Erhvervsskole skal arbejde målrettet med grøn transportFoto: TEC

Erhvervsskole skal arbejde målrettet med grøn transport

Technical Education Copenhagen er en af tre 'klimaerhvervsskoler', regeringen har udnævnt til at sikre miljøvenlige kompetencer og færdigheder på uddannelserne. TEC-skolen på Frederiksberg, som bl.a. uddanner mekanikere, chauffører og lager- og logistikoperatører får transporten som ansvarsområde

Af Lisbeth Petersen

TEC- Technical Education Copenhagen har et bredt udbud af erhvervs- og arbejdsmarkedsuddannelser inden for transportsektoren herunder cykel- personvogn-, og lastvognsmekaniker, karrosseri-og flytekniker, og vejgodschauffør, lager og logistik-, og lufthavnsoperatør.

Skolen har for nylig åbnet 'Center for Transportteknologi', som er et innovationscenter for grøn transport, der bl.a. kommer til at huse landets første erhvervsuddannelse som elbiltekniker.

Med udnævnelsen til klimaerhvervsskole og de ekstra, tilførte midler får TEC nu mulighed for at styrke udviklingen inden for grøn transport og gøre skolen til et aktivt test- og udviklingscenter for hele branchen.

Den nye viden og nye erfaringer skal løfte erhvervs- og arbejdsmarkedsuddannelserne, så blandt andet mekanikere, flyteknikere og chauffører bliver bedre klædt på til at håndtere fremtidens krav til grøn omstilling og bæredygtighed.

Skolen vil desuden arbejde strategisk med at skabe nye samarbejder med virksomheder, vidensmiljøer og centrale aktører inden for grøn transport.

-Vi står overfor en enorm udfordring
Direktør for TEC, Morten Emborg siger om udnævnelsen:

-Jeg er utrolig stolt og ydmyg over for den vigtige opgave, TEC er blevet betroet som klimaerhvervsskole. Danmarks transportsektor vil i 2030 udlede 8,4 mio. ton CO2, hvilket svarer til 33 procent af landets samlede CO2-udledninger.

 Morten Emborg, Direktør for TEC - Technical Education Copenhagen på Frederiksberg. Foto: TEC

Han fortsætter:
-Vi står altså over for en enorm udfordring. Det kræver, at vi udvikler helt nye uddannelser, nye måder at lære på og nye rammer at lære i. Dét skal vi gøre sammen med virksomheder, uddannelser, fonde og hele transportbranchen. Jeg glæder mig til at sætte turbo på opgaven, som vi løfter sammen med de to andre klimaerhvervsskoler – til gavn for klimaet og grøn transport.

Skoler skal være drivende kræfter
TEC Copenhagen er en af de tre klimaerhvervsskoler, Børne- og Undervisningsministeriet netop har udnævnt.

Ud over hovedstadsskolen er der tale om Rybners i Esbjerg, som skal arbejde med omlægning af energisektoren og Herningsholm Erhvervsskole & Gymnasier, der skal være klimaerhvervsskole inden for klimavenlig landbrug og bæredygtig byggeri.

Der er afsat cirka 105 millioner kroner årligt i 2024–2028 og cirka 30 millioner kroner årligt derefter til etablering og drift af de tre klimaerhvervsskoler, der skal være med til at sikre:

  • at erhvervsskoler og elever i hele landet er på forkant med den grønne omstilling

  • at der uddannes dygtige faglærte med kompetencer og færdigheder inden for områderne: omlægning af energisektoren, grøn transport, klimavenligt landbrug og bæredygtigt byggeri.

-Skolerne skal fungere som drivende kræfter for udviklingen på tværs af alle erhvervsskoler og udbydere af arbejdsmarkedsuddannelser og skal sprede ny viden til alle erhvervsskoler i landet. I fremtiden bliver det også muligt for elever på andre skoler at deltage i blandt andet undervisningsforløb udviklet af de tre klimaerhvervsskoler. Det kan enten foregå på elevens egen skole eller på en af klimaerhvervsskolerne, skriver Børne- og Undervisningsministeriet i sin pressemeddelelse.

 

17/9 2024
  • Det skal være lettere at investere i produktionsanlæg

    Det skal være lettere at investere i produktionsanlæg

    uddannelse ›Virksomhedsguidens SMV-rettede vejledning får suppleret en ny digital indsats, som skal gøre det lettere og hurtigere for produktionsvirksomheder at etablere og udvide
  • Dansk medaljerekord ved årets EuroSkills

    Dansk medaljerekord ved årets EuroSkills

    uddannelse ›Det danske landshold ved EuroSkills Herning 2025 i sidste uge er kommet hjem med 27 medaljer - 1 guld, 6 sølv, 6 bronze og 14 Medallion for Excellence
  • Godt nyt for den grønne omstilling

    Godt nyt for den grønne omstilling

    uddannelse ›Diplomingeniøruddannelsen i Elektrisk energiteknologi på AU Herning er i voldsom vækst. På to år er antallet af førsteprioritetsansøgere vokset med mere end 200 procent
  • 20 danske startups præsenterer sig på HI

    20 danske startups præsenterer sig på HI

    uddannelse ›Når årets store teknologi-event, Technomania igen i år er en del af messen i næsten måned, vil en række teknologibaserede startup-virksomheder både udstille og pitche deres opfindelser
  • Kong Frederik besøger EuroSkills Herning 2025

    Kong Frederik besøger EuroSkills Herning 2025

    uddannelse ›Når 597 af Europas dygtigste, unge faglærte samles til Danmarks største uddannelsesevent i Herning fra på onsdag til fredag, kan de udover konkurrencerne se frem til besøg af Hans Majestæt, Kongen, som har meddelt sin ankomst på torsdag
  • Fokus på fremtidens faglærte

    Fokus på fremtidens faglærte

    uddannelse ›Gammel Havn i Middelfart blev atter forvandlet til et pulserende centrum for faglærte, for uddannelse, håndværk og karriereinspiration. Craftfestival 2025 samlede for fjerde år i træk kommunens 7.-10. klasser til to dage fyldt med oplevelser
  • Technomania ruster Danmark til den digitale fremtid

    Technomania ruster Danmark til den digitale fremtid

    uddannelse ›Som en del af HI-messen lægger Technomania arm med nogle af tidens store teknologiske udfordringer fra AI og digitalisering til cybersikkerhed og kritisk infrastruktur
  • HI-messen varmer op til overraskelser, udfordringer og inspiration 

    HI-messen varmer op til overraskelser, udfordringer og inspiration 

    uddannelse ›Om halvanden måned mødes virksomheder fra seks forskellige industrisektorer i Herning til bl.a. konferencer, konkurrencer og udstillinger. I år får de besøgende en ekstra oplevelse med elektronikmessen EOT