
Brandporte fuldender porteføljen
ASSA ABLOY udvider sit sortiment af porte til industrien med en række brandklassificerede løsninger, som er et vigtigt bidrag til øget sikkerhed i moderne byggeri
Af Hans Windeløv
ASSA ABLOY har en række nye produkter på hylderne. De er udviklet til at begrænse spredning af brand og røg og giver dermed øget tryghed. Serien består af brandgardiner og brandporte, og alle er testet og certificeret efter gældende europæiske standarder.
Løsningerne sikrer effektiv brandsektionering og høj driftssikkerhed og er tilpasset både nybyggeri og eksisterende installationer.
- Serien af brandgardiner og brandporte fuldender ASSA ABLOY Entrance Systems brede udvalg af porte og døre. Nu er vi blevet totalleverandør af portløsninger til industrien.
- Vores portløsninger med foldeporte, hurtigporte, ramper, sluser, skydedøre, døre og alle styringssystemerne, der knytter sig til dem, bliver fuldendt med serien af brandporte og brandgardiner.
Sådan siger salgschef hos ASSA ABLOY Entrance Systems i Danmark, Anders Ovesen.
Nu er det ASSA ABLOY-produkter
Som han forklarer, er sidste led i kæden hægtet på via opkøb af en række portproducenter og deres fabrikker. Det er leverandører med produkter af høj kvalitet, som virksomheden tidligere har samarbejdet med på en hel del projekter.
- Flere og flere kunder ønsker levering af den samlede portentreprise fra en og samme portleverandør. Det har vi sagtens kunnet leve op til. Men vi har benyttet brandporte af andre brands, når vi har løst opgaverne.
- Med tilføjelsen af de nye portbrands til vores portefølje bliver de nu også forsynet med ASSA ABLOY-navnet. Det er en kæmpe fordel. Det skaber en visuel og grafisk ensartethed i de store totalprojekter.
- Og samtidig kan vi nu markedsføre brandportene og -dørene som vores egne ASSA ABLOY-produkter, forklarer Anders Ovesen.
Know-how ind i organisationen
Når virksomheder sætter pris på samarbejdet med totalleverandører, handler det også om, at de værdsætter den kvalitet og know-how, som følger med. I de helt store opgaver er det alfa-omega.
- I logistikvirksomheder og i den farmaceutiske industri ønsker man at samarbejde med leverandører, der har ekspertisen i de enkelte produkter helt inde på rygraden.
- Vores opkøb af portproducenterne handler derfor også om at få tilført kompetencer og viden, som er utrolig værdifuldt for selskabet. Det er en opstramning på de indre linjer, som løbende er kommet til de sidste par år, hvor brandportene er tilføjet sortimentet.
- At de for nyligt er blevet forsynet med ASSA ABLOY-logoet er en cementering af, at både produkter og ekspertise er integreret succesfuldt i organisationen.
- I dag er vi fuldt ud rustet til at tage dialogen med kunderne om både brandporte og alle de andre portløsninger, siger Anders Ovesen.
Gardiner og store projekter
Flere projekter, endda i den helt store skala, har da også allerede nydt godt af ASSA ABLOY’s position som totalleverandør.
- DSV’s nye logistikcenter i Horsens er forsynet med ASSA ABLOY-porte. Vi har leveret porte og ramper fra hele paletten. Og altså også brandporte. Det har vakt genlyd, og vi er da også involveret som totalleverandør i flere andre store projekter, slår Anders Ovesen fast.
Det nye sortiment af produkter, der beskytter mod brand, tæller blandt andet brandgardiner. De kombinerer diskret design med effektiv brand- og røgbeskyttelse.
De er ideelle på steder, hvor faste brandadskillelser ikke er mulige – og de giver maksimal sikkerhed uden at optage unødvendig plads.
ASSA ABLOY’s eget brand af brandgardiner er kommet i portproducentens varesortiment.
Når de ikke er i brug, er de rullet op under loftet og er næsten usynlige. Men ved brandalarm aktiveres de automatisk. De er ifølge Anders Ovesen perfekte til bl.a. indkøbscentre, parkeringshuse og logistikbygninger.
Det er blandt andet Marc-OK brandgardinet fra den polske samarbejdspartner Malkowski Martech, som er i sortimentet. ASSA ABLOY opkøbte i 2021 85 % af aktierne i firmaet, og nu står der efter en overgangsperiode ASSA ABLOY på brandgardinerne.
Skræddersyede løsninger
Brandporte giver pålidelig brandsikring til industri, logistik og større byggerier – uden at gå på kompromis med funktionalitet. De er udviklet til at håndtere store åbninger, hvor både sikkerhed og driftssikkerhed er afgørende.
Portene fås i flere EI-klasser og kan skræddersys til det enkelte projekt. De er perfekte til fabrikker, logistikcentre, parkeringshuse og andre krævende miljøer, fortæller Anders Ovesen.