Bornholmslinjen og Rønne Havn går sammen om nye færgesimuleringer

Bornholmslinjen og Rønne Havn går sammen om nye færgesimuleringer

De to parter vil nu sammen foretage de simuleringer af ind- og udsejlingsforholdene i havnen med rederiets skibe i vejrforhold, som ikke tidligere har været simuleret

Beslutningen er resultatet af  af et dialogmøde mellem havnen, rederiet og Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab (kontoret for 'Sikre Farvande')

Årsagen til mødet, som blev afholdt forrige fredag,  var rederiets rapporter om hændelser i og ved havnen, som er ved at blive bygget om.

Og resultatet blev en aftale om, at Bornholmslinjen og Rønne Havn nu i fællesskab vil gennemføre de færgesimuleringer, som Bornholmslinjen er i gang med forberedelserne til.

Det vil være færgesimuleringer med deltagelse af alle rederiets færger i trafikken til og fra Bornholm, som skal simuleres og testes i forhold til de kontraktuelt bestemte vejrminima.

- Vi var enige om, at der har været en række hændelser, som havde haft indflydelse på færgedriften. Disse hændelser er der både løbende og nu taget hånd om, så den slags situationer fremadrettet forsøges elimineret, siger Molslinjens administrerende direktør, Kristian Durhuus.

Han fortsætter:

-Vi var også enige om, at der er forhold, som ikke er simuleret, inden anlægsarbejderne begyndte i december 2023 - ligesom de skibe, der blev anvendt i simuleringerne - ikke er de skibe, som nu besejler Rønne Havn. Med det på plads kan vi nu sammen holde fokus på sikker besejling af havnen, mens anlægsarbejderne foregår. Så vi er tilfredse med mødet.

Myndigheder kvitterer for konstruktivt samarbejde
Kontoret for Sikre Farvande er glad for, at samarbejdet om at koordinere indsatsen under byggeriet har udviklet sig positivt, og også Rønne Havn er tilfreds:

- I Rønne Havn ser vi positivt på dialogmødet, hvor alle parter blev beriget med faktuelle forhold om hinandens observationer og processer i relation til anlægsarbejdet, siger Thomas Bay Jensen, COO på Rønne Havn A/S, og uddyber:

- Vi ser også positivt på Molslinjens behov for at gennemføre besejlingssimuleringer med de færger, der besejler Rønne Havn, hvilket er helt naturligt. Vi er meget tilfredse med, at også myndighederne kvitterer for, at de ser et konstruktivt samarbejde parterne imellem, og at de er tilfredse med den måde, anlægsarbejdet er koordineret med havnens brugere.

-lipe

1/3 2025
  • Kæmpe elfærger bestilt til Frederikshavn-Göteborg ruten

    Kæmpe elfærger bestilt til Frederikshavn-Göteborg ruten

    havne ›Det bliver verdens to første fossilfrie RoPax-færger i den størrelse, Stenaline vil indsætte på Kattegat senest i 2030. Aftalen er indgået mellem rederiet, Frederikshavn Kommune og Frederikshavn Havn
  • Opjusterede forventninger i Aarhus Havn

    Opjusterede forventninger i Aarhus Havn

    havne ›Erhvervslivets positive udvikling har sammen med en styrkelse af Aarhus Havns rutenetværk bidraget til stigende godsmængder og en høj aktivitet i første halvår af 2026. Det får havnen til at opjustere forventningerne til hele 2026
  • Landstrømsanlæg på vej i Aalborg

    Landstrømsanlæg på vej i Aalborg

    havne ›Port of Aalborg har indgået kontrakt med den danske Leap Solutions ApS om levering af et nyt hybridt landstrøms- og batterilagringssystem som skal bidrage til havnens overordnede elektrificeringsprojekt
  • Esbjerg Havn blandt verdens 25 mest innovative

    Esbjerg Havn blandt verdens 25 mest innovative

    havne ›Den vestjyske havn er, som den eneste danske, på en global Top 30-liste over innovative startup- og havnemiljøer. Anerkendelsen er vigtig for både konkurreceevnen og de 200 virksomheder på havnen
  • Danskerne strømmede til Göteborg - med færgen 

    Danskerne strømmede til Göteborg - med færgen 

    havne ›Antallet af danske passagerer på Stena Lines rute mellem Frederikshavn og Göteborg steg med 19 % fra juni til august sammenlignet med samme periode sidste år. Alene i juli var fremgangen på 26 %
  • Logistikområder er i høj kurs i energibyen

    Logistikområder er i høj kurs i energibyen

    havne ›Massive investeringer i den grønne omstilling og gasfelter giver stor efterspørgsel på lokaler og områder til lager og let produktion, men har ifølge Nordicals Esbjerg bredt sig til kontorer og boligejendomme
  • Kontrakt på forlængelsen af Vestmolen

    Kontrakt på forlængelsen af Vestmolen

    havne ›Hirtshals Havn har indgået kontrakt med Aarsleff om forlængelsen af Vestmolen. Entreprenøren bringer erfaringer fra flere europæiske havne- og kystanlæg til det største anlægsprojekt i Hirtshals Havns historie
  • Første kælderetage i Fehmern Bælt-forbindelsen

    Første kælderetage i Fehmern Bælt-forbindelsen

    havne ›Specialfartøjet IVY har gennemført en afgørende belastningstest, så man nu er klar til at nedsænke det første specialelement med kælderetage i tunnelarbejdet