Tyske Heyco-Werk SÜD vælger Scape Technologies til automatiseringsprojekt

Tyske Heyco-Werk SÜD vælger Scape Technologies til automatiseringsprojekt

Scape Technologies har modtaget en ordre fra det tyske selskab Heyco-Werk SÜD i Tittling om levering af en Scape Bin-Picker løsning. Denne ordre ligger i halen af to andre større ordrer, som Scape har modtaget i dette kvartal

Heyco-Werk SÜD i Tittling er en del af HEYCO Gruppen, der er kendt som en kompetent udviklingspartner for modul- og systembranchen og anerkendt for prototypefremstilling.

Cirka 900 kvalificerede og dedikerede medarbejdere arbejder på produktionssteder i Tyskland, Irland, Tjekkiet og i USA, hvor der fremstilles højkvalitets og tekniske komponenter direkte bilindustrien og til billevarandørindustrien.

Heyco-Werk SÜD startede med at producere værktøj i 1961 og efterfølgende er denne produktion udvidet til at omfatte plastdele og metaldele til bilindustrien og billevarandørindustrien.  

Heyco-Werk SÜD har bestilt en komplet Scape Bin-Picker løsning til to robotter, der skal anvendes til plukning af vilkårligt orienterede delkomponenter fra kasser.

Scape løsningen præcisionsafleverer derefter emnerne  til de videre bearbejdnings- og montageprocesser, hvor den centrale værdiskabelse sker.

Bin-Picking bidrager til stabil og lønsom produktion
Stigende konkurrence forudsætter i højere grad, at man konstant og hurtigt er i stand til at omstille sine produktionsprocesser og bl.a. kan håndtere de mange forskellige emner, der indgår i bearbejdnings- og montageprocessen uden at produktionen forsinkes.

Det er man bevidst om hos Heyco, og det er blandt årsagerne til, at Heyco fokuserer på fleksibel automation med bin-picking, som skal sikre en større effektivitet i en del af værdikæden og samtidig begrænse ensidige nedslidende arbejdsprocesser hos produktionsmedarbejderne.

Scape Technologies har i mere end 16 år været førende inden for bin-picking, og Søren Bøving- Andersen oplever at bin-picking vinder frem i flere brancher, hvor virksomheder i stigende grad ønsker at anvende den modulbaserede fleksible SCAPE bin-picking teknologi, der hurtigt er tjent hjem.
 
I forbindelse med HEYCO ordren udtaler CEO Søren Bøving-Andersen:

- Det er den første ordre fra Heyco Gruppen, og denne ordre lægger sig lige i halen af to andre større ordrer, som vi har modtaget og omtalt i dette kvartal. Dels ordren fra Broen A/S i Assens, hvor vi udvider samarbejdet med yderligere to Scape Bin-Picker systemer der implementeres i løbet af 2022. Og dels ordren fra BWM (Bremer Werk für Montagesysteme) i Tyskland, om levering af en Scape Bin-Picker løsning til en tysk kunde, der producerer filter- og filtreringsløsninger til forskellige sektorer og kundesegmenter verden over.
 
Ordren fra Heyco-Werk SÜD forventes ikke at påvirke Scape Technologies’ tidligere udmeldte forventninger til 2021, da hovedleverancen gennemføres i 2022.

-hawin

 

10/12 2021
  • Fælles forskning i mobile robotter

    Fælles forskning i mobile robotter

    truck ›BEUMER Group og Fraunhofer-instituttet lancerer et "Enterprise Lab", der vil kombinere forskning med industriel praksis
  • Bobcat lancerer dieselkæmper på LogiMAT

    Bobcat lancerer dieselkæmper på LogiMAT

    truck ›De nye DV180/250S-9 dieselgaffeltrucks er virksomhedens største, og udvider Bobcats portefølje af tunge materialehåndteringsmaskiner på markedet i Europa, Mellemøsten og Afrika
  • Omkring 4000 gæster tog den åbne maskinvej

    Omkring 4000 gæster tog den åbne maskinvej

    truck ›Den 8. udgave af den årlige vejfest for maskiner i Ringsted blev også den største - målt på både besøgende og virksomheder. Næste år kræver tilslutningen et nyt koncept, siger en af dem
  • IFOY Award Start-Up of the Year

    IFOY Award Start-Up of the Year

    truck ›13 produkter og løsninger fra otte lande er nået til finalen i IFOY Award 2026 og fire er med i ”Start-up of the Year”. Vi ser nærmere på deltagerne, denne gang er de de sidste fire
  • Jungheinrich viser fremtidens lagerlogistik

    Jungheinrich viser fremtidens lagerlogistik

    truck ›LogiMAT 2026 står for døren. Jungheinrich deltager og præsenterer de nyeste løsninger inden for intralogistik på messen i Stuttgart
  • Special of the Year og Intralogistiksoftware

    Special of the Year og Intralogistiksoftware

    truck ›13 produkter og løsninger fra otte lande er nået til finalen i IFOY Award 2026 og fire er med i ”Start-up of the Year”. Vi ser nærmere på deltagerne. Denne gang i kategorierne: Special of the Year og Intralogistiksoftware
  • To iF Design Awards til Jungheinrich

    To iF Design Awards til Jungheinrich

    truck ›Jungheinrich vinder to iF Design Awards 2026 for fremragende produktdesign for henholdsvis AMR robot - EAE 212a og Reach truck - ETV 216i
  • Samling af kræfterne styrker synergien

    Samling af kræfterne styrker synergien

    truck ›Tektra, KMS Service og KMS Rental samles og styrker indsatsen som dual-brand forhandler af Hyster-Yale Materials Handling