Pakkeboom skal tages med sugekop

Pakkeboom skal tages med sugekop

Danske Scape Technologies præsenterede onsdag en helt ny robotgriber, Package Picker der kan automatisere opslidende arbejde med pakkesortering. Samtidig er virksomhedens Mini-Picker certificeret af Universal Robots, som nu forhandler to Scape-løsninger til automatisering af plukkeopgaver i industrien. Se video med nye Package Picker:

Af Lisbeth Petersen

En griber med syv fleksible sugekopper tilkoblet en robotarm og en software med scannings- og genkendelsesprogrammer kan fremover være med til at lette arbejdslivet for medarbejdere på distributionscentre i hele verden. Den danske automatiseringsvirksomhed Scape Technologies får i øjeblikket testet sin seneste udvikling, ’SCAPE Package Picker’, hos sit joint venture-selskab i Shenzhen i Kina.

Den 24. marts præsenterede virksomheden nyheden for det europæiske marked på webinaret SCAPE Open Day’, som blev afviklet fra Odensevirksomhedens hovedsæde i et samarbejde med de øvrige robotudviklere Mobile Industrial Robots, Nord Modules, Technicon og Universal Robots.

- Vi ser, at distributions- og logistikcentre i hele verden er ved at drukne i pakker. Faktisk var vi gået i gang med udviklingen af pakkeplukkeren inden corona-pandemien, men den har jo kun betydet, at udviklingen i onlinehandel med ét slag er sprunget flere år frem, siger Søren Bøving-Andersen, CEO i Scape Technologies.

Se video:

Søren Bøving-Andersen uddyber:
- Kina er verdens største onlineforhandler, alene i Shenzhen bliver der hver dag sorteret og sendt omkring 15 mio. pakker. Herhjemme har f.eks. DHL Express meldt ud om stigninger i antallet af forsendelser på op til 40 %, PostNord ansatte i december sidste år 250 ekstra medarbejdere i sorteringen og slog med mere end 12 mio. pakker sin egen rekord i juleforsendelser, og tendensen er den samme overalt. Pakkerne bliver sorteret manuelt af medarbejdere, som står i lange rækker ved transportbånd og nærmest bliver dynget til af pakker. Det er et ensidigt, gentaget og nedslidende arbejde, som vi nu vil bruge vores teknologier til at automatisere.

Læs en uddybende artikel om Package Picker i næste printudgave af Lager & Transport Logistikmagasinet

Endnu en blåstempling af Universal Robots
Samtidigt meddeler Scape Technologies at samarbejdspartneren, det ligeledes Odensebaserede Universal Robots - UR - har certificeret SCAPE Mini-Picker som UR+ standard.
Dermed er Scape Technologies repræsenteret med to forskellige løsninger - SCAPE Easy-Picker og SCAPE Mini-Picker - blandt URs nye komplette applikations-kits til automatisering af materialehåndtering, som sælges globalt gennem URs netværk med over 400 af forhandlere og integratorer.

SCAPE Mini-Picker gør det nemt og rentabelt for små og mellemstore virksomheder at investere i automatisering og dermed frigøre mandetimer, der kan bruges på værdiskabende og mere komplekse opgaver.

UR+ certificeringen af henholdsvis SCAPE Easy-Picker sidste efterår og SCAPE Mini-Picker her i foråret 2021 er med til at blåstemple og understrege Scapes position indenfor fleksible, brugervenlige 'Plug & Pick løsninger til automatisk materialehåndtering, siger Søren Bøving-Andersen, CEO i Scape Technologies.

24/3 2021
  • Åben Maskinvej 2026

    Åben Maskinvej 2026

    truck ›Avant Danmark har også åbnet sjællandsk afdeling lige midt i Danmarks største koncentration af maskinfirmaer i Ringsted. Og i virksomheden glæder man sig til "årets vejfest"
  • Oplev fremtidens intralogistik

    Oplev fremtidens intralogistik

    logistikloesninger ›Danrobotics sætter fokus på fremtidens logistikløsninger på sit inspirationsevent, ”Oplev fremtidens intralogistik”
  • Masser af håndslag på ScanMek

    Masser af håndslag på ScanMek

    truck ›Det handlede om maskiner af vidt forskellige typer og i særdeles forskellige størrelser, da salgsfolkene hos Scantruck 43 gange stak på næven med kunder på maskinmessen ScanMek 2026
  • Scanner mindsker spild og sikrer kvalitetsstyring

    Scanner mindsker spild og sikrer kvalitetsstyring

    truck ›Hollandske One Third har udviklet en avocadoscanner, som hurtigt viser slutkunderne, hvor moden frugten er. Efter en testperiode installerer Bilka scanneren i samtlige varehuse - til glæde for både forbrugere og varehuset
  • Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

    Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

    truck ›Med to nye Konecranes reachstackere fra N.C. Nielsen har Taulov Kombiterminal for alvor skiftet spor i deres interne logistik
  • Guldmalet gaffeltruck samler 100.000 euro til Unicef

    Guldmalet gaffeltruck samler 100.000 euro til Unicef

    truck ›Combilift udloddede i slutningen af 2025 sin gaffeltruck nr. 100.000 i en konkurrence, hvor indtægter fra lodder og et tilskud fra gaffeltruckproducenten selv løb op i 100.000 euro til Unicefs globale børnehjælpsprogram
  • Hyster er tilbage i Danmark

    Hyster er tilbage i Danmark

    truck ›Tektra blev i sommeren 2025 udnævnt til officiel Hyster-forhandler. Hos Hyster ser man frem til samarbejdet, der skal styrke material handling-brandet i Danmark
  • Zoo sætter kløerne i elektriske gaffeltruck

    Zoo sætter kløerne i elektriske gaffeltruck

    truck ›Der er både søkøer og foder på gaflerne i Duisburg Zoo, som har et godt samarbejde med Clark. Fornylig afprøvede man en elektrisk gaffeltruck fra Crossover-serien