Robotserie med lav egenvægt klarer tungere opgaver

Robotserie med lav egenvægt klarer tungere opgaver

KUKA lancerer i år KR FORTEC ultra med dobbelte ledarme, som kan håndtere en høj vægt uden selv at blive tungere. Det sparer på på energien og CO2-aftrykket, og særligt bilindustrien har efterspurgt sådan en løsning

For at kunne løfte op til 800 kg, har det tidligere været nødvendigt at rykke en robot-klasse op med hensyn til nyttelast. Men en  højere klasse betyder ikke kun, at robotterne bliver tungere og bruger mere energi, de koster også mere både i indkøb og vedligeholdelse.

KUKAS nye KR Fortec ultra-serie, KR800 er designet ud fra et bæredygtighedsperspektiv med redueret brug af stål til fremstillingen. 

Designet, der kaldes 'double up', gør det muligt at øge løftekapaciteten i forhold til robottens egenvægt, samtidigt med, at stivheden og nøjagtigheden fortsat er meget høj. 

-Den lave egenvægt betyder, at der bruges mindre energi, hvilket er en fordel både økonomisk og ud fra et bæredygtighedsperspektiv, siger Micael Amandusson, Channel Manager hos KUKA Nordic.

Elbilsproducenterne i særligt fokus 
Han fortæller, at bilindustrien er en af de industrier, der har efterlyst denne serie.

Det skyldes blandt andet den stigende elbilsproduktion , som betyder, at OEM-erne - dvs. produktleverandødrerne - har måttet begynde at håndtere flere tunge komponenter end tidligere, for eksempel de kraftige batterier. Bilindustrien er samtidig en branche, der er mere i fokus end andre, når det handler om at reducere sit klimaaftryk.

KUKA FORTEC ultra-serien kommer i flere varianter, hvor KR 800 er den mest kraftfulde. KR 480 løfter lidt mindre vægt, men har til gengæld en rækkevidde på op til 3,7 meter. Hertil kommer KR 640 og KR 560 -robotter med forlænget akse 3 og høje inertimomenter som speciale.

Robotterne i serien behøver kun tre former for vedligeholdelse:olieskift, visuel inspektion og smøring af kabelsættet og lejerne i nivelleringssystemet.

Omkostningerne til reservedele er også lave. 'Mean time before failure' for serien er 400.000 timer, men skulle der ske noget, er tilgængeligeheden af reservedele god, da KUKA så vidt muligt bruger de samme dele i støbegods, motorer og gear til de forskellige robotter i serien.

-Generelt får man et rigtig godt regnestykke med hensyn til total cost of ownership (TCO), disse robotter er de bedste i sin klasse, set ud fra det synspunkt, siger Micael Amandusson.

Om KUKA Nordic AB
KUKA er et globalt automationsselskab med et salg på omkring 3,3 milliarder euro og omkring 14.000 medarbejdere.

Virksomheden tilbyder sine kunder alt fra robotter og celler til fuldt automatiserede systemer og leverer til markeder som eks.  bilindustrien, elektronik, generel industri, forbrugsvarer, e-handel/detailhandel and sundhedspleje.

KUKA Group har hovedkontor i Augsburg.

-lipe

20/2 2023
  • To designpriser til Toyotas Traigo_i

    To designpriser til Toyotas Traigo_i

    truck ›Toyota Material Handling Europes næste generation af elektriske gaffeltruck, Toyota Traigo_i, er blevet tildelt German Design Award 2026 i kategorien Excellent Product Design – Industry.
  • Still automatiserer på- og aflæsning af lastbiler

    Still automatiserer på- og aflæsning af lastbiler

    truck ›Med lavløftspalletrucken, AXL 15 iGo har automatiseringen fundet vej ind i varemodtagelses- og forsendelsesområderne ved lastbilrampen. Still står bag løsningen
  •  Inspektion kombinerer  AI med LIDAR-teknologi

    Inspektion kombinerer AI med LIDAR-teknologi

    truck ›SICK lancerer Nova LMS4000, som ifølge leverandøren løfter inspektionsydelsen i bl.a. intralogistikken
  • Jungheinrich vinder tre Red Dot Awards

    Jungheinrich vinder tre Red Dot Awards

    truck ›Reach trucken ETV 216i, AMR-robotten EAE 212a og den elektriske palleløfter AME 18 hev stikket hjem, da Jungheinrich blev hædret med tre priser ved den internationale designkonkurrence Red Dot Awards
  • Elektrisk RoRo-traktor er en ordresucces

    Elektrisk RoRo-traktor er en ordresucces

    truck ›Terberg lancerede tidligere på året RT253EV – en fuldt elektrisk terminaltraktor udviklet til tunge RoRo-operationer. Maskinen er allerede blevet en succes, og N.C. Nielsens ordrebog for 2026 er næsten fuldtegnet alene med skandinaviske ordrer
  • Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    truck ›Interroll præsenterer sin nye Chain Belt Sorting-løsning, Interroll Sortteq Modular Chainbelt Sorter (MC-S) på LogiMAT 2026. Den er udviklet efter overtagelsen af Sortteq i 2025 og er nu integreret med MCP Play
  • Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    truck ›På årets LogiMAT-messe præsenterer Jungheinrich flere nyheder og viser samtidig hvordan forbundne løsninger og processer effektiviserer og styrker lageret og logistikcentrets processer
  • Tre vinderteknologier i fokus

    Tre vinderteknologier i fokus

    truck ›Løsninger inden for AI, robotteknologi og sensorer løb med årets “LogiMAT Best Product”-priser på LogiMAT 2026. De tre vindere peger på en udvikling mod mere datadrevet, automatiseret og pladsoptimeret intralogistik