
Logistik kan også foregå i mørke
Beumer Group automatiserer lager- og logistikprocesser og hjælper virksomheder med at modvirke udfordringerne med bl.a. mangel på arbejdskraft. Løsningerne til pluk og varehåndtering på affolkede lagre kan endvidere ske uden belysning og er dermed energibesparende. Beumer Group udstillede for nyligt på LogiMAT
Den nye AutoDrop-funktion til BG Pouch System muliggør automatiseret, plads- og vægtoptimeret aflæsning af transporterede varer for at sikre et jævnt materialeflow i logistikcentre.
Løsningen bliver suppleret af avancerede robotsystemer, der spænder fra robotassisteret læsning af posesorterere og automatisk gribning af produkter fra bulkflowet til tømning af containere og pakning af ordrer.
Det er teknologier, som styrker Beumer Groups rolle som pioner inden for fuldautomatiske, hvor produktionen i logistikcentret dermed også kan foregå helt i mørke. Det er både energibesparende og muliggør 24-timers drift.
hukommelsesbaseret formgivning af poserne
Effektivitet og automatisering er topprioriteter i moderne logistikcentre, der står over for voksende udfordringer som personalemangel og stigende markedskrav.
Det gælder især for virksomheder inden for mode, e-handel, lægemidler, kurer-, ekspres- og pakkeservice.
Med introduktionen af AutoDrop-funktionen tilbyder Beumer Group en enkel og robust løsning til posesortering, der eliminerer manuel håndtering under aflæsning og forkorter ordregennemløbstiderne betydeligt.
Det skriver Beumer Group i en pressemeddelelsse.
Ifølge virksomheden kan BG Pouch System med AutoDrop behandle op til 10.000 stykker pr. linje pr. time. Samtidig reducerer systemet den nødvendige plads i aflæsningsområdet betydeligt.
AutoDrop-teknologien er baseret på en innovativ og hukommelsesbaseret formgivning af poserne, som aktiveres af en elektrisk strøm, hvilket muliggør automatisk åbning og lukning af poserne.
Automatisk fodring af loop- og linjesorterere
Det er en slidstærk proces, som ikke belaster lommerne i poserne med unødvendig vægt. Flere justerbare aflæsningspunkter langs en aflæsningsrute øger fleksibiliteten til at opfylde forskellige krav.
Beumer Group forklarer, at AutoDrop-systemet allerede har bevist sit værd i distributionscentret hos en italiensk modekunde. Samtidig blev sysemet altså præsenteret for offentligheden for første gang på LogiMAT 2025 i Stuttgart i marts måned.
Beumer hjælper også virksomheder med end-to-end-automatisering af deres interne logistikprocesser med robotassisterede systemer. Det omfatter systemer til påfyldning af poser og sorteringssystemer samt automatisk og dynamisk plukning af produkter fra bulkflowet.
I sidstnævnte bruger Beumer standardrobotter i kombination med avanceret billedgenkendelsesteknologi og kunstig intelligens for at sikre præcis identifikation og håndtering af produkterne.
Den automatiserede tilgang reducerer gentagne manuelle aktiviteter, især i læsse- eller varemodtagelsesområdet, og frigør personale til andre opgaver.
Den robotassisterede plukning af produkter i masseflow’et gør det muligt at fodre loop- og linjesorterere med et output på omkring 1.600 pluk i timen.
Strækhættprocesser skaber sikker håndtering
Udvalget af robotunderstøttet automatisering omfatter også tippestationer til kasser og emballering i kartoner eller forsendelsesposer.
Endvidere muliggør strækhætteprocesser til paller hurtig emballering af varerne, og sørger dermed for sikker håndtering i produktionen og den interne logistik.
- Vores mål er at hjælpe vores kunder med at automatisere deres processer på en intelligent og effektiv måde, forklarer Gregor Baumeister, director warehousing & distribution logistic systems hos Beumer Group.
Han fortsætter:
- Vi sætter vores lid til gennemprøvede teknologier og processer og bruger dem til at implementere sofistikerede og fremtidsorienterede intralogistiksystemer.
- Med vores omfattende portefølje af ideer og systemer tilbyder vi skræddersyet automatisering, der er tilpasset præcist til vores kunders behov og udfordringer.
-hawin