Scantruck får agenturet på Geismar og styrker sin portefølje mod jernbanernePär-Arne Lundqvist foran den batteridrevne Platform Basket RR9-Tab-200, som er en del af Scantrucks eksisterende sortiment designet til sporarbejde.

Scantruck får agenturet på Geismar og styrker sin portefølje mod jernbanerne

Fra 1. januar 2023 får Scantruck importen af Geismar jernbaneprodukter i Danmark. Scantrucks svenske afdeling har haft importen siden 1. november 2022, hvor man overtog importen efter LLT Railparts AB, som arbejdede med Geismars sortiment til installation, vedligeholdelse og kontrol på jernbanen. Scantruck blev samtidig forhandler af produkterne i Norge og Finland

- Dette er en interessant tilføjelse til vores produktsortiment, som giver os et større udvalg til vores jernbanekunder, siger Claus Bjerregaard, salgschef hos Scantruck A/S.

Geismar er en fransk virksomhed med speciale i produkter til installation, vedligeholdelse og kontrol inden for jernbanesektoren. Alle produkter, der sælges på det europæiske marked, er også fremstillet i Europa.

I forbindelse med overtagelsen af Geismar har vi ansat Pär-Arne Lundqvist og Erik Lundqvist, som i længere tid har arbejdet med salg af jernbaneprodukter.

- Det er en styrke for os at komme ind i Scantrucks store organisation. Med deres veludbyggede netværk inde for både salg og service kommer vi både tættere på kunderne og kan tilbyde et komplet sortiment inden for jernbaner. Med Scantruck kan Geismar vokse og blive et naturligt produktvalg i Norden, forklarer Pär-Arne Lundqvist, ny produktchef hos Scantruck for Geismars sortiment.

Geismar har et bredt udvalg af værktøj og maskiner til arbejdet på jernbanerne, fokus vil i første omgang være på deres håndholdte udstyr. De er blandt andet kommet rigtig langt med batteridrevne produkter.

Activion er for eksempel et innovativt koncept, hvor du kan bruge det samme batteri til alle dine forskellige maskiner. Det er også muligt at få traditionelle benzindrevne alternativer.

Fra Scantrucks side ser salgschef Claus Bjerregaard en række positive effekter ved, at de får adgang til Geismars sortiment. Han glæder sig også over, at det lykkedes at ansætte Pär-Arne og Erik i forbindelse med overtagelsen.

- Jernbanerne i Danmark og resten af norden har behov for både udvidelse og opgradering af det eksisterende netværk. Det er en vigtig forudsætning for, at transporten kan foregå på en smidig, miljøvenlig måde og til tiden. Geismars produkter betyder, at vi kan blive en mere komplet leverandør til vores kunder og bedre matche deres behov, forklarer Claus Bjerregaard.

Han fortsætter:

- De supplerer vores produkter fra Platform Basket rigtig godt, som har et skarpt udvalg af lifte, der er specielt designet til sporarbejde. Med ansættelsen af Pär-Arne og Erik starter vi med et meget højt kompetenceniveau, hvilket naturligvis er yderst værdifuldt.

-hawin

13/1 2023
  • Dyrskuegæster var med på en rask handel i Roskilde

    Dyrskuegæster var med på en rask handel i Roskilde

    truck ›Håndslag på både nye og brugte maskiner på travl Scantruck-stand under det årlige dyrskue i Roskilde
  • Scantruck mærker stor interesse for nye Weycor

    Scantruck mærker stor interesse for nye Weycor

    truck ›Allerede rift om den nye 3-serie fra tyske Weycor, som også rummer de første elektriske hjullæssere
  • Ny Toyota Traigo48-serie

    Ny Toyota Traigo48-serie

    truck ›Med 3- og 4-hjulede modeller i forskellige størrelser er Traigo48-serien skræddersyet til at opfylde behovene hos kunder, der kræver alsidighed og produktivitet i forbindelse med læsning, aflæsning, stabling og horisontal transport
  • Scantruck er klar til dyrskuerne

    Scantruck er klar til dyrskuerne

    truck ›Der bliver noget for både land og by, når landets største maskinfirma sætter kursen mod årets dyrskuer. Sæsonen starter i Roskilde, hvor Scantruck igen leverer pladsens højeste flagstang med sin Manitou-rotationsteleskoplæsser der har en løftehøjde på 35 meter
  • N.C. Nielsen lancerer ny højeffektiv el-truck

    N.C. Nielsen lancerer ny højeffektiv el-truck

    truck ›Linde 1251 er et resultat af mange års udviklingsarbejde. Serien opfylder stort set alle tænkelige transportbehov inden for moderne logistik med løftekapaciteter mellem 1,4 og 2,0 ton og tophastighed på 20 km i timen
  • Emballagevirksomhed vil skabe fælles nordisk retursystem for plastpaller

    Emballagevirksomhed vil skabe fælles nordisk retursystem for plastpaller

    truck ›Smart Retur styrker sin position i Danmark og tager næste skridt med lancering i Finland. Udvidelsen skal fuldende den nordiske tilstedeværelse og bane vejen et samarbejde, der skal sikre effektiv og bæredygtig pallelogistik på tværs af landegrænserne
  • Første kortlægning af perspektiverne for humanoide robotter

    Første kortlægning af perspektiverne for humanoide robotter

    truck ›Menneskelignende robotter vurderes at kunne blive en væsentlig del af fremtidens arbejdsmarked, særligt i sektorer med mangel på arbejdskraft eller behov for øget fleksibilitet. Nu fortæller Teknologisk Institut for første gang i en rapport om potentialerne, barriererne og fremtidsperspektiverne
  • Universal Robots lancerer sin hurtigste cobot nogensinde

    Universal Robots lancerer sin hurtigste cobot nogensinde

    truck ›Den danske producent af kollaborative robotter præsenterer i denne uge sin UR15 på Automate-messen i Detroit. Robotten kan løfte 15-17 kg og egner sig især til f.eks. bil-, metal- og forarbejdsningsindustrien og elektronik og teknologibranchen