Danskerne strømmede til Göteborg - med færgen 

Danskerne strømmede til Göteborg - med færgen 

Antallet af danske passagerer på Stena Lines rute mellem Frederikshavn og Göteborg steg med 19 % fra juni til august sammenlignet med samme periode sidste år. Alene i juli var fremgangen på 26 %

Danskerne valgte i højere grad Gøteborg denne sommer. Juli stod både for flest danske passagerer og den største vækst. Her steg antallet med 26 % sammenlignet med juli sidste år.

- Danskerne fortsætter med at vælge Gøteborg. Byens koncerter, arrangementer, restauranter, kultur og shopping trækker mange besøgende over Kattegat. For mange danskere er Gøteborg blevet et nærliggende alternativ til København, når de vil på storbyferie, siger Ulf Staaf, travel commercial manager hos Stena Line.

Sommerens to store sportsarrangementer, Gothia Cup og Partille Cup, bidrog også til fremgangen. Mere end 400 hold fra Danmark og Tyskland deltog i de to turneringer, og mange af dem tog færgen med Stena Line.

Flere danske overnatninger i Göteborg
Stena Lines passagertal følger den generelle udvikling i Gøteborg. Internationale besøgende fylder mere i byens overnatningsstatistik, og særligt gæster fra Storbritannien og Norge står for en stor del af væksten.

Også antallet af danske gæsteovernatninger i Gøteborgsregionen steg. I juni og juli lå tallet 19 % højere end i de samme måneder i 2025.

Ulf Staaf forventer, at udviklingen fortsætter i takt med, at Gøteborg udvider sit udbud til besøgende.

- Gøteborg investerer både i nye attraktioner og i byens infrastruktur. En af de næste store åbninger bliver Lisebergs nye vandland, Oceana, som efter planen åbner i 2027. Vi forventer, at det også vil få flere danskere til at besøge byen, siger han.

Stena Line samarbejder blandt andet med GøteborgsOperan og shoppingcentret Nordstan om at tiltrække flere besøgende til Göteborg.

Ny færgeterminal planlagt til 2031
Stena Lines færgeterminaler for trafikken til Danmark og Tyskland skal efter planen flyttes fra henholdsvis Masthuggskajen og Majnabbe til Arendal i 2031.

- Den nye placering vil give flere fordele for både godstrafikken og passagerer i bil. Sammen med byen og regionen arbejder vi samtidig på gode transportmuligheder for de passagerer, der ankommer til fods, siger Ulf Staaf.

-hawin

Kilde: Turistrådet Västsveriges rapporter om gæsteovernatninger baseret på statistik fra Tillväxtverket.


21/9 2026
  • Første containerskib på landstrøm i Aarhus Havn

    Første containerskib på landstrøm i Aarhus Havn

    havne ›Det islandske skib Dettifoss har nu testet havnens nye anlæg, som skal reducere støj og lokal partikelforurening fra skibe ved kaj. Anlægget forventes klar til daglig drift i januar 2027
  • Tredje kåring af København og Copenhagen Malmö Port

    Tredje kåring af København og Copenhagen Malmö Port

    havne ›Havnefællesskabet CMP er for igen kåret som Europas førende krydstogthavn ved World Travel Awards. Alene i år bliver antallet af krydstogtgæster omkring 880.000
  • Esbjerg Havn får nøglerolle i CO2-lagring

    Esbjerg Havn får nøglerolle i CO2-lagring

    havne ›Da Kong Frederik og stifter af INEOS, Sir Jim Ratcliffe, var med til at skyde Project Greensand i gang på Esbjerg Havn, var det også begyndelsen på en ny industri, som ifølge en forsker fra Aalborg Universitet er vigtig for hele Europas industri
  • CS Wind udbyder stort erhvervsareal nær Odense

    CS Wind udbyder stort erhvervsareal nær Odense

    havne ›Colliers Fyn har fået til opgave at udleje 42.500 m2 lager- og produktionsarealer samt 327.500 m2 udendørs oplagsarealer for CS Wind på Lindø i Munkebo, uden for Odense. Målt på volumen er det en af de største fynske fremlejesager, der nogensinde har ramt markedet
  • Odense Havn og Sund & Bælt forhandler om Fehmern

    Odense Havn og Sund & Bælt forhandler om Fehmern

    havne ›De to parter har aftalt eksklusive forhandlinger om langsigtet udvikling og drift af det otte millioner m2 store anlægsområde for Fehmerntunnelen ved Rødby Havn
  • Jernbanesamarbejde styrker det nordjyske erhvervsliv

    Jernbanesamarbejde styrker det nordjyske erhvervsliv

    havne ›Et samarbejde mellem APM Terminals Aarhus og Port of Aalborg forbinder nu Aalborg med containerterminalen i Aarhus via en ugentlig togforbindelse. Det giver nordjyske virksomheder flere transportmuligheder og understøtter ambitionen om at flytte mere gods fra vej til jernbane
  • Kæmpe elfærger bestilt til Frederikshavn-Göteborg ruten

    Kæmpe elfærger bestilt til Frederikshavn-Göteborg ruten

    havne ›Det bliver verdens to første fossilfrie RoPax-færger i den størrelse, Stenaline vil indsætte på Kattegat senest i 2030. Aftalen er indgået mellem rederiet, Frederikshavn Kommune og Frederikshavn Havn
  • Opjusterede forventninger i Aarhus Havn

    Opjusterede forventninger i Aarhus Havn

    havne ›Erhvervslivets positive udvikling har sammen med en styrkelse af Aarhus Havns rutenetværk bidraget til stigende godsmængder og en høj aktivitet i første halvår af 2026. Det får havnen til at opjustere forventningerne til hele 2026