Linde understøtter cirkulær økonomi hos Re-MatchRe-Match har valgt en række emissionsfrie Linde el-truck fra N.C. Nielsen, der bidrager til at holde den interne logistik kørende i virksomheden, der omdanner kunstgræsbaner til rene råmaterialer.

Linde understøtter cirkulær økonomi hos Re-Match

Med tre Linde el-truck har Re-Match i Herning trimmet maskinflåden og kridtet banen op til endnu mere cirkulær økonomi. De emissionsfrie Linde-maskiner bidrager til at nedbringe CO2-udledningen, når det indkomne kunstgræs fra nedslidte boldbaner bliver forvandlet til separate råmaterialer, der genbruges i kunstgræsindustrien eller til andre formål

- Vi tænker grønt i alle led og ser os selv som en miljøbevidst råvareproducent. Vi har ambitioner om at åbne flere fabrikker rundt om i verden, da genbrug af kunstgræs er et globalt fænomen.

Vi opbygger alle fabrikker ens og har valgt Linde el-truck til intern transport, så besøgende oplever den samme høje standard overalt, udtaler Plant Manager Palle Nielsen fra Re-Match.

En nedslidt kunststofbane giver 250 tons materiale. Det ankommer i genanvendelige plastsække fra Tyskland, Danmark og de øvrige nordiske lande.

En gaffeltruck med spyd tager sækkene fra lastbilen og kører dem ind i råvarehallen. Herefter overtager en Linde el-truck med vendeaggregat og løfter hver enkelt sæk ind til produktionsanlægget med råmaterialet til den videre proces.

- Vi kan genbruge størstedelen af en nedslidt kunstgræsbane. Spildet i processen er minimalt og vores Linde el-truck bidrager i høj grad til at strømline logistikken. Vi kører i døgndrift seks dage i ugen. Året rundt.

- Derfor har vi brug for driftssikre, velfungerende og fleksible gaffeltruck, der kan oplades hurtigt og miljøvenligt, pointerer Palle Nielsen fra Re-Match.

Linde i grøn omstilling
Re-Match har kørt med Linde-maskiner fra begyndelsen i 2016. De ældre dieseldrevne Linde truck og en enkelt Manitou-teleskoplæsser stod over for at skulle udskiftes.

Stykantallet skulle reduceres fra fem til tre Linde-maskiner og hele truckflåden skulle elektrificeres.

-  Vi valgte Linde på grund af vores tidligere erfaringer. Vi har fået god rådgivning fra N.C. Nielsen, der satte sig ind i vores aktuelle behov og pegede på en løsning med tre Linde E18 EVO, hvoraf de to el-truck er udstyret med en 360 graders roterende gaffelflytter.

- Med tilt cylindre i toppen kan Linde maskinerne køre med byrderne højt hævet overalt og snildt komme ind gennem lave portåbninger, fortæller Palle Nielsen.

Plant Manager Palle Nielsen fra Re-Match.

Kort reaktionstid
Heldigvis for Re-Match kunne N.C. Nielsen levere Linde-maskinerne på relativt kort tid. Allerede to dage efter det første møde stod der et par testmaskiner i Herning og derefter fik Re-Match en uge til at komme med en endelig beslutning.

Valget var truffet på et oplyst grundlag og ordren sat i værk, så de tre Linde el-truck kunne ankomme til Re-Match.

- N.C. Nielsen har i den grad været on-point. De kom til møde med det samme. De reagerede hurtigt. De har leveret de ønskede Linde el-truck hurtigere end vi havde forventet og så står de altid til rådighed, når vi har brug for deres hjælp.

- Den holdning er afgørende her hos Re-Match, hvor vi er handlingsorienterede og fokuserede på at nå vores erklærede mål, pointerer Plant Manager Palle Nielsen.

Linde el-truckene hos Re-Match er tilpasset med ekstraudstyr som sikkerhedslyset Linde Blue Spot, rotorblink, store sidespejle og 360 graders roterende gaffelflytter.

Med maskinerne er der leveret en komplet energiløsning, hvor to kraftfulde batterier og en hurtiglader sikrer tilstrækkeligt med strøm til at kunne køre i døgndrift.

- Vi ser mange perspektiver i samarbejdet med N.C. Nielsen og Linde-mærket. Vi planlægger nye fabrikker i udlandet, hvor vi ønsker at operere med samme opbygning af anlægget, samme maskinmærker og samme type indretning.

- Medarbejdere, leverandører, investorer og andre besøgende skal få det samme indtryk af Re-Match overalt i verden og ind i det billede passer Linde-mærket perfekt, slutter Palle Nielsen.

26/9 2023
  • To designpriser til Toyotas Traigo_i

    To designpriser til Toyotas Traigo_i

    truck ›Toyota Material Handling Europes næste generation af elektriske gaffeltruck, Toyota Traigo_i, er blevet tildelt German Design Award 2026 i kategorien Excellent Product Design – Industry.
  • Still automatiserer på- og aflæsning af lastbiler

    Still automatiserer på- og aflæsning af lastbiler

    truck ›Med lavløftspalletrucken, AXL 15 iGo har automatiseringen fundet vej ind i varemodtagelses- og forsendelsesområderne ved lastbilrampen. Still står bag løsningen
  •  Inspektion kombinerer  AI med LIDAR-teknologi

    Inspektion kombinerer AI med LIDAR-teknologi

    truck ›SICK lancerer Nova LMS4000, som ifølge leverandøren løfter inspektionsydelsen i bl.a. intralogistikken
  • Jungheinrich vinder tre Red Dot Awards

    Jungheinrich vinder tre Red Dot Awards

    truck ›Reach trucken ETV 216i, AMR-robotten EAE 212a og den elektriske palleløfter AME 18 hev stikket hjem, da Jungheinrich blev hædret med tre priser ved den internationale designkonkurrence Red Dot Awards
  • Elektrisk RoRo-traktor er en ordresucces

    Elektrisk RoRo-traktor er en ordresucces

    truck ›Terberg lancerede tidligere på året RT253EV – en fuldt elektrisk terminaltraktor udviklet til tunge RoRo-operationer. Maskinen er allerede blevet en succes, og N.C. Nielsens ordrebog for 2026 er næsten fuldtegnet alene med skandinaviske ordrer
  • Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    truck ›Interroll præsenterer sin nye Chain Belt Sorting-løsning, Interroll Sortteq Modular Chainbelt Sorter (MC-S) på LogiMAT 2026. Den er udviklet efter overtagelsen af Sortteq i 2025 og er nu integreret med MCP Play
  • Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    truck ›På årets LogiMAT-messe præsenterer Jungheinrich flere nyheder og viser samtidig hvordan forbundne løsninger og processer effektiviserer og styrker lageret og logistikcentrets processer
  • Tre vinderteknologier i fokus

    Tre vinderteknologier i fokus

    truck ›Løsninger inden for AI, robotteknologi og sensorer løb med årets “LogiMAT Best Product”-priser på LogiMAT 2026. De tre vindere peger på en udvikling mod mere datadrevet, automatiseret og pladsoptimeret intralogistik