Grenaa Havn leverer bedste resultat nogensindeCEO Henrik Carstensen og bestyrelsesformand Bent Hansen, Grenaa Havn A/S. Foto: Grenaa Havn.

Grenaa Havn leverer bedste resultat nogensinde

For sjette år i træk kan havnen præsentere rekordomsætning i årsregnskabet. Nettoomsætningen sidste år steg ca. ni millioner kroner i forhold til året før, og udover stor aktivitet og nye investeringer, kan Grenaa Havn glæde sig over en meget høj kundetilfredshed

Grenaa Havn A/S kan endnu en gang præsentere et stærkt årsresultat – og det for intet mindre end sjette år i træk med rekordomsætning.

I 2024 nåede havnens nettoomsætning op på 88,37 mio. kr. mod 79,89 mio. kr. i 2023, og årets resultat efter skat landede på hele 17 mio. kr., imod 11,9 mio. kr. i 2023. Det er samtidig niende år i træk med omsætningsfremgang.

-Når vi igen i år leverer en rekordomsætning, er det et tydeligt bevis på, at vores strategi og vores daglige indsats virker - og at Grenaa Havn er en vigtig og attraktiv aktør i både lokal, national og international kontekst, siger Bent Hansen, bestyrelsesformand i Grenaa Havn A/S, og tilføjer:

- Vi har et solidt fundament, en sund kerneforretning og ikke mindst evnen til at tiltrække og løfte store projekter. Det giver genlyd i markedet, tilføjer han.

Stor aktivitet og nye investeringer
2024 har været præget af høj aktivitet i alle havnens kernesegmenter. Henrik Carstensen, CEO i Grenaa Havn A/S, peger også på vigtige strategiske skridt, der er taget i årets løb.

-Vi har i år bl.a. taget imod vores største investering i materiel nogensinde – nemlig superkranen Mantsinen 300 DEMG, der er den største af sin slags i Danmark og et vigtigt skridt i retning af mere bæredygtig havnedrift. Samtidig har vi fastholdt vores ambitioner inden for ESG, ISO og grøn strøm, og vi arbejder målrettet mod re-certificering i 2025.

Kundetilfredshed i verdensklasse
Grenaa Havn gennemførte i efteråret 2024 en omfattende kundetilfredshedsundersøgelse, som viste meget høj loyalitet og stor tilfredshed blandt kunderne. Et resultat, Henrik Carstensen ser som en vigtig indikator for havnens konkurrenceevne:

-Det glæder mig især, at fleksibilitet bliver fremhævet af kunderne. Det er noget, vi virkelig værner om, og som vi anser som en særdeles vigtig del af vores DNA, siger han.

Behov for arealudvidelse og fremtidige potentialer
På trods af det stærke resultat peger både direktion og bestyrelse på behovet for øget kapacitet og areal, hvis Grenaa Havn skal kunne imødekomme fremtidens efterspørgsel, særligt fra energisektoren og i forhold til lagring og håndtering af CO2.

-Vi har brug for mere plads. Uden nye arealer bliver det svært at udnytte de mange potentialer, vi ser – blandt andet inden for offshore vind og grøn energi, understreger Bent Hansen, og fortsætter:

-Vi er glade for, at Norddjurs Kommune nu arbejder med en konkret handlingsplan, og vi håber, det vil føre til, at vi snart får de nødvendige udviklingsmuligheder uden for det eksisterende havneareal.

Samarbejde og partnerskaber i fokus
Grenaa Havn har i 2024 indgået en partnerskabsaftale med Hallands Hamnar i Sverige om Kattegat Port Alliance – et strategisk samarbejde, der skal styrke vækst, bæredygtig udvikling og effektiv logistik på tværs af Kattegat.

Partnerskabet bygger på fælles ambitioner om at tiltrække internationale aktører og skabe bedre forbindelser mellem Skandinavien og resten af Europa. Samarbejdet fokuserer blandt andet på udveksling af viden, fælles markedsføring og koordinering af kapacitet, særligt i relation til offshore-energi, grønne brændstoffer og projektlast.

 -Med Kattegat Port Alliance ønsker vi at positionere os som et stærkt, grønt og fleksibelt alternativ til de store havne i Øresundsregionen. Vi tror på, at samarbejde -ikke konkurrence - er vejen til bæredygtig vækst, siger Henrik Carstensen.

-lipe

29/4 2025
  • CS Wind udbyder stort erhvervsareal nær Odense

    CS Wind udbyder stort erhvervsareal nær Odense

    havne ›Colliers Fyn har fået til opgave at udleje 42.500 m2 lager- og produktionsarealer samt 327.500 m2 udendørs oplagsarealer for CS Wind på Lindø i Munkebo, uden for Odense. Målt på volumen er det en af de største fynske fremlejesager, der nogensinde har ramt markedet
  • Odense Havn og Sund & Bælt forhandler om Fehmern

    Odense Havn og Sund & Bælt forhandler om Fehmern

    havne ›De to parter har aftalt eksklusive forhandlinger om langsigtet udvikling og drift af det otte millioner m2 store anlægsområde for Fehmerntunnelen ved Rødby Havn
  • Jernbanesamarbejde styrker det nordjyske erhvervsliv

    Jernbanesamarbejde styrker det nordjyske erhvervsliv

    havne ›Et samarbejde mellem APM Terminals Aarhus og Port of Aalborg forbinder nu Aalborg med containerterminalen i Aarhus via en ugentlig togforbindelse. Det giver nordjyske virksomheder flere transportmuligheder og understøtter ambitionen om at flytte mere gods fra vej til jernbane
  • Kæmpe elfærger bestilt til Frederikshavn-Göteborg ruten

    Kæmpe elfærger bestilt til Frederikshavn-Göteborg ruten

    havne ›Det bliver verdens to første fossilfrie RoPax-færger i den størrelse, Stenaline vil indsætte på Kattegat senest i 2030. Aftalen er indgået mellem rederiet, Frederikshavn Kommune og Frederikshavn Havn
  • Opjusterede forventninger i Aarhus Havn

    Opjusterede forventninger i Aarhus Havn

    havne ›Erhvervslivets positive udvikling har sammen med en styrkelse af Aarhus Havns rutenetværk bidraget til stigende godsmængder og en høj aktivitet i første halvår af 2026. Det får havnen til at opjustere forventningerne til hele 2026
  • Landstrømsanlæg på vej i Aalborg

    Landstrømsanlæg på vej i Aalborg

    havne ›Port of Aalborg har indgået kontrakt med den danske Leap Solutions ApS om levering af et nyt hybridt landstrøms- og batterilagringssystem som skal bidrage til havnens overordnede elektrificeringsprojekt
  • Esbjerg Havn blandt verdens 25 mest innovative

    Esbjerg Havn blandt verdens 25 mest innovative

    havne ›Den vestjyske havn er, som den eneste danske, på en global Top 30-liste over innovative startup- og havnemiljøer. Anerkendelsen er vigtig for både konkurreceevnen og de 200 virksomheder på havnen
  • Danskerne strømmede til Göteborg - med færgen 

    Danskerne strømmede til Göteborg - med færgen 

    havne ›Antallet af danske passagerer på Stena Lines rute mellem Frederikshavn og Göteborg steg med 19 % fra juni til august sammenlignet med samme periode sidste år. Alene i juli var fremgangen på 26 %