Ny formand for GAFSAM: - Vi skal se fremad

Ny formand for GAFSAM: - Vi skal se fremad

SPONSORERET INDHOLD: Den nye formand for GAFSAM, Søren Bro ser gerne, at brancheforeningen for gaffeltruckforhandlere og reparatører udvikler nye sikkerhedskurser og har fokus på mulige, fremtidige teknikker i gaffeltruckbranchen, hvor hans organisation først og fremmest er garant for sikkerhed

GAFSAM er en sammenslutning af gaffeltruckforhandlere og reparatører, som har 22 medlemmer. Søren Bro, der driver LB Truck Service på Fur, er nyvalgt formand for brancheforeningen.

Et af de centrale omdrejningspunkter for arbejdet i GAFSAM, og de ydelser foreningen tilbyder medlemmerne, handler om sikkerhed.

- I 1992 kom der ny lovgivning i truckbranchen, som gjorde, at gaffeltrucks fremover skulle have et årligt sikkerhedseftersyn. Som resultat af dette blev GAFSAM sat i søen med det formål at klæde folk på til at lave disse sikkerhedseftersyn.

- Vi har udviklet fælles læremapper for forhandlerne og montørerne i branchen, så de kan lave disse sikkerhedseftersyn korrekt.

- Nu har vi snart 30-års jubilæum, og arbejdet med at yde optimal service for vore medlemmer fortsætter ufortrødent, fortæller nye 42-årige formand for GAFSAM, Søren Bro.

Tilbage i marts 2023 blev han officielt valgt som ny formand for foreningen efter at have været næstformand siden 2014. Søren Bro sad inden da næsten et år på posten som fungerende formand, fordi den tidligere formand gik bort.

Samarbejde styrker foreningen
GAFSAM er en del af en sammenslutning under Dansk Maskinhandlerforening, som også rummer Maskinleverandørerne og brancheforeningen for Skov Have og Park. De fire brancheforeninger deler sekretariatet, som ligger i Kolding.

- Vi har været med i paraplysamarbejdet siden 2008 og har den vej rundt blandt andet ydet bistand med den viden, vi har på området for gaffeltruck. Selvom vi er 100 % vores egen forening, så har alle fire foreninger meget tilfælles, siger Søren Bro.

Den nyvalgte formand glæder sig også til at komme i gang med både de traditionelle og de nye opgaver i GAFSAM. I den forbindelse mener formanden, det er vigtigt at se fremad.

- Vi skal i gang med at se på de nye teknologier, som står på spring i branchen - nye brændstoffer eksempelvis. Samtidig håber jeg også på, at vi kan brede vores organisation ud, så den også kommer til at rumme andre kurser.

- I dag kører vi vores kurser for medlemmerne med serviceeftersyn på gaffeltrucks, men vi ser også nærmere på, om vi kan lave sikkerhedskurser om eksempelvis kørsel med farligt gods. På den måde skal vi være mere relevante for vores medlemmer.

Og apropos Dansk Maskinhandlerforening, så mener Søren Bro, at det kan gavne GAFSAM at benytte sig noget mere af foreningens sekretariat, end man har gjort hidtil.

- Det kan være med henblik på fælles overenskomster og den slags, men kan også handle om, at vi sammen finder fælles fodslag i forhold til nye standarder, når vi taler opad rent politisk, understreger GAFSAMs formand.

 

 

13/9 2023
  • Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

    Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

    truck ›Med to nye Konecranes reachstackere fra N.C. Nielsen har Taulov Kombiterminal for alvor skiftet spor i deres interne logistik
  • Guldmalet gaffeltruck samler 100.000 euro til Unicef

    Guldmalet gaffeltruck samler 100.000 euro til Unicef

    truck ›Combilift udloddede i slutningen af 2025 sin gaffeltruck nr. 100.000 i en konkurrence, hvor indtægter fra lodder og et tilskud fra gaffeltruckproducenten selv løb op i 100.000 euro til Unicefs globale børnehjælpsprogram
  • Hyster er tilbage i Danmark

    Hyster er tilbage i Danmark

    truck ›Tektra blev i sommeren 2025 udnævnt til officiel Hyster-forhandler. Hos Hyster ser man frem til samarbejdet, der skal styrke material handling-brandet i Danmark
  • Zoo sætter kløerne i elektriske gaffeltruck

    Zoo sætter kløerne i elektriske gaffeltruck

    truck ›Der er både søkøer og foder på gaflerne i Duisburg Zoo, som har et godt samarbejde med Clark. Fornylig afprøvede man en elektrisk gaffeltruck fra Crossover-serien
  • Lader op til flere el-lastbiler

    Lader op til flere el-lastbiler

    truck ›Dansk Retursystem udvider brugen af el-lastbiler til indsamling af pantede flasker og dåser. Det kræver udbygning af ladeinfrastrukturen. OK er på vej med flere ladestandere
  • Smidighed, ergonomi og hurtig opladning

    Smidighed, ergonomi og hurtig opladning

    truck ›Den nye B16-20-NT-serie er den første 3-hjulede gaffeltruck fra Bobcat, der udelukkende er baseret på den nyeste lithium-ion-teknologi
  • Stor rift om stande til Agromek 2026

    Stor rift om stande til Agromek 2026

    truck ›Med akkurat ét år til Agromek 2026 går salget af stande over al forventning, og Nordeuropas største landbrugsmesse tegner dermed igen til at blive en succes.
  • Terberg redefinerer Heavy Duty transport

    Terberg redefinerer Heavy Duty transport

    truck ›Terberg RT253EV er verdens første elektriske firehjulstrukne RoRo-terminaltraktor. Udviklet til de mest krævende opgaver i havne, til færger og tung industri repræsenterer maskinen næste skridt i den grønne omstilling