Elektrisk fremtid er på pladsDe indledende undersøgelser er gået i gang på havnen i Aarhus, hvor boreprøver skal vise, at pladsen kan holde til fundamentet af de store batterier. (Foto: Molslinjen)

Elektrisk fremtid er på plads

To enorme batteripakker bliver hjertet i Molslinjens grønne omstilling af hurtigfærgerne. BOS Power er valgt til at bygge batterierne til verdens største elektrificeringsprojekt til søs

Nogle af Danmarks største batterier skal bygges ud mod Kattegat i havnene i Aarhus og på Sjællands Odde. 

Det bliver BOS Power, som skal levere de to batteripakker, der skal sikre energi nok til Molslinjens kommende mega-katamaraner på strøm til ruterne over Kattegat

De indledende undersøgelser er gået i gang på havnen i Aarhus, hvor boreprøver skal vise, at pladsen kan holde til fundamentet af de store batterier. 

Arbejdet med batteripakkerne og med at finde den helt rigtige leverandør af batteriparkerne er sket i samarbejde med eksperter fra Hybrid Greentech, som har rådgivet Molslinjen siden projektets begyndelse – og som også skal være med til at køre projektet til ende.

- Molslinjen-projektet er et af de mest komplekse og ambitiøse batteriprojekter, vi har været en del af. Batteriparker i denne størrelsesorden til maritim brug er ikke set før i Europa, og batterierne i havnene er ikke bare infrastruktur – de er selve fundamentet for, at ruterne over Kattegat kan sejle på strøm. 

- Det har krævet grundig teknisk rådgivning at finde den rigtige løsning. Det er præcis den slags projekter, vi er sat i verden for at løse, og vi ser frem til at føre det i mål sammen med Molslinjen og resten af teamet, siger Hybrid Greentechs ceo, Rasmus Rode Mosbæk.

De to batteripakker i havnene bliver hver på hele 118 MWh og skal sikre, at de store hurtigfærger kan lade, hver gang de lægger til i en af de to havne. 

Ladningen på en halv time vil typisk foregå med strøm i en kombination af træk fra nettet og fra havnens batterier. Når en enkelt af de nye katamaraner sættes til ladestikket, vil færgen lade med 15 kV AC, 55.000 kW i 30 minutter. Det svarer til gennemsnitligt 25.000 kWh energi modtaget inden næste tur.

- Vi kan ikke bare lade direkte fra forsyningsnettet på alle ture. Så for at være sikre på hele tiden af have den nødvendige energi til rådighed, skal vi have batterierne til backup og til redundans. I batterierne kan vi gemme tre-fire færgeture, hvis forsyningen driller, forklarer Molslinjens ceo, Carsten Jensen.

Ifølge Molslinjen bliver katamaranerne på Kattegat verdens største elektrificeringsprojekt til søs. Færgerne bygges lige nu hos værftet Incat i Australien – den første færge planlægges i drift i foråret 2028.

Kim Strate Kiegstad, head of energy storage, BOS Power:

- Denne færgerute er kritisk infrastruktur. Kattegat-forbindelsen mellem Jylland og Sjælland er en livline for de mennesker og det gods, der hver dag er afhængige af den, og elektrificeringen af de færger, der besejler ruten, skal ske uden at gå på kompromis med driftssikkerheden. 

- At levere energilagring på tværs af to kystnære anlæg som en enkelt totalentreprenør, fra design til netkompatibel idriftsættelse, er en krævende opgave, og det er præcis det, BOS Power kan. Vi er stolte over, at Molslinjen har vist os den tillid."

Når alle tre batteridrevne færger er i drift, vil det spare klimaet for 132.000 ton CO2 hvert år. Prisen for færgerne og de tilhørende landstrukturer kommer til at koste 3,5 milliarder danske kroner.

-hawin

30/6 2026
  • CS Wind udbyder stort erhvervsareal nær Odense

    CS Wind udbyder stort erhvervsareal nær Odense

    havne ›Colliers Fyn har fået til opgave at udleje 42.500 m2 lager- og produktionsarealer samt 327.500 m2 udendørs oplagsarealer for CS Wind på Lindø i Munkebo, uden for Odense. Målt på volumen er det en af de største fynske fremlejesager, der nogensinde har ramt markedet
  • Odense Havn og Sund & Bælt forhandler om Fehmern

    Odense Havn og Sund & Bælt forhandler om Fehmern

    havne ›De to parter har aftalt eksklusive forhandlinger om langsigtet udvikling og drift af det otte millioner m2 store anlægsområde for Fehmerntunnelen ved Rødby Havn
  • Jernbanesamarbejde styrker det nordjyske erhvervsliv

    Jernbanesamarbejde styrker det nordjyske erhvervsliv

    havne ›Et samarbejde mellem APM Terminals Aarhus og Port of Aalborg forbinder nu Aalborg med containerterminalen i Aarhus via en ugentlig togforbindelse. Det giver nordjyske virksomheder flere transportmuligheder og understøtter ambitionen om at flytte mere gods fra vej til jernbane
  • Kæmpe elfærger bestilt til Frederikshavn-Göteborg ruten

    Kæmpe elfærger bestilt til Frederikshavn-Göteborg ruten

    havne ›Det bliver verdens to første fossilfrie RoPax-færger i den størrelse, Stenaline vil indsætte på Kattegat senest i 2030. Aftalen er indgået mellem rederiet, Frederikshavn Kommune og Frederikshavn Havn
  • Opjusterede forventninger i Aarhus Havn

    Opjusterede forventninger i Aarhus Havn

    havne ›Erhvervslivets positive udvikling har sammen med en styrkelse af Aarhus Havns rutenetværk bidraget til stigende godsmængder og en høj aktivitet i første halvår af 2026. Det får havnen til at opjustere forventningerne til hele 2026
  • Landstrømsanlæg på vej i Aalborg

    Landstrømsanlæg på vej i Aalborg

    havne ›Port of Aalborg har indgået kontrakt med den danske Leap Solutions ApS om levering af et nyt hybridt landstrøms- og batterilagringssystem som skal bidrage til havnens overordnede elektrificeringsprojekt
  • Esbjerg Havn blandt verdens 25 mest innovative

    Esbjerg Havn blandt verdens 25 mest innovative

    havne ›Den vestjyske havn er, som den eneste danske, på en global Top 30-liste over innovative startup- og havnemiljøer. Anerkendelsen er vigtig for både konkurreceevnen og de 200 virksomheder på havnen
  • Danskerne strømmede til Göteborg - med færgen 

    Danskerne strømmede til Göteborg - med færgen 

    havne ›Antallet af danske passagerer på Stena Lines rute mellem Frederikshavn og Göteborg steg med 19 % fra juni til august sammenlignet med samme periode sidste år. Alene i juli var fremgangen på 26 %