Pakkeboom skal tages med sugekop

Pakkeboom skal tages med sugekop

Danske Scape Technologies præsenterede onsdag en helt ny robotgriber, Package Picker der kan automatisere opslidende arbejde med pakkesortering. Samtidig er virksomhedens Mini-Picker certificeret af Universal Robots, som nu forhandler to Scape-løsninger til automatisering af plukkeopgaver i industrien. Se video med nye Package Picker:

Af Lisbeth Petersen

En griber med syv fleksible sugekopper tilkoblet en robotarm og en software med scannings- og genkendelsesprogrammer kan fremover være med til at lette arbejdslivet for medarbejdere på distributionscentre i hele verden. Den danske automatiseringsvirksomhed Scape Technologies får i øjeblikket testet sin seneste udvikling, ’SCAPE Package Picker’, hos sit joint venture-selskab i Shenzhen i Kina.

Den 24. marts præsenterede virksomheden nyheden for det europæiske marked på webinaret SCAPE Open Day’, som blev afviklet fra Odensevirksomhedens hovedsæde i et samarbejde med de øvrige robotudviklere Mobile Industrial Robots, Nord Modules, Technicon og Universal Robots.

- Vi ser, at distributions- og logistikcentre i hele verden er ved at drukne i pakker. Faktisk var vi gået i gang med udviklingen af pakkeplukkeren inden corona-pandemien, men den har jo kun betydet, at udviklingen i onlinehandel med ét slag er sprunget flere år frem, siger Søren Bøving-Andersen, CEO i Scape Technologies.

Se video:

Søren Bøving-Andersen uddyber:
- Kina er verdens største onlineforhandler, alene i Shenzhen bliver der hver dag sorteret og sendt omkring 15 mio. pakker. Herhjemme har f.eks. DHL Express meldt ud om stigninger i antallet af forsendelser på op til 40 %, PostNord ansatte i december sidste år 250 ekstra medarbejdere i sorteringen og slog med mere end 12 mio. pakker sin egen rekord i juleforsendelser, og tendensen er den samme overalt. Pakkerne bliver sorteret manuelt af medarbejdere, som står i lange rækker ved transportbånd og nærmest bliver dynget til af pakker. Det er et ensidigt, gentaget og nedslidende arbejde, som vi nu vil bruge vores teknologier til at automatisere.

Læs en uddybende artikel om Package Picker i næste printudgave af Lager & Transport Logistikmagasinet

Endnu en blåstempling af Universal Robots
Samtidigt meddeler Scape Technologies at samarbejdspartneren, det ligeledes Odensebaserede Universal Robots - UR - har certificeret SCAPE Mini-Picker som UR+ standard.
Dermed er Scape Technologies repræsenteret med to forskellige løsninger - SCAPE Easy-Picker og SCAPE Mini-Picker - blandt URs nye komplette applikations-kits til automatisering af materialehåndtering, som sælges globalt gennem URs netværk med over 400 af forhandlere og integratorer.

SCAPE Mini-Picker gør det nemt og rentabelt for små og mellemstore virksomheder at investere i automatisering og dermed frigøre mandetimer, der kan bruges på værdiskabende og mere komplekse opgaver.

UR+ certificeringen af henholdsvis SCAPE Easy-Picker sidste efterår og SCAPE Mini-Picker her i foråret 2021 er med til at blåstemple og understrege Scapes position indenfor fleksible, brugervenlige 'Plug & Pick løsninger til automatisk materialehåndtering, siger Søren Bøving-Andersen, CEO i Scape Technologies.

24/3 2021
  • To designpriser til Toyotas Traigo_i

    To designpriser til Toyotas Traigo_i

    truck ›Toyota Material Handling Europes næste generation af elektriske gaffeltruck, Toyota Traigo_i, er blevet tildelt German Design Award 2026 i kategorien Excellent Product Design – Industry.
  • Still automatiserer på- og aflæsning af lastbiler

    Still automatiserer på- og aflæsning af lastbiler

    truck ›Med lavløftspalletrucken, AXL 15 iGo har automatiseringen fundet vej ind i varemodtagelses- og forsendelsesområderne ved lastbilrampen. Still står bag løsningen
  •  Inspektion kombinerer  AI med LIDAR-teknologi

    Inspektion kombinerer AI med LIDAR-teknologi

    truck ›SICK lancerer Nova LMS4000, som ifølge leverandøren løfter inspektionsydelsen i bl.a. intralogistikken
  • Jungheinrich vinder tre Red Dot Awards

    Jungheinrich vinder tre Red Dot Awards

    truck ›Reach trucken ETV 216i, AMR-robotten EAE 212a og den elektriske palleløfter AME 18 hev stikket hjem, da Jungheinrich blev hædret med tre priser ved den internationale designkonkurrence Red Dot Awards
  • Elektrisk RoRo-traktor er en ordresucces

    Elektrisk RoRo-traktor er en ordresucces

    truck ›Terberg lancerede tidligere på året RT253EV – en fuldt elektrisk terminaltraktor udviklet til tunge RoRo-operationer. Maskinen er allerede blevet en succes, og N.C. Nielsens ordrebog for 2026 er næsten fuldtegnet alene med skandinaviske ordrer
  • Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    truck ›Interroll præsenterer sin nye Chain Belt Sorting-løsning, Interroll Sortteq Modular Chainbelt Sorter (MC-S) på LogiMAT 2026. Den er udviklet efter overtagelsen af Sortteq i 2025 og er nu integreret med MCP Play
  • Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    truck ›På årets LogiMAT-messe præsenterer Jungheinrich flere nyheder og viser samtidig hvordan forbundne løsninger og processer effektiviserer og styrker lageret og logistikcentrets processer
  • Tre vinderteknologier i fokus

    Tre vinderteknologier i fokus

    truck ›Løsninger inden for AI, robotteknologi og sensorer løb med årets “LogiMAT Best Product”-priser på LogiMAT 2026. De tre vindere peger på en udvikling mod mere datadrevet, automatiseret og pladsoptimeret intralogistik