Ny Hyster gaffeltruckserie klar til det asiatiske marked

Ny Hyster gaffeltruckserie klar til det asiatiske marked

Hyster introducerer ny elektrisk gaffeltruck med ICE-lignende ydeevne til indendørs og udendørs arbejde på markedet i Asien og Stillehavsområdet

Hyster har lanceret sine nye integrerede litium-ion-batteridrevne gaffeltrucks i Asien, Stillehavsområdet og Indien. Denne serie er robust og har en ydelse, der kan sammenlignes med gaffeltrucks med forbrændingsmotor (ICE).

Hyster J2.0-3.5XTLG hedder serien, der kan løfte op til 3,5 tons. Den er designet til både indendørs og udendørs brug og er en holdbar og fleksibel løsning uden udstødningsemissioner.

Heri kommenterer Ben Newey, Vice President of Sales and Marketing, Asia Pacific, India and China, Hyster-Yale Materials Handling, den nye gaffeltruckserie:

- Reducering af emissioner er ved at blive et vigtigt mål for mange virksomheder, men de har ikke råd til at gå på kompromis med produktiviteten.

Han fortsætter:

- Vores nye elektriske gaffeltrucks er en konkurrencedygtig, emissionsfri løsning, der leverer robusthed og ydeevne, selv i krævende miljøer.

Den nye elektriske serie har op til 34 % bedre udsyn gennem masten i forhold til tidligere Hystertruck i samme klasse, en rummelig vejrbestandig kabine, store superelastiske dæk og høj frihøjde.

Det er designelementer, der giver operatørerne mulighed for at opretholde produktiviteten på ujævne overflader og under udfordrende vejrforhold.

De nye modeller kan bruges både inde i industrilagre og ude på gårdspladser eller læsseområder, især i industrier som træ, metal, kemikalier og byggematerialer.

Ifølge Hyster, giver Litium-ion-batteriteknologien i de nye gaffeltrucks også produktivitetsfordele. Med mulighed for opladning i pauser kan virksomheder maksimere oppetiden på tværs af skift.

Selve batteriet er vedligeholdelsesfrit, hvilket eliminerer behovet for motorservice eller batteriskift og dermed sparer driftstid og reducerer de samlede ejeromkostninger.

Sammenlignet med opladning af blysyrebatterier giver litium-ion-opladning større effektivitet og giver brugerne mere kraft uden ekstra energiomkostninger.

De nye gaffeltrucks giver ifølge producenten langvarig værdi med en forlænget batterilevetid og en standardgaranti på fem år.

Kunderne kan vælge mellem modeller, der er udstyret med enten 154 V eller 115 V batterier for at matche deres driftsintensitet.

Hyster J2.0-3.5XTLG har også en stor batterikapacitet.

- I takt med at virksomhederne i regionen tager grønnere teknologier til sig, er Hyster fortsat dedikeret til at levere løsninger, der kombinerer ren energi med den robuste holdbarhed, som vores brand er kendt for, siger Newey.

Han tilføjher:

- Det er Clean Power, der betyder noget for forretningen - hvor strenge emissionsregler møder høj produktivitet og reducerede omkostninger.

 -hawin

3/2 2025
  • IBF skruer op for grøn omstilling med 24 Linde X50 el-truck

    IBF skruer op for grøn omstilling med 24 Linde X50 el-truck

    truck ›Betonproducenten IBF har taget et markant skridt i retning af en grønnere fremtid med anskaffelsen af i alt 24 nye Linde X50 elektriske gaffeltruck
  • IFOY Award 2026: Vinderne er fundet

    IFOY Award 2026: Vinderne er fundet

    truck ›De bedste innovative løsninger inden for intralogistik er blevet udvalgt: I Stuttgart blev vinderne af IFOY Award 2026 fra fem lande hædret foran omkring 150 gæster fra industrien, den akademiske verden, politik og medierne
  • Dansk virksomhed vinder IFOY Award

    Dansk virksomhed vinder IFOY Award

    truck ›I kategorien ”Industrial Truck of the Year” har danske The Mobile Robot Company netop vundet en IFOY Award for den selvkørende palletruck, J1600. Prisen blev overrakt ved en ceremoni i Stuttgart
  • Terberg fuldender elektrisk produktprogram

    Terberg fuldender elektrisk produktprogram

    truck ›Med elektriske udgaver af både Yard Tractor, RoRo Tractor og Body Carrier kan Terberg nu tilbyde et bredt elektrisk produktprogram til virksomheder, der arbejder med terminaldrift, havneoperationer, skiftelad og tung intern transport
  • Combilift har fat i det skandinaviske marked

    Combilift har fat i det skandinaviske marked

    truck ›Combilift fejrer snart 30-års fødselsdag. Og med et væld af løsninger, der effektiviserer lager- og logistikprocesserne, kan den irske producent af materialhandling-udstyr netop nu se, at den nye 4-vejs gaffeltruck, CB70E, har godt fat i det skandinaviske marked
  • Kompakt design, sikkerhed og førerkomfort

    Kompakt design, sikkerhed og førerkomfort

    truck ›Med den nye Linde Ri14–Ri18 reachtruck introducerer N.C. Nielsen en elektrisk reachtruck til virksomheder, der vil kombinere kompakt lagerdrift, høj sikkerhed og lithium-ion energi i én og samme løsning
  • Scantruck får ny forhandling - og bygger nyt salgs- og servicecenter

    Scantruck får ny forhandling - og bygger nyt salgs- og servicecenter

    truck ›Fra 1. juni 2026 får Scantruck et nyt stærkt brand, idet samarbejdet med Sennebogen udvides til at omfatte hele produktprogrammet – fra kraner og nedrivningsmaskiner til materialehåndteringsmaskiner og teleskoplæssere
  • Komatsu og Manitou delte opmærksomheden i Roskilde

    Komatsu og Manitou delte opmærksomheden i Roskilde

    truck ›Fagfolk stærkt interesserede i både nye modeller i landbrugsteleskoplæssere og gravemaskiner på hjul