Ny sensorapp til farveinspektion og sortering

Ny sensorapp til farveinspektion og sortering

Color Inspection and Sorting er SICKS første løsning med valg mellem forskellige controllere. Sensorapp'en er en omkostningsbesparende løsning til in-line kvalitetskontrolopgaver, som er velegnet til fødevareindustrien, medicinalindustrien og emballeringsapplikationer

Med lanceringen af 'Color Inspection and Sorting' fortsætter SICK udrulning af sensorapps, der gør integration af maskinvision simpel og fleksibel.

Sensorapp'en er en skræddersyet, men alligevel fleksibel løsning baseret på SICKs ultrakompakte Pico- eller et midiCam 2D-kamera. Det er den første løsning, hvor man kan vælge mellem forskellige SICK-controllere, LED-belysning og triggersensorer som udgør en komplet løsning.

Appen kan bruges til at kontrollere om varer, samlinger eller pakker på et transportbånd kommer i den rigtige størrelse eller farve. Den kan tælle objekter med forskellige størrelse og farve, samt validere om farver eller farvegraderinger er korrekte.

-Sensorapp’en er den seneste færdige løsning i vores AppSpace koncept, som afspejler en tendens, hvor SICK leverer både hardware og software, til at løse typiske maskinvision opgaver, siger Carsten Bruhn, produktchef for datafangst, vision & målende scannere.

Synsfelt justeres med kameravinkler og belysning
Han uddyber:
-Målrettede apps løser veldefinerede visionopgaver, i dette tilfælde inspektion af farve og størrelse. Appens design indeholder præcist det du har brug for, og gør derfor opsætningen overskuelig, hurtig og simpel. Alligevel kan løsningen tilpasses til individuelt behov, og man kan udvide applikationen med ekstra sensorer og aktuatorer efter behov. Synsfeltet kan justeres ved at vælge fra en række kameraopløsninger og objektiver, mens lyspåvirkninger fra det omgivende miljø i produktioner kan håndteres og imødegås ved valg af den rigtige belysning.

-Den brugervenlige løsning inkluderer alt, hvad man har brug for til kameraopsætning, kombineret med trinvis instruktion i brugerfladen for en nem indlæring. I den grafiske brugergrænseflade kan objektfarven tilpasses ved hjælp af RGB farveskalaen. Objektstørrelser kan let defineres ved hjælp af minimum og maksimum pixelværdi.

'Jobbank' med app'ens forskellige opgaver
App’en gør det muligt at gemme forskellige inspektioner i en jobbank, så man hurtig kan omstille systemet til nye opgaver. I alt kan 12 forskellige objekter bestemmes i et og samme job, og op til 10 forskellige job kan gemmes. SensorApp’en er designet til at arbejde sammen med SICK controllerne SIM4000, SIM1012 eller SIM1004 Sensor Integration Machines, alt efter hvad der er relevant for applikationen når det gælder performance, og tilslutningsmuligheder.

En triggersensor aktiverer 2D-visionskameraet, som sender et billede til SICK-controlleren, der efterfølgende behandler billedet i henhold til objektets specifikationer, før den afgiver en 'god' eller 'dårlig' evaluering. Resultaterne leveres af den intuitive grafiske brugergrænseflade og kan konfigureres med et simpelt digital output og/eller kommunikation via Ethernet TCP/IP.

SICK’s streamingkameraer picoCam og midiCam er ultrakompakte industrielle digitale kameraer med GigE-interface, M12-stik til spændingsforsyning samt triggersignaler. Som et alternativ er det muligt via Power over Ethernet (PoE) at nøjes med kun ét kabel.

Farve- og sorteringsappen er en enkel og elegant løsning, let at installere og velegnet til decentrale 'edge' -konfigurationer ved hjælp af SICK’s SIM-controllere.

SICK udstiller på Automatikmessen i Brøndbyhallen fra på tirsdag den 8. - torsdag den 10. september.

-lipe

2/9 2020
  • Ny direktør i WMS-virksomheden

    Ny direktør i WMS-virksomheden

    lagerstyring ›Specialisterne i lagerstyringssystemer, Roima Intelligence har ansat Martin Sørensen som ny direktør for virksomhedens forretningsenhed i Aalborg
  • Tecsys’ Eliteplatform effektiviserer Roches globale laboratorielogistik

    Tecsys’ Eliteplatform effektiviserer Roches globale laboratorielogistik

    lagerstyring ›Tecsys’ cloudbaserede lagerstyringssystem, Elite, bliver rullet ud i diagnostikvirksomheden Roches internationale laboratorienetværk i mere end 50 lande. Systemet, der kan skaleres op til endnu flere lokationer, sikrer effektiv og sikker varehåndtering af in vitro-diagnostik-produkter
  • Testpilot i Hvidovre rulles ud til terminaler i hele Europa

    Testpilot i Hvidovre rulles ud til terminaler i hele Europa

    lagerstyring ›I 2024 blev Dachsers filial i Hvidovre testpilot for en ny teknologi, der skulle automatisere og effektivisere terminaldriften. I dag står det klart: Resultaterne har oversteget forventningerne – og sat retningen for fremtiden
  • DHL Danmark indfører papirløs returnering

    DHL Danmark indfører papirløs returnering

    lagerstyring ›Med produktet "Label Free" kan logistikvirksomhedens kunder nu tilbyde forbrugerne en nemmere og mere miljøvenlig returmetode. I stedet for at skulle printe returlabels, kan forbrugerne blot anmode om en returnering og modtage en QR-kode, som de kan bruge til at returnere deres varer
  • Getac lancerer let og robust 10-tommer tablet til transport og logistik

    Getac lancerer let og robust 10-tommer tablet til transport og logistik

    lagerstyring ›Den nye ZX10 kombinerer effektiv AI-optimeret ydeevne, brugervenlig android-funktionalitet og fuld robusthed, hvilket gør den perfekt til krævende opgaver i felten
  • Oracle hjælper kunder med at navigere i et nyt toldlandskab

    Oracle hjælper kunder med at navigere i et nyt toldlandskab

    lagerstyring ›Nye funktioner i Oracle cloud SCM hjælper organisationer med at håndtere aktuelle handelsforstyrrelser, minimere omkostninger og øge effektiviteten
  • Scanvaegt Systems i strategisk partnerskab med Bent Nygaard Elektronik

    Scanvaegt Systems i strategisk partnerskab med Bent Nygaard Elektronik

    lagerstyring ›Scanvaegt Systems har med virkning fra 1. maj 2025 erhvervet aktiemajoriteten i Bent Nygaard Elektronik. Opkøbet markerer begyndelsen på et strategisk partnerskab, som er et vigtigt skridt i Scanvaegt-koncernens vækststrategi
  • Toldadministration skal gå hånd i hånd med teknologien

    Toldadministration skal gå hånd i hånd med teknologien

    lagerstyring ›Toldadministration har bevæget sig fra manuelle, papirbaserede processer til digitale løsninger. Moderne IT-systemer med avanceret software kan være en nøgleressource i bestræbelserne på at imødegå manglen på kompetencer inden for toldadministration. Sådan ser man på sagen hos Descartes, hvis senior account executive ser nærmere på sagen i nedenstående indlæg