Samuk gaffeltruck indtager DanmarkDe to diesel gaffeltruck, som er leveret til Uponor, har fået monteret ekstra brede slæder på masten for at kunne håndtere lange emner stabilt og sikkert.

Samuk gaffeltruck indtager Danmark

Gaffeltruck forhandleren CJ Truckservice aps har fået forhandlingen af det Engelske truckbrand, Samuk. De første to gaffeltruck er leveret

Af Hans Windeløv

CJ Truckservice har netop solgt og leveret sine to første Samuk gaffeltruck til Uponor. Her kommer de to diesel gaffeltruck med kapacitet på otte tons til at håndtere både tunge og lange emner. Det er årsagen til, at CJ Truckservice leverer maskinerne til Uponor med en kundedesignet slæde på masten.

- Uponor håndterer rør på op til 25 meter i længden. For at få så stabil en håndtering og transport af emnerne på udendørs arealerne har vi fået designet en slæde, der er noget bredere end standardudgaven.

Maskinerne transporterer rør og lange og tunge emner til og fra lageret, hvor de er i stand til at løfte dem op til otte meter. Og håndteringen bliver sikrere med den kundetilpassede løsning, siger salgs- og marketingchef, Svend-Aage Nielsen, fra CJ Truckservice.

Gaffeltruck med kvalitetskomponenter

CJ Truckservice har fået importen af den kinesiske gaffeltruckproducents Samuk-maskiner fra årsskiftet 2015/16. Brandet er etableret i England, og produceret i Kina, og det er via direkte kontakt til Samuk, Kina, at CJ Truckservice har etableret aftalen om at blive importør og forhandler af maskinerne i Danmark og resten af Skandinavien.

- Samuk har et produktsortiment, som spænder fra almindelige pallevogne, palletruck, elektriske lager- og gaffeltruck op til 15 tons og til diesel- og gasdrevne gaffeltruck med kapacitet op til over 30 tons, samt terrængående trucks op til 5 tons.

Mange af de essentielle komponenter i maskinerne er leveret af amerikanske og europæiske producenter. Det betyder, at man får gaffeltruck i rigtig høj kvalitet, som både er sikre og effektive, og som er driftssikre og har meget lang holdbarhed, med stor, hurtig og sikker reservedelslevering. Den høje kvalitet betyder høj oppetid, og det er værdifuldt for kunderne, siger Svend-Aage Nielsen.

Ergonomi er i top

Som han forklarer, er kabinerne i de to gaffeltruck, man netop har leveret til Uponor, lidt af et udstyrsstykke. De er forsynet med luftaffjedrede sæder med kompressor, video både for og bag for at øge udsyn og orientering i forhold til trafikken på lagre og terminaler, air condition og varme, og så er de meget nemme at styre med et joystik.

- Samuk er helt i front, når det gælder om at skabe super gode ergonomiløsninger. Der er stort fokus på ergonomi og arbejdsmiljø på det europæiske marked og særligt her i Skandinavien. Det har den kinesiske producent taget til sig. Sammen med det brede produktsortiment og den høje kvalitet i løsningerne er det blandt årsagerne til, at man har fået fodfæste på det europæiske marked, forklarer Svend-Aage Nielsen.

Klar til at satse på Samuk

Han glæder sig til, at man får præsenteret hele det brede program for kunderne i Danmark. CJ Truckservice i Middelfart har konsolideret sig gennem de senere år, så man nu står rigtigt godt rustet til en satsning på den danske og skandinaviske marked med de kinesiske gaffeltruck.

- Samuk udstillede for nylig deres produktprogram på CeMAT-messen i Hanover. Vi har til vort lager fået leveret den første sending trucks – eltruck – gas truck og dieseltruck, derudover har vi yderligere købt de gaffeltruck, Samuk havde med på messen, så vi på den måde allerede er lagerførende i nogle af deres løsninger.

- Vi er dermed både i stand til at levere standardprogrammet, men tager også gerne dialogen med kunderne for at høre, om de har behov for skræddersyede løsninger, uddyber Svend-Aage Nielsen.

CJ Truckservice har en veludbygget serviceafdeling, som står for service og vedligehold af kundernes truck. Man har endvidere eget værksted, som tager sig af de reparationer, man ikke kan lave på stedet ude hos kunderne.

 

 

 

13/6 2016
  • Hyster er tilbage i Danmark

    Hyster er tilbage i Danmark

    truck ›Tektra blev i sommeren 2025 udnævnt til officiel Hyster-forhandler. Hos Hyster ser man frem til samarbejdet, der skal styrke material handling-brandet i Danmark
  • Zoo sætter kløerne i elektriske gaffeltruck

    Zoo sætter kløerne i elektriske gaffeltruck

    truck ›Der er både søkøer og foder på gaflerne i Duisburg Zoo, som har et godt samarbejde med Clark. Fornylig afprøvede man en elektrisk gaffeltruck fra Crossover-serien
  • Lader op til flere el-lastbiler

    Lader op til flere el-lastbiler

    truck ›Dansk Retursystem udvider brugen af el-lastbiler til indsamling af pantede flasker og dåser. Det kræver udbygning af ladeinfrastrukturen. OK er på vej med flere ladestandere
  • Smidighed, ergonomi og hurtig opladning

    Smidighed, ergonomi og hurtig opladning

    truck ›Den nye B16-20-NT-serie er den første 3-hjulede gaffeltruck fra Bobcat, der udelukkende er baseret på den nyeste lithium-ion-teknologi
  • Stor rift om stande til Agromek 2026

    Stor rift om stande til Agromek 2026

    truck ›Med akkurat ét år til Agromek 2026 går salget af stande over al forventning, og Nordeuropas største landbrugsmesse tegner dermed igen til at blive en succes.
  • Terberg redefinerer Heavy Duty transport

    Terberg redefinerer Heavy Duty transport

    truck ›Terberg RT253EV er verdens første elektriske firehjulstrukne RoRo-terminaltraktor. Udviklet til de mest krævende opgaver i havne, til færger og tung industri repræsenterer maskinen næste skridt i den grønne omstilling
  • Skræddersyet til vintertjeneste

    Skræddersyet til vintertjeneste

    truck ›Snevagten A/S som leverer snerydning og saltning til erhvervslivet, har investeret i fire nye, specialbyggede ISUZU pickup-trucks til den forestående sæson
  • Komatsu tager førertrøjen på

    Komatsu tager førertrøjen på

    truck ›Den nyeste version af Komatsus intelligente maskinstyring gør arbejdet lettere, hurtigere og mere økonomisk