NC Nielsen
NC Nielsen
Sealing System accelererede væksten i 2023

Sealing System accelererede væksten i 2023

I 2023 skabte den skandinaviske totalleverandør af automatiserede pakke- og palleteringslinjer, Sealing System, fortsat fremgang efter høj aktivitet i Danmark og en række europæiske markeder

Omsætningen steg 44% og nærmede sig 300 mio. kr. i 2023, hvor Sealing System samtidig næsten tredoblede den normaliserede driftsindtjening til 28 mio. kr.

De gode resultater levede op til forventningerne i forbindelse med Polaris Private Equitys indtræden som majoritetsaktionær ultimo maj.

Den positive udvikling i 2023 var drevet af en dedikeret indsats for at imødekomme kundernes fortsatte efterspørgsel efter automatisering og effektivisering af produktion.

Sealing System leverer komplette løsninger, der dækker alt fra layout og projektledelse til implementering og service.

Det sker i samarbejde med anerkendte robotleverandører og producenter af automatiserede pakkemaskiner samt virksomhedens egne palleteringsmaskiner.

Væksten blev realiseret på tværs af virksomhedens styrkepositioner inden for fødevarebranchen, industriel produktion, den farmaceutiske industri og bioproduktion af bæredygtige fødevarer baseret på insekter.

- Vi er godt tilfredse med den stærke udvikling i driften og resultaterne i 2023, hvor vi havde travlt og var glade for at kunne hjælpe både eksisterende og nye kunder med at realisere deres planer om at etablere automatiseret produktion for at forenkle forsyningskæder, øge effektiviteten og imødegå højere lønomkostninger, siger administrerende direktør Ole Jensen.

Den positive udvikling i aktivitetsniveauet og en stigning i antallet af større og længerevarende projekter for kunderne har medført, at bank og ejere har tilført væsentlig kapital i 2024 og besluttet at tilføre yderligere kapital inden udgangen af 1. halvår for at sikre tilstrækkelig likviditet til at kunne fortsætte den kraftige vækst.

Medarbejderstaben voksede fra 111 ved årets begyndelse til 141 i slutningen af 2023.

- Vi har haft travlt med at rekruttere tilstrækkeligt for at følge med stigningen i aktivitetsniveauet, og vi mangler fortsat medarbejdere på tværs af stort set alle faggrupper.

- Vi har heldigvis en fantastisk medarbejderstab, der har trukket et stort læs for at sikre, at vi har opretholdt den høje kvalitet af vores leverancer til trods for den store vækst, siger Ole Jensen.

I de kommende år ventes markedet for Sealing Systems løsninger fortsat at vokse, og der foretages derfor væsentlige investeringer for sikre, at Sealing System fortsat kan vinde markedsandele i de nuværende kernemarkeder i de nordiske lande samt ekspandere uden for Norden.

- Vores markeder byder på store muligheder i de kommende år, og vi vil skabe et solidt fundament for den fremtidige vækst gennem løbende forbedringer af driften og en fortsættelse af den positive udvikling i vores nordiske kerneforretning.

- Derudover investerer vi i at udvide produktionskapaciteten og medarbejderstyrken, ligesom vi vil gå ind i nye geografiske markeder med gode vækstudsigter, siger Ole Jensen.

I 2024 forventer Sealing System at fortsætte den positive udvikling og øge omsætningen.

-hawin

24/6 2024
  • Lagertruck og Lithium-Ion-batterier fra Bobcat

    Lagertruck og Lithium-Ion-batterier fra Bobcat

    truck ›Nye serier af Lithium Ion-batterier og en ny serie af klasse 3-lagertruck er blandt nyhederne, som Bobcat præsenterer i disse dage på sin stand på intralogistikmessen LogiMAT 2025 i Stuttgart
  • AeroBot kåret som Best Product på LogiMAT 2025

    AeroBot kåret som Best Product på LogiMAT 2025

    truck ›KNAPP vinder Best Product-prisen på årets LogiMAT for sin seneste innovation, AeroBot-systemet. Det automatiserede lagrings- og hentningssystem er udviklet til bygninger i standard-højder, og så er det blevet vist på intralogistikmessen LogiMAT i Stuttgart
  • Interroll sætter MCP Play i spil

    Interroll sætter MCP Play i spil

    truck ›Interroll lancerer MCP Play, der gør det enklere og hurtigere at implementere interne transportløsninger, og gør det muligt at drifte dem mere omkostnings- og energieffektivt. LogiMAT 2025 lægger lokaler til premieren
  • Ny adapter forenkler integration af robotter

    Ny adapter forenkler integration af robotter

    truck ›Ny VDA 5050-adapter sikrer smidig integration af Mirs mobile robotter i lagerbygninger, distributionscentre og produktion
  • Specialudstyr giver sikker transport af flasker i genbrugskasser

    Specialudstyr giver sikker transport af flasker i genbrugskasser

    truck ›Tyske KHS og PGM Motion har til en drikkevareproducent i Mexico udviklet en automatiseret pakkelinje, der er så præcis og skånsom, at producenten kan bruge papkasser i stedet for plastbeholdere som transportemballage
  • Den perfekte arbejdsmakker

    Den perfekte arbejdsmakker

    truck ›Heino Ebbesen, indehaver af Ebbesens Entreprise, har investeret i en bæltelift, som har gjort en stor forskel i det daglige arbejde, når han fælder træer i vanskeligt terræn
  • Farvel med manér

    Farvel med manér

    truck ›Gaffeltrucks og porte til industrien har udgjort en stor del af virksomhedsejeren og -lederen, Peter Leths liv. Torsdag den 27. februar markerede den nyligt pensionerede ildsjæl, at hans engagement i virksomheden, Tektra er et overstået kapitel
  • OMRON samarbejder med Wiferion om trådløs opladning af robotter

    OMRON samarbejder med Wiferion om trådløs opladning af robotter

    truck ›OMRONS serie af autonome, mobile robotter kan fremover udstyres med kontaktløs opladningsteknologi fra tyske Wiferion. Det vil nedbringe behovet for opladningspauser og dermed øge effektiviteten for robotterne