Vision gør næsten umulig automatisering mulig

Vision gør næsten umulig automatisering mulig

Danfoss og VELUX har i et MADE Samarbejdsprojekt med Teknologisk Institut fået øjnene op for mulighederne med at kombinere 2D- og 3D-vision til opsamling af emner. Begge er imponeret over teknologiens modenhed og ser muligheder for fremtiden. Se video:

I kasser ligger hængsler til vinduer hulter til bulter – nogle af dem bøjer, imens andre ligger udfoldet og fladt på bunden af kassen.

Selvom vi sagtens kan se, at det hele er hængsler, har en robot svært ved det. Den ser en kasse fyldt med forskellige former, hvor nogle ser mindre ud og andre større fra 2D-kameraets fugleperspektiv.

- Det vil altid være samme emne, men det kan ændre udseende, fordi der er bevægelige dele, siger Senior Project Manager i VELUX Karsten Holt.

Robotten har mindst lige så svært ved at forstå, hvad den kigger på hos Danfoss, hvis den kigger i kasserne med kabler og folier. Under transporten bøjer og bevæger de sig til mange forskellige former.

Derfor står der i dag mennesker og samler VELUX og Danfoss' såkaldte "bevægelige emner" op manuelt fra kasserne – men det behøver ikke at fortsætte. Automatiseret opsamling – såkaldt bin-picking – ser ud til at være en mulig løsning, hvis de rigtige midler tages i brug.


Vi skubber til grænserne for, hvad man kan
- Vi prøver at skubbe grænserne for, hvad man kan med 3D-vision og bin-picking i det hele taget. Nu er vi gået skridtet videre for at se, om vi kan samle bevægelige emner op, der ligger hulter til bulter, siger seniorkonsulent Carsten Panch Isaksen fra Teknologisk Institut.

Han har i et MADE Samarbejdsprojekt hjulpet Danfoss og VELUX med at finde en løsning på, hvordan opsamlingen af de bevægelige emner kan blive automatiseret.

- Jeg er imponeret over de modeller, der er lavet, hvor man kan identificere emnerne udefra. Det er lovende, siger Karsten Holt om resultaterne i projektet og tilføjer:

- Ligesom alle de andre MADE-projekter vi har deltaget i, har vi og de andre i projektet fået noget ud af det. Det giver en god grobund for noget nyt. Vi har lært, at selv om emner leveres kaotisk, er det muligt at finde de rigtige emner [automatisk, red.].

En brik der kan tages med ind i fremtidens puslespil
Dog er der noget vej igen, før VELUX og Danfoss kan implementere 2D- og 3D-visionsystemet hjemme i fabrikken.

- Jeg var imponeret over, at de kunne finde emnerne og samle dem op, men der er et stykke vej endnu. Det var positivt at se, vi kom så langt med de komplicerede emner. Hvis vi så kigger på de lidt mere simple emner, kan vi måske komme længere, siger Jakob Stepping Pedersen, der er ekstern projektleder i Danfoss Drives.

Gennem projektet har han opdaget, at kombinationen af 2D- og 3D-vision er "mere modent", end hvad han troede. Og det giver stof til eftertanke.

- Det er et stort puslespil af teknologier, og det her var en ny brik, som vi kan lægge ind i fremtidens projekter, siger han.

-lipe

13/3 2023
  • Dyrskuegæster var med på en rask handel i Roskilde

    Dyrskuegæster var med på en rask handel i Roskilde

    truck ›Håndslag på både nye og brugte maskiner på travl Scantruck-stand under det årlige dyrskue i Roskilde
  • Scantruck mærker stor interesse for nye Weycor

    Scantruck mærker stor interesse for nye Weycor

    truck ›Allerede rift om den nye 3-serie fra tyske Weycor, som også rummer de første elektriske hjullæssere
  • Ny Toyota Traigo48-serie

    Ny Toyota Traigo48-serie

    truck ›Med 3- og 4-hjulede modeller i forskellige størrelser er Traigo48-serien skræddersyet til at opfylde behovene hos kunder, der kræver alsidighed og produktivitet i forbindelse med læsning, aflæsning, stabling og horisontal transport
  • Scantruck er klar til dyrskuerne

    Scantruck er klar til dyrskuerne

    truck ›Der bliver noget for både land og by, når landets største maskinfirma sætter kursen mod årets dyrskuer. Sæsonen starter i Roskilde, hvor Scantruck igen leverer pladsens højeste flagstang med sin Manitou-rotationsteleskoplæsser der har en løftehøjde på 35 meter
  • N.C. Nielsen lancerer ny højeffektiv el-truck

    N.C. Nielsen lancerer ny højeffektiv el-truck

    truck ›Linde 1251 er et resultat af mange års udviklingsarbejde. Serien opfylder stort set alle tænkelige transportbehov inden for moderne logistik med løftekapaciteter mellem 1,4 og 2,0 ton og tophastighed på 20 km i timen
  • Emballagevirksomhed vil skabe fælles nordisk retursystem for plastpaller

    Emballagevirksomhed vil skabe fælles nordisk retursystem for plastpaller

    truck ›Smart Retur styrker sin position i Danmark og tager næste skridt med lancering i Finland. Udvidelsen skal fuldende den nordiske tilstedeværelse og bane vejen et samarbejde, der skal sikre effektiv og bæredygtig pallelogistik på tværs af landegrænserne
  • Første kortlægning af perspektiverne for humanoide robotter

    Første kortlægning af perspektiverne for humanoide robotter

    truck ›Menneskelignende robotter vurderes at kunne blive en væsentlig del af fremtidens arbejdsmarked, særligt i sektorer med mangel på arbejdskraft eller behov for øget fleksibilitet. Nu fortæller Teknologisk Institut for første gang i en rapport om potentialerne, barriererne og fremtidsperspektiverne
  • Universal Robots lancerer sin hurtigste cobot nogensinde

    Universal Robots lancerer sin hurtigste cobot nogensinde

    truck ›Den danske producent af kollaborative robotter præsenterer i denne uge sin UR15 på Automate-messen i Detroit. Robotten kan løfte 15-17 kg og egner sig især til f.eks. bil-, metal- og forarbejdsningsindustrien og elektronik og teknologibranchen