Udstillere: Stort udbytte på velbesøgt Automatikmesse

Udstillere: Stort udbytte på velbesøgt Automatikmesse

Messen i Brøndby Hallen i sidste uge kastede ifølgeudstillerne lange rækker givtige møder og perspektivrige aftaler af sig. Tre dage spækket med produktnyheder, dialog, nye relationer og ny viden er ovre, og udstillerne udtrykker stor tilfredshed også med fremmødet

Automatik 2022 var ifølge udstillerne en stor succes på alle parametre. De mange besøgende var både nysgerrige og målrettede, netværk blev skabt og styrket, og humøret på messen var højt. Den tiende udgave af Automatik bød foruden udstilling igen på en række lærerige og tidsaktuelle konferencer og  uddeling af DIRA Automatiseringsprisen.

Det glæder administrerende direktør i MCH A/S Georg Sørensen.

- Efter tre indholdsrige Automatik-dage skal der lyde en stor tak og tillykke til vores samarbejdspartnere BITVA, DIRA og VELTEK samt til de 138 innovative udstillere, indlægsholderne og de næsten tre tusind besøgende fagfolk for sammen at have skabt den helt rigtige messestemning, siger Georg Sørensen og fortsætter:

- Jeg glæder mig over de interesserede, gode og nysgerrige dialoger, der var på messen, som bekræfter os alle i værdien af det faglige, fysiske og personlige møde.

Nye kunder og relevante leads
Blandt udstillerne hæfter man sig ved det store engagement, som de besøgende bragte til torvs. En interesse, der førte til nye
samarbejder og udbytterige møder.

- Det har været nogle helt fantastiske dage med en meget positiv og energisk stemning. Folk er kommet med specifikke formål ogforespørgsler, og vi har fået en lang række yderst relevante leads.
Der har været virkelig mange mennesker, endnu flere end forventet, og det virker som om, at folk har haft et indestængt behov for at komme på messe igen, konstaterer Anders Hjulmann, produkt- og industrichef i Endress+Hauser, der er en af de førende globale leverandører afmåleinstrumenter, services og løsninger til industriel procesteknik.

Og Endress+Hauser er langt fra ene om at have oplevet stor opmærksomhed om bestemte produkter. Mønstret går eksempelvis igen hos Danrobotics, der også har nydt godt af de besøgendes meget dedikerede tilgang til messen og dens udstillere.

- Automatik er en rigtig god anledning til at bringe nye produkter i spil over for mange relevante mennesker. Stemningen har været i top, og de fremmødte har været meget interesserede i at blive klogere på vores produkter, og hvad der rører sig. Vi har fået et rigtig fornuftigt antal leads, og vi har fået kontakt til en række nye kunder, så vi er meget begejstrede, fastslår Kim Koertsen, direktør i Danrobotics.

Automatik styrker branchens teamspirit
På Automatik er der tradition for, at man kommer hinanden ved - udstillere og besøgende, nye og velkendte ansigter mødes her på en anden måde end i hverdagen.

- Vi har mødt mange mennesker og fået stribevis af nye kontakter, lige som vi har holdt eksisterende forbindelser ved lige. Derudover har vi netværket med alle kollegaerne og konkurrenterne, og det er bare fedt at være her og tale med folk igen. Der er så meget god energi i at være på Automatik - her er vi sammen som en gruppe, og det styrker branchens teamspirit, lyder det fra Jørn Poulsen, administrerende
direktør i IFM Electronic.

Automatik 2022 blev arrangeret af MCH A/S i samarbejde med BITVA, DIRA og VELTEK. Messen beskæftiger sig med motion og drives, robotteknologi, maskinautomation, fabriksautomation, procesautomation, hydraulik og pneumatik samt industriel IT og transmissionsteknik.

Automatik blev besøgt af 2.914 fagfolk og finder næste gang sted 10.-12. september 2024.

-lipe

19/9 2022
  • To designpriser til Toyotas Traigo_i

    To designpriser til Toyotas Traigo_i

    truck ›Toyota Material Handling Europes næste generation af elektriske gaffeltruck, Toyota Traigo_i, er blevet tildelt German Design Award 2026 i kategorien Excellent Product Design – Industry.
  • Still automatiserer på- og aflæsning af lastbiler

    Still automatiserer på- og aflæsning af lastbiler

    truck ›Med lavløftspalletrucken, AXL 15 iGo har automatiseringen fundet vej ind i varemodtagelses- og forsendelsesområderne ved lastbilrampen. Still står bag løsningen
  •  Inspektion kombinerer  AI med LIDAR-teknologi

    Inspektion kombinerer AI med LIDAR-teknologi

    truck ›SICK lancerer Nova LMS4000, som ifølge leverandøren løfter inspektionsydelsen i bl.a. intralogistikken
  • Jungheinrich vinder tre Red Dot Awards

    Jungheinrich vinder tre Red Dot Awards

    truck ›Reach trucken ETV 216i, AMR-robotten EAE 212a og den elektriske palleløfter AME 18 hev stikket hjem, da Jungheinrich blev hædret med tre priser ved den internationale designkonkurrence Red Dot Awards
  • Elektrisk RoRo-traktor er en ordresucces

    Elektrisk RoRo-traktor er en ordresucces

    truck ›Terberg lancerede tidligere på året RT253EV – en fuldt elektrisk terminaltraktor udviklet til tunge RoRo-operationer. Maskinen er allerede blevet en succes, og N.C. Nielsens ordrebog for 2026 er næsten fuldtegnet alene med skandinaviske ordrer
  • Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    truck ›Interroll præsenterer sin nye Chain Belt Sorting-løsning, Interroll Sortteq Modular Chainbelt Sorter (MC-S) på LogiMAT 2026. Den er udviklet efter overtagelsen af Sortteq i 2025 og er nu integreret med MCP Play
  • Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    truck ›På årets LogiMAT-messe præsenterer Jungheinrich flere nyheder og viser samtidig hvordan forbundne løsninger og processer effektiviserer og styrker lageret og logistikcentrets processer
  • Tre vinderteknologier i fokus

    Tre vinderteknologier i fokus

    truck ›Løsninger inden for AI, robotteknologi og sensorer løb med årets “LogiMAT Best Product”-priser på LogiMAT 2026. De tre vindere peger på en udvikling mod mere datadrevet, automatiseret og pladsoptimeret intralogistik