Tii Kamags terminaltraktorer er klar til danske udfordringer

Tii Kamags terminaltraktorer er klar til danske udfordringer

Toyota Material Handling Danmark satser på, at samarbejdet med den tyske producent af specialmaskiner, Tii Kamag, vil bidrage med en effektivisering og optimering af logistikprocesserne hos landets terminaler og distributionscentre

For nylig ophørte Toyota Material Handling Danmarks samarbejde med den svenske producent af udstyr til Heavy Duty-segmentet, Kalmar.

I Toyota Material Handling Danmarks nye samarbejde med tyske Tii Kamag, der blandt andet er leverandør af terminaltraktorer, er der dermed tale om, at to aktører med solid erfaring inden for specialmaskiner, logistik- og materialehåndteringsløsninger, går sammen og tilbyder nye muligheder til branchen.

Som en del af samarbejdet med Tii Kamag, overtager Toyota Material Handling Danmark al salg og udlejning af virksomhedens sortiment på det danske marked, der i dag inkluderer terminaltraktoren Kamag PrecisionTractor (PT) og vekselladstraktoren Kamag PrecisionMover (PM).

Toyota vil ligeledes servicere maskinerne, og har adgang til et omfattende reservedelsprogram, med 24/7-levering til de danske kunder.

Sammen ønsker partnerne at udvide sortimentet og salget af TII Kamag i Danmark betragteligt. Det gør de i et voksende marked med stigende efterspørgsel på effektiv og pålidelig logistik på distributionsterminaler landet over.

Præcision og komfort
Det seneste produkt i programmet er Kamag PT, som tilbyder køreegenskaber med præcision og nem manøvrering ved brug af hydrostatisk transmission, som giver trinløs kørsel og gør terminaltraktoren i stand til at køre lige hurtigt forlæns som baglæns.

Det øger effektiviteten på terminalområdet og skaber bedre flow, når trailere skal flyttes efter fuldendt læsning eller losning.

Det tyske design byder også på god komfort og ergonomi, som er forudsætninger for et godt arbejdsmiljø. Der er godt udsyn fra Kamag PT's førerhus, hvor interiøret endvidere er på niveau med moderne lastbiler.

Kombinationen af disse egenskaber giver, ifølge Toyota, højere trivsel, færre uheld. Dermed bidrager terminaltraktoren til at skabe en attraktiv arbejdsplads med højere udnyttelse af terminalens kapacitet.

Både Toyota Material Handling og TII Kamag deltager på Transport 2023 i MCH Messecenter Herning. Messen løber fra d. 20.-22. april, og her vil der være mulighed for at se Kamag PT på Toyotas stand M9743 i hal M.

-hawin

 

 

17/4 2023
  • Linde holder Sports Group Denmark på mærkerne

    Linde holder Sports Group Denmark på mærkerne

    truck ›For Sports Group Denmark i Silkeborg er logistik et centralt omdrejningspunkt i forretningen og en flåde af 53 forskellige Linde-maskiner fra N.C. Nielsen bidrager til at holde forsyningskæderne intakte
  • Elektrisk sættevognstrækker med op til 600 km rækkevidde

    Elektrisk sættevognstrækker med op til 600 km rækkevidde

    truck ›IVECO lancerer den nye S-eWay Sættevognstrækker, som er en helelektrisk, tung lastbil, særligt udviklet til regional- og fjerntrafik i det nordiske klima
  • Ravas-agentur på nye hænder

    Ravas-agentur på nye hænder

    truck ›Scanvaegt Systems styrker sin position inden for mobile vejeløsninger med overtagelse af Ravas-agenturet i Danmark fra HSØ
  • Fremtidens intralogistik hyldet i Dortmund

    Fremtidens intralogistik hyldet i Dortmund

    truck ›Ustabile markeder, stigende omkostningspres og vedvarende mangel på arbejdskraft er med til at drive udviklingen af innovative og effektive intralogistikløsninger. For nylig blev IFOY Award uddelt til løsninger der gør en stor forskel
  • Ny Baoliforhandler på plads

    Ny Baoliforhandler på plads

    truck ›Med Robbin som ny forhandler af Baolis materiel til varehåndtering, bliver det nemmere for kunderne i det storkøbenhavnske område at anskaffe sig truck i budgetsegmentet
  • El-drevet lift bidrager til sikker vedligeholdelse

    El-drevet lift bidrager til sikker vedligeholdelse

    truck ›Arbejdernes Andels Boligforening, AAB, har købt en Platform Basket Spider 20.95e fra Scantruck, til arbejdet med at udskifte tusindvis af vinduer i fredet og bevaringsværdigt byggeri i Aarhus
  • Tektra udnævnt som officiel Hyster-forhandler i Danmark

    Tektra udnævnt som officiel Hyster-forhandler i Danmark

    truck ›Gaffeltruckproducenten, Hyster har udnævnt Tektra som officiel forhandler af sit brede sortiment af gaffeltrucks i Danmark
  • Ny generation af absolut-encodere skal give større produktivitet

    Ny generation af absolut-encodere skal give større produktivitet

    truck ›Med den nye ANS/ANM58 PROFINET præsenterer SICK en generation af absolut-encodere, der er designet til, at maskiner og anlæg til maskinkonstruktion, emballage-, lager- og transportteknik bl.a. får mere præcis styring og bliver nemmere at vedligeholde