Modvægtstruck nr. 1 million produceret hos LindeEt spektakulært, indendørs fyrværkeri markerede det øjeblik, da modvægtstruck nr. 1 mio. fra Linde Material Handlings fabrik i Aschaffenburg forlod samlebåndet.

Modvægtstruck nr. 1 million produceret hos Linde

Linde Material Handling har produceret modvægtstruck på sit produktionsanlæg i Aschaffenburg, Tyskland, siden 1959. For nyligt kørte køretøj nr. 1 million af samlebåndet og er siden blevet overleveret til en spansk kunde.

Selvom en stor fejring måtte aflyses på grund af pandemien, var det et stort øjeblik, da modvægtstruck nr. 1 million kørte af samlebåndet på fabrikken i Aschaffenburg i midten af marts.

Færdiggørelsen af køretøjet, der signalerede en milepæl, blev optaget, så alle kunne følge med, og begivenheden blev fejret med 1 minuts indendørs fyrværkeri med rødt bengalsk lys, stjernekastere, røg og masser af glimmer, der dalede ned omkring tallet ”1.000.000”.

Dagen efter begyndte Linde dieseltrucken sin rejse mod sin fremtidige arbejdsplads hos Colorobbia España S.A. på Spaniens østkyst med underskriften fra samtlige produktionsmedarbejdere skrevet på den. Der kommer den til at indgå i en flåde bestående på 60 køretøjer.

- Vi har nu i 24 år benyttet os af Lindes gaffeltruck og er især glade for truckens brugervenlighed og sikkerhed, siger Gonzalo Trilles de Castro, administrerende direktør for Colorobbia España S.A.

Ifølge ham lægger han lige så stor vægt på at have et pålideligt partnerskab med en virksomhed, der deler hans egen filosofi om bæredygtighed, innovation og teknologi.

- Alt dette er en garanti for langvarig succes, som vi deler med vores kunder som en konkurrencemæssig fordel.

Modvægtstruck nr. 1 million fra Linde Material Handlings hovedkvarter i Aschaffenburg repræsenterer det seneste højdepunkt i virksomhedens historie, som strækker sig over mere end 60 succesrige år.

 

 

Colorobbia España S.A (f.l.t,r.): Edoardo Bocini, bestyrelsesmedlem, Colorobbia, Gonzalo Trilles de Castro, administrerende direktør, Colorobbia, Paulina Juárez, Vice President, KION ITS Iberia, Jaime Gener, direktør, Linde Material Handling Iberica, Ventura Fraile, administrerende direktør, Ventocar, autoriseret forhandler, Linde Material Handling Iberica.

Specialisterne i intern logistik kunne med ”Hubtrac”, Lindes første gaffeltruck, tilbyde et teknologisk alternativ til de køretøjer til håndteringsopgaver, som indtil da havde været svære at betjene, da de typisk havde en kobling og et gearskifte, der fungerede i ryk.

Takket være den innovative, hydrostatiske transmission, som gjorde det muligt at montere en dobbeltpedal, var denne forløber perfekt til at hente og lagre varer og til at læsse og aflæsse lastbiler.

Det var ikke nødvendigt at skifte gear, når der skulle køres frem og tilbage, og derfor kunne begge fødder hvile i en afslappet position på den respektive pedal.

Allerede dengang var resultatet større effektivitet i håndteringen af varer, og køretøjet har lige siden været kendetegnende for alle Lindes modvægtstruck - uanset om de drives af forbrændingsmotorer eller el-motorer.

I dag fortsætter Linde Material Handling med at sætte de teknologiske standarder for branchen og tilpasser sine truck til fremtiden, bl.a. gennem et bredt udvalg af energityper, intelligente assist-systemer og digitale løsninger som standard.

- Vores mål er at gøre det muligt for vores kunder at gøre deres håndteringsprocesser så effektive og sikre som muligt, så de kan fokusere endnu mere på deres kerneforretningsområde”, siger Stefan Prokosch, Senior Vice President Brand Management hos Linde Material Handling.

- Med overbevisende og markedsledende produkter, stiler vi allerede efter den næste milepæl i vores virksomheds historie, nemlig lanceringen af Lindes nye generation el-gaffeltrucks til juni i år.

-hawin

 

3/5 2021
  • Åben Maskinvej 2026

    Åben Maskinvej 2026

    truck ›Avant Danmark har også åbnet sjællandsk afdeling lige midt i Danmarks største koncentration af maskinfirmaer i Ringsted. Og i virksomheden glæder man sig til "årets vejfest"
  • Oplev fremtidens intralogistik

    Oplev fremtidens intralogistik

    logistikloesninger ›Danrobotics sætter fokus på fremtidens logistikløsninger på sit inspirationsevent, ”Oplev fremtidens intralogistik”
  • Masser af håndslag på ScanMek

    Masser af håndslag på ScanMek

    truck ›Det handlede om maskiner af vidt forskellige typer og i særdeles forskellige størrelser, da salgsfolkene hos Scantruck 43 gange stak på næven med kunder på maskinmessen ScanMek 2026
  • Scanner mindsker spild og sikrer kvalitetsstyring

    Scanner mindsker spild og sikrer kvalitetsstyring

    truck ›Hollandske One Third har udviklet en avocadoscanner, som hurtigt viser slutkunderne, hvor moden frugten er. Efter en testperiode installerer Bilka scanneren i samtlige varehuse - til glæde for både forbrugere og varehuset
  • Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

    Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

    truck ›Med to nye Konecranes reachstackere fra N.C. Nielsen har Taulov Kombiterminal for alvor skiftet spor i deres interne logistik
  • Guldmalet gaffeltruck samler 100.000 euro til Unicef

    Guldmalet gaffeltruck samler 100.000 euro til Unicef

    truck ›Combilift udloddede i slutningen af 2025 sin gaffeltruck nr. 100.000 i en konkurrence, hvor indtægter fra lodder og et tilskud fra gaffeltruckproducenten selv løb op i 100.000 euro til Unicefs globale børnehjælpsprogram
  • Hyster er tilbage i Danmark

    Hyster er tilbage i Danmark

    truck ›Tektra blev i sommeren 2025 udnævnt til officiel Hyster-forhandler. Hos Hyster ser man frem til samarbejdet, der skal styrke material handling-brandet i Danmark
  • Zoo sætter kløerne i elektriske gaffeltruck

    Zoo sætter kløerne i elektriske gaffeltruck

    truck ›Der er både søkøer og foder på gaflerne i Duisburg Zoo, som har et godt samarbejde med Clark. Fornylig afprøvede man en elektrisk gaffeltruck fra Crossover-serien