Coronakrisen sætter Turbo på digitale kontrakter i transportbranchen

Coronakrisen sætter Turbo på digitale kontrakter i transportbranchen

Nu kan kunderne underskrive kontrakter direkte på mobilen eller computeren, mens de er på landevejen – digitaliseringen af kontrakter er eksploderet under Coronakrisen hos især de større virksomheder i transportsektoren i Danmark. PNO Rental digitaliserer dokumenthåndteringen til vognmændene

Slut med manuelle procedurer i forbindelse med underskrivelse af tilbud og kontrakter hos vognmændene.

Sådan lyder meldingen fra den digitale signatur- og salgsplatform GetAccept i Danmark, der har oplevet en vækst på mere end 25 procent i kølvandet på coronakrisen.

En af de danske virksomheder i transportbranchen er PNO Rental, der er Nordens største inden for kort- og langtidsleje af trailere, og som har digitaliseret signatur- og dokumenthåndteringen i forbindelse med kontrakter til vognmændene på tværs af fem lande.

Med den øgede digitalisering er det bl.a. slut med at kunder og medarbejdere bruger unødig tid på at printe kontrakter ud, skrive under, scanne, sende retur og bøvle med dokumenter, der sendes mellem medarbejdere og kunder via mails. 

Alle kontrakter og dokumenter er nu samlet på platformen, som medarbejdere til enhver tid kan tilgå fra alle enheder.

- Vi kommunikerer nu med vognmændene direkte i dokumenterne. Det er smidigt, vi kan hurtigt få eventuelle tilretninger på plads og der kan underskrives med det samme, siger Lasse Stær Hoffmeyer.

PNO Rentals opererer udover Danmark også i Sverige, Norge, Finland og Holland. Den digitale signatur- og salgsplatform, der integrerer med virksomhedens CRM løsning Pipedrive, er et led i PNO Rentals digitaliseringsstrategi og fortsatte vækstambitioner.

PNO Rentals har endvidere også digitaliseret flådestyringen til kunderne og udviklet Driver-appen, der gør det let at hente og aflevere en trailer, herunder registrering og rapportering af eventuelle skader i en og samme app.

Større virksomheder trækker udviklingen

Det er først og fremmest de lidt større spillere i transportbranchen, der har trukket udviklingen under coronakrisen – ikke kun i Danmark, men faktisk i hele Norden. Ud over PNO Rental er det også virksomheder som NK Spedition, Bring, DAO, Gordon Delivery og Semantix Group i Sverige.

- Udviklingen er drevet af meget salgsfokuserede virksomheder. Det her handler jo ikke kun om digital signatur og dokumenthåndtering. Vi har et stort lag oven på, hvor vi aktiverer salgsstyrken med en plug and play løsning, der kan kobles direkte til virksomhedens CRM system, siger Peter Haahr Rasmussen, der er landechef hos GetAccept i Danmark.

Han pointerer, at det for virksomhederne i bund og grund handler om at automatisere og effektivisere – både for dem selv og hos kunderne. Og så handler det i høj grad også om at kommunikere sine løsninger til kunderne på en moderne måde, og samtidig selv have et datagrundlag, der hjælper med at forstå kunderne, hvilket er med til at øge salget.

GetAccept understøtter alle processor og rutiner i henhold til det nye EU-direktiv.

-hawin

 

26/10 2020
  • Ny direktør i WMS-virksomheden

    Ny direktør i WMS-virksomheden

    lagerstyring ›Specialisterne i lagerstyringssystemer, Roima Intelligence har ansat Martin Sørensen som ny direktør for virksomhedens forretningsenhed i Aalborg
  • Tecsys’ Eliteplatform effektiviserer Roches globale laboratorielogistik

    Tecsys’ Eliteplatform effektiviserer Roches globale laboratorielogistik

    lagerstyring ›Tecsys’ cloudbaserede lagerstyringssystem, Elite, bliver rullet ud i diagnostikvirksomheden Roches internationale laboratorienetværk i mere end 50 lande. Systemet, der kan skaleres op til endnu flere lokationer, sikrer effektiv og sikker varehåndtering af in vitro-diagnostik-produkter
  • Testpilot i Hvidovre rulles ud til terminaler i hele Europa

    Testpilot i Hvidovre rulles ud til terminaler i hele Europa

    lagerstyring ›I 2024 blev Dachsers filial i Hvidovre testpilot for en ny teknologi, der skulle automatisere og effektivisere terminaldriften. I dag står det klart: Resultaterne har oversteget forventningerne – og sat retningen for fremtiden
  • DHL Danmark indfører papirløs returnering

    DHL Danmark indfører papirløs returnering

    lagerstyring ›Med produktet "Label Free" kan logistikvirksomhedens kunder nu tilbyde forbrugerne en nemmere og mere miljøvenlig returmetode. I stedet for at skulle printe returlabels, kan forbrugerne blot anmode om en returnering og modtage en QR-kode, som de kan bruge til at returnere deres varer
  • Getac lancerer let og robust 10-tommer tablet til transport og logistik

    Getac lancerer let og robust 10-tommer tablet til transport og logistik

    lagerstyring ›Den nye ZX10 kombinerer effektiv AI-optimeret ydeevne, brugervenlig android-funktionalitet og fuld robusthed, hvilket gør den perfekt til krævende opgaver i felten
  • Oracle hjælper kunder med at navigere i et nyt toldlandskab

    Oracle hjælper kunder med at navigere i et nyt toldlandskab

    lagerstyring ›Nye funktioner i Oracle cloud SCM hjælper organisationer med at håndtere aktuelle handelsforstyrrelser, minimere omkostninger og øge effektiviteten
  • Scanvaegt Systems i strategisk partnerskab med Bent Nygaard Elektronik

    Scanvaegt Systems i strategisk partnerskab med Bent Nygaard Elektronik

    lagerstyring ›Scanvaegt Systems har med virkning fra 1. maj 2025 erhvervet aktiemajoriteten i Bent Nygaard Elektronik. Opkøbet markerer begyndelsen på et strategisk partnerskab, som er et vigtigt skridt i Scanvaegt-koncernens vækststrategi
  • Toldadministration skal gå hånd i hånd med teknologien

    Toldadministration skal gå hånd i hånd med teknologien

    lagerstyring ›Toldadministration har bevæget sig fra manuelle, papirbaserede processer til digitale løsninger. Moderne IT-systemer med avanceret software kan være en nøgleressource i bestræbelserne på at imødegå manglen på kompetencer inden for toldadministration. Sådan ser man på sagen hos Descartes, hvis senior account executive ser nærmere på sagen i nedenstående indlæg