MAN automatiserer med Magazino

MAN automatiserer med Magazino

Automatiseringen af materialeforsyningen på motorfabrikken i Nürnberg sker med 12 Magazino SOTO-robotter

Robotvirksomheden Magazino, som hører under Jungheinrich, har vundet MAN's fabrik i Nürnberg som flådekunde for SOTO-robotten.

Den mobile SOTO-robot automatiserer materialeforsyningen mellem lageret og samlebåndet og transporterer små lastbærere (SLC'er) helt autonomt.

Efter et etårigt pilotprojekt vil hele forsyningsprocessen for små lastbærere til motormontering og fremtidig batteriproduktion blive automatiseret med tolv SOTO-robotter fra efteråret i år.

Magazino og MAN har arbejdet tæt og anvendelsesorienteret sammen inden for automatisering af logistik siden 2019 og har allerede samlet deres specifikke ekspertise i udviklingsfasen af SOTO-robotterne.

Robotternes funktionalitet blev grundigt testet og optimeret i live-drift i løbet af en etårig pilotfase.

På baggrund af dette positive forsøg besluttede MAN i Nürnberg at indsætte en flåde på tolv SOTO-robotter til komplet automatisering af smådelslogistikken. 

Simon Becker, projektleder hos MAN, siger:

- Indførelsen af SOTO markerer et yderligere skridt mod fremtidens logistik i den seneste udvikling af vores fabrik i Nürnberg.

- Takket være SOTO er klargøringsprocessen med små lastbærere nu også fuldt automatiseret.

- Disse robotter er derfor også eksemplariske for den igangværende digitalisering og automatisering af vores fabrikslogistik og bidrager dermed til vores overordnede strategi.

- Det er imponerende at se, hvor effektivt og harmonisk mennesker og robotter kan arbejde sammen.

- Beslutningen om at introducere SOTO-robotterne er resultatet af mange års tillidsfuldt samarbejde med Magazino, som afspejler vores engagement i teknologisk ekspertise og løbende forbedringer.

I selve målprocessen henter SOTO-robotterne selvstændigt de små lastbærere på det automatiserede miniload-lager, og hver robot bringer op til 18 containere ad gangen til de enkelte samlebånd.

Markus Ruder, Magazinos projektleder for det fælles projekt med MAN, uddyber:

- De arbejder i samme miljø som mennesker og andre mobile robotter. Ved samlebåndet placerer SOTO-robotterne beholderne, som i øjeblikket vejer 12 kg, direkte på hylderne.

- Medarbejderen kan derefter nemt få adgang til de enkelte dele, der skal samles på den modsatte side af reolen. SOTO-robotterne samler også selv tomme beholdere op og kører dem til det centrale opsamlingssted.

Fabrikken i Nürnberg bruger standardbeholderformater i henhold til VDA-standarden, den tyske sammenslutning af bilindustrien.

Robottens adaptive griber tilpasser sig automatisk til den pågældende beholderstørrelse, og ligesom mennesker bevæger den sig også fleksibelt til forskellige højder på overførselsreolerne.

Robotten bruger maskinlæsbare koder på hylderne og etiketter på containerne til identifikation. Den modtager transportordrerne direkte fra lagerstyringssystemet.

Mens samlebåndene i fremstillingsindustrien er meget automatiserede i dag, foregår genopfyldningen i langt de fleste lagre stadig manuelt.

Hidtidige løsninger, som f.eks. vogntog eller simple AGV'er (Automated Guided Vehicles), automatiserer ikke processen fuldt ud, da det kræver manuelt arbejde at læsse og aflæsse.

På MAN's fabrik i Nürnberg bliver de små lastbærere allerede automatisk fjernet fra pallerne efter levering og opbevaret i det automatiserede miniload-lager.

Med SOTO automatiserer MAN nu "last mile" i processen for levering af små lastbærere med det formål, at den første menneskelige handling i processen er montørernes overførsel af de tomme små lastbærere fra fuldlastskakten til reolens tømningsskakt, hvorfra robotten samler de små lastbærere igen.

SOTO-robotten kombinerer disse elementære logistiske procestrin i en enkelt, fuldt autonom løsning: afhentning af små lastbærere i forskellige størrelser fra et lager, autonom transport af flere små lastbærere fra kilde til vask og levering til flowstativer tæt på linjen i forskellige højder.

Den kan bl.a. opsamle tomgods og rotere små lastbærere. I eksisterende miljøer arbejder robotten sikkert i samme område som mennesker.

Disse egenskaber adskiller klart SOTO-robotten fra markedet og muliggør for første gang ægte end-to-end-automatisering i materialeforsyningen med små lastbærere.

-hawin

6/5 2024
  • To designpriser til Toyotas Traigo_i

    To designpriser til Toyotas Traigo_i

    truck ›Toyota Material Handling Europes næste generation af elektriske gaffeltruck, Toyota Traigo_i, er blevet tildelt German Design Award 2026 i kategorien Excellent Product Design – Industry.
  • Still automatiserer på- og aflæsning af lastbiler

    Still automatiserer på- og aflæsning af lastbiler

    truck ›Med lavløftspalletrucken, AXL 15 iGo har automatiseringen fundet vej ind i varemodtagelses- og forsendelsesområderne ved lastbilrampen. Still står bag løsningen
  •  Inspektion kombinerer  AI med LIDAR-teknologi

    Inspektion kombinerer AI med LIDAR-teknologi

    truck ›SICK lancerer Nova LMS4000, som ifølge leverandøren løfter inspektionsydelsen i bl.a. intralogistikken
  • Jungheinrich vinder tre Red Dot Awards

    Jungheinrich vinder tre Red Dot Awards

    truck ›Reach trucken ETV 216i, AMR-robotten EAE 212a og den elektriske palleløfter AME 18 hev stikket hjem, da Jungheinrich blev hædret med tre priser ved den internationale designkonkurrence Red Dot Awards
  • Elektrisk RoRo-traktor er en ordresucces

    Elektrisk RoRo-traktor er en ordresucces

    truck ›Terberg lancerede tidligere på året RT253EV – en fuldt elektrisk terminaltraktor udviklet til tunge RoRo-operationer. Maskinen er allerede blevet en succes, og N.C. Nielsens ordrebog for 2026 er næsten fuldtegnet alene med skandinaviske ordrer
  • Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    truck ›Interroll præsenterer sin nye Chain Belt Sorting-løsning, Interroll Sortteq Modular Chainbelt Sorter (MC-S) på LogiMAT 2026. Den er udviklet efter overtagelsen af Sortteq i 2025 og er nu integreret med MCP Play
  • Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    truck ›På årets LogiMAT-messe præsenterer Jungheinrich flere nyheder og viser samtidig hvordan forbundne løsninger og processer effektiviserer og styrker lageret og logistikcentrets processer
  • Tre vinderteknologier i fokus

    Tre vinderteknologier i fokus

    truck ›Løsninger inden for AI, robotteknologi og sensorer løb med årets “LogiMAT Best Product”-priser på LogiMAT 2026. De tre vindere peger på en udvikling mod mere datadrevet, automatiseret og pladsoptimeret intralogistik