Ny læsser markerer sig i Danmarks største kalkbrudDen nye KomatsuWA485-11 har overgået de ellers store forventninger hos Faxe Kalk A/S, hvor maskinen kommer til at håndtere store mængder kalk.

Ny læsser markerer sig i Danmarks største kalkbrud

Faxe Kalk er gået fra fem til tre skovlfulde når der læsses lastbiler med ny Komatsu-gummihjulslæsser

Som regel tages maskinføreren med på råd, når der skal købes stort og dyrt maskineri, og ofte vælges der mellem flere alternativer.

I Faxe havde maskinfører Søren Jakobsen det hele under kontrol til sin snak med key account manager Poul Erik Nielsen hos Scantruck, da Faxe Kalk havde behov for en ny gummihjulslæsser.

Han vidste præcis, hvilken maskine, han gerne ville køre i, og han vidste alt, hvad der var værd at vide om den.

- Det er altid godt at være velinformeret, konstaterer Søren Jakobsen, som blandt andet havde støvsuget internettet for al information om Komatsu WA485-11.

Men selv om man véd det hele og mere til, kan der godt komme overraskelser.

Maskinfører Søren Jakobsen imponerede med sit store kendskab til den nye Komatsu allerede inden, han havde taget plads i kabinen.

Mere end forventet
- Maskinen klarer faktisk mere, end vi forventede på forhånd. Det gælder specielt mængden af materiale i skovlen i forhold til læsserens størrelse. Jeg kan se, at maskinen i løbet af en måned kommer til at håndtere i omegnen af 20.000 tons, fortæller Faxe Kalks brudchef, Hans Jørgen Hansen.

Maskinføreren supplerer og forklarer at han tidligere kørte en lidt mindre Komatsu WA475-10 i omkring fem år. Men man havde behov for at læsse lastbilerne højere oppe.

- Nu har jeg en maskine med længere arm, og læssehøjden er øget med 25-30 centimeter. Forskellen på de to maskiner er markant.

- Den nye WA485-11 har en skovl, der er en kubikmeter større, end på den lidt mindre WA475, og det giver halvanden til to tons mere pr. skovlfuld.

- Den kan løfte 12-13 tons, og tidligere brugte jeg fem skovlfulde til at læsse en lastbil. Nu nøjes jeg med tre, siger Søren Jakobsen.

Nu med fuldt udsyn
Maskinføreren selv hører ikke til de aller højeste. Søren Jakobsen er 1,67 meter høj, og det kan godt give udfordringer i en kabine, ikke mindst med udsynet.

Faxe Kalks nye gummihjulslæsser kommer til at håndtere omkring 20.000 tons kalk om måneden.

- I min tidligere maskine sad rattet ud for instrumenterne, og det kunne godt være et problem at få fuldt udsyn. Det har jeg nu, hvor jeg slet ikke har et rat at tage hensyn til, men styrer maskinen med joysticks.

- Samtidig er displayet for det integrerede vejesystem indbygget i instrumentbrættet, fortæller Søren Jakobsen.

I forhold til den tidligere version af 30 tons gummihjulslæsseren, har WA485-11 en nyudviklet dieselmotor med 362 hk - 270 kW - i motorrummet.

Motoren har fået større effekt og drejningsmoment ved lavere omdrejninger. De lavere omdrejninger smitter positivt af på brændstofregnskabet. Tillige kan maskinen med den nye motor køre hele 16.000 timer, uden behov for at skifte partikelfilter.

Hårdt miljø
- Vi arbejder i et ekstremt hårdt miljø med maskinerne, og uanset hvilken skovlstørrelse, vi kører med, skal vi altid bryde materialerne. Derfor er det en klar fordel, at vi har fået langt mere power med den større motor, siger brudchef Hans Jørgen Hansen.

Bjergene af kalk i Faxe er ganske imponerende. Kalkbruddet er Danmarks største menneskeskabte hul i jorden.

Kalkbruddet ved Faxe er også kendt som Danmarks største menneskeskabte hul i jorden. Faxe Kalk producerer kalk og kalkprodukter. Faxe Kalk er i dag ejet af Lhoist.

-hawin

28/10 2025
  • To designpriser til Toyotas Traigo_i

    To designpriser til Toyotas Traigo_i

    truck ›Toyota Material Handling Europes næste generation af elektriske gaffeltruck, Toyota Traigo_i, er blevet tildelt German Design Award 2026 i kategorien Excellent Product Design – Industry.
  • Still automatiserer på- og aflæsning af lastbiler

    Still automatiserer på- og aflæsning af lastbiler

    truck ›Med lavløftspalletrucken, AXL 15 iGo har automatiseringen fundet vej ind i varemodtagelses- og forsendelsesområderne ved lastbilrampen. Still står bag løsningen
  •  Inspektion kombinerer  AI med LIDAR-teknologi

    Inspektion kombinerer AI med LIDAR-teknologi

    truck ›SICK lancerer Nova LMS4000, som ifølge leverandøren løfter inspektionsydelsen i bl.a. intralogistikken
  • Jungheinrich vinder tre Red Dot Awards

    Jungheinrich vinder tre Red Dot Awards

    truck ›Reach trucken ETV 216i, AMR-robotten EAE 212a og den elektriske palleløfter AME 18 hev stikket hjem, da Jungheinrich blev hædret med tre priser ved den internationale designkonkurrence Red Dot Awards
  • Elektrisk RoRo-traktor er en ordresucces

    Elektrisk RoRo-traktor er en ordresucces

    truck ›Terberg lancerede tidligere på året RT253EV – en fuldt elektrisk terminaltraktor udviklet til tunge RoRo-operationer. Maskinen er allerede blevet en succes, og N.C. Nielsens ordrebog for 2026 er næsten fuldtegnet alene med skandinaviske ordrer
  • Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    truck ›Interroll præsenterer sin nye Chain Belt Sorting-løsning, Interroll Sortteq Modular Chainbelt Sorter (MC-S) på LogiMAT 2026. Den er udviklet efter overtagelsen af Sortteq i 2025 og er nu integreret med MCP Play
  • Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    truck ›På årets LogiMAT-messe præsenterer Jungheinrich flere nyheder og viser samtidig hvordan forbundne løsninger og processer effektiviserer og styrker lageret og logistikcentrets processer
  • Tre vinderteknologier i fokus

    Tre vinderteknologier i fokus

    truck ›Løsninger inden for AI, robotteknologi og sensorer løb med årets “LogiMAT Best Product”-priser på LogiMAT 2026. De tre vindere peger på en udvikling mod mere datadrevet, automatiseret og pladsoptimeret intralogistik