lancering i Finland. Udvidelsen skal fuldende den nordiske tilstedeværelse og bane vejen et samarbejde, der skal sikre effektiv og bæredygtig pallelogistik på tværs af landegrænserne
  • Første kortlægning af perspektiverne for humanoide robotter

    Første kortlægning af perspektiverne for humanoide robotter

    truck ›Menneskelignende robotter vurderes at kunne blive en væsentlig del af fremtidens arbejdsmarked, særligt i sektorer med mangel på arbejdskraft eller behov for øget fleksibilitet. Nu fortæller Teknologisk Institut for første gang i en rapport om potentialerne, barriererne og fremtidsperspektiverne
  • Universal Robots lancerer sin hurtigste cobot nogensinde

    Universal Robots lancerer sin hurtigste cobot nogensinde

    truck ›Den danske producent af kollaborative robotter præsenterer i denne uge sin UR15 på Automate-messen i Detroit. Robotten kan løfte 15-17 kg og egner sig især til f.eks. bil-, metal- og forarbejdsningsindustrien og elektronik og teknologibranchen