Udfordrende miljø er ingen hindring for JCB 427Ejer Kurt Jeppesen (tv.) sammen med Distriktschef Steen B. Knudsen fra Nicolaisen & Larsen A/S (th.)

Udfordrende miljø er ingen hindring for JCB 427

Trods arbejdsdage med masser af fint træstøv i luften hos Ekman Danmark har gummigeden præsteret fra dag et

For godt et år siden valgte Ekman Danmark at investere i en JCB 427 gummihjulslæsser. Den 13 tons tunge gummihjulslæsser er blevet lejet for en 3-årig periode med køb for øje.

Virksomheden, der er ejet af svenske Ekman & Co AB, som blandt andet arbejder med bioenergi og skovrelaterede produkter. På dansk grund betyder det i praksis et rendyrket fokus på produktion af træpiller, og det er her, investeringen i JCB gummigeden kommer ind i billedet.

- Vi havde aldrig arbejdet med JCB gummihjulslæssere før, men det er en rigtig fin maskine, og den har helt sikkert gjort det godt for os i det år, vi indtil videre har haft den. Vi valgte den ud fra de lave totalomkostninger. Hvor den her også havde noget mere at byde på end hos andre maskinmærker fortæller Kurt Jeppesen, site manager på Ekman Danmarks plads i Vildbjerg ved Herning.

Bedre køling og afskærmning

Her modtager virksomheden hvert år mange tons træflis, savsmuld, høvlspåner og andre afskygninger af affaldstræ fra eksempelvis møbel- og vinduesfabrikker. Træet bliver knust til et pulver, som presses sammen til træpiller. Virksomhedens læssemaskiner er involveret i håndteringen af råvarer, og de arbejder i et miljø med meget fint træstøv i luften.

- Vi renser filtrene på maskinerne tre gange i døgnet. Det er nødvendigt på grund af støvet. Ellers går maskinerne i forfald. Denne JCB 427 har dog klaret sig bedre da maskinen er bedre afskærmet imod støv konstaterer Kurt Jeppesen.

Investeringen i JCB 427 har vist sig at være et rigtig godt valg. Den har fået mange anerkendende nik og kommentarer til sine præstationer af de ansatte, og det er endda på trods af, at den end ikke er modificeret til det specielle arbejdsmiljø.

- Det er en standardmaskine. Hverken udlejer eller vi har lavet noget om på den, siger Kurt Jeppesen som ser en altoverskyggende fordel ved maskinen.

- Den bliver ikke så varm som den forrige maskine, der var af et andet mærke. Det fine støv lægger sig på maskinerne, når vi arbejder, og når de bliver varme, kan det antændes. Vi havde for år tilbage en læssemaskine, hvor en varm turbo antændte støvet på den, og hvor den udbrændte. Derfor er vi hele tiden på vagt, mens vi arbejder. Men fordi vores JCB 427 er bedre afskærmet, så støvet ikke lægger sig på den i samme omfang som andre mærker, og fordi den er bedre kølet, giver det os mere sikkerhed, forklarer Kurt Jeppesen.

På det første år har JCB 427 kørt i 1.500 timer, og det timetal ventes gentaget i år to. Den er udlejet i endnu et år på en 3-årig aftale. Hvad der skal ske med den derefter, er der endnu ikke taget stilling til, oplyser Kurt Jeppesen.

-hawin

 

 

 

3/11 2017
  • Still automatiserer af- og pålæsning af lastbiler

    Still automatiserer af- og pålæsning af lastbiler

    truck ›Med lavløftspalletrucken, AXL 15 iGo, har automatiseringen fundet vej ind i varemodtagelses- og forsendelsesområderne ved lastbilrampen. Still står bag løsningen, som blev præsenteret på LogiMAT 2026
  • Fleksible lagerløsninger med maksimal effekt

    Fleksible lagerløsninger med maksimal effekt

    truck ›Clark lancerer en helt ny serie af elektriske lavløftspalletrucks med lithium-ion-teknologi
  • Hjulgraver får central plads hos Scantruck i Roskilde

    Hjulgraver får central plads hos Scantruck i Roskilde

    truck ›Selvom den er med på Roskilde, behøver "det nye sort" ikke være Orange. Den er faktisk gul. Nu er det så heller ikke festivalen det handler om men Roskilde Dyrskue. Og her udstiller Scantruck. Med sig på standen har de Komatsu PW148-11E1 i 14-16 tons klassen
  • Ensartet kodeprint på produktionslinjen

    Ensartet kodeprint på produktionslinjen

    truck ›Linx' nye 9000-serie af DIJ-printere til kodning og mærkning er blevet til efter omfattende kundeundersøgelser, og er netop præsenteret på interpack i Düsseldorf
  • Opdag fejlene, før de stopper lageret

    Opdag fejlene, før de stopper lageret

    truck ›Körber Supply Chain lancerer en ny AI- og visionbaseret serviceapp, der gør det muligt at udføre forebyggende vedligehold baseret på realtidsdata
  • Beumer Group rykker op i Bundesligaen

    Beumer Group rykker op i Bundesligaen

    truck ›Leverandøren af materiel til varehåndtering, Beumer Group bliver hoved- og trøjesponsor for den tyske traditionsfodboldklub, Schalke 04 der netop er rykket op i Bundesligaen
  • Kæmpe udvalg på Dansk Liftmesse 2026

    Kæmpe udvalg på Dansk Liftmesse 2026

    truck ›Hybrid- og eldrevne lifte og minikraner fylder mere end nogensinde før, når Dansk Liftmesse 2026 slår dørene op i Odense den 21.–22. maj
  • Først kommer Liftmessen – så kommer kongeparret

    Først kommer Liftmessen – så kommer kongeparret

    truck ›Odense Havn bliver ramme om begge begivenheder med godt en uges mellemrum – Scantruck kommer med både saxlifte, bomlifte, mastlifte og spiderlifte