Opsving giver dyk i tomme fabrikker på FynI Svendborg har Colliers fået solgt den gamle Altia-spritfabrik med 26.000 kvadratmeter lager og produktion til en lokal investor, som hurtigt har lejet dele af anlægget ud til nabovirksomheder.

Opsving giver dyk i tomme fabrikker på Fyn

Der har ikke været så få tomme lagerbygninger og fabrikshaller på Fyn i mere end ni år, viser tal fra Ejendomstorvet.dk, landets største portal for erhvervslokaler. Virksomhederne jagter gode lokaler som aldrig før, siger to lokale mæglere.

De fynske virksomheder blev hårdt ramt, da finanskrisen satte ind tilbage i efteråret 2008, men med opsvinget i ryggen, flere ansatte og øget nethandel efterspørger det lokale erhvervsliv nu i stor stil lagerhaller, logistikbygninger og produktionslokaler.

Det fremgår af nye data fra Ejendomstorvet.dk, mæglernes fælles portal og samtidig landets største markedsplads for erhvervslokaler.

- Kun 1,9 procent af lager- og produktionslokalerne står tomme på Fyn – det er det laveste niveau på denne side af finanskrisen; vi skal helt tilbage til april 2008 for at finde færre ledige lagerbygninger og industrilokaler. Tomgangen steg meget kraftigt på Fyn i 2009 og 2010 og toppede i 2011, da næsten syv procent af lokalerne stod tomme. Siden er det nogenlunde støt gået fremad, og især her i 2017 er der kommet liv og aktivitet i mange bygninger, som før stod tomme, siger Simon Birch Skou, adm. direktør for Ejendomtorvet.dk, som er 'søster' til Boligsiden.dk.

Med knap to procent tomme industrilokaler ligger Fyn aktuelt ikke bare under landsgennemsnittet på 2,3 procent, men er en af de bedste landsdele. Gennem finanskrisen lå Fyn ellers i den tunge ende.
- Der er ikke blevet bygget meget på Fyn siden finanskrisen, og de få nyere lager- og industribygninger, der er, bliver revet ned fra hylderne. Vi oplever stigende interesse fra både ejendomsinvestorer og virksomheder, der selv skal bruge lokalerne. En del er begyndt at bygge selv eller indgår en lang lejeaftale med en pensionskasse eller en lokal ejendomsinvestor, siger erhvervsrådgiver Martin Fuhlendorff fra mæglerfirmaet Colliers International i Odense.

Virksomhederne er især på udkig efter lokaler langs motorvejen tværs over Fyn, helst tæt på Odense. Også Middelfart, Nyborg og Svendborg er på radaren, konstaterer EDC Erhverv Poul Erik Bech Fyn:
- Det er ikke til at drive noget op. Virksomhederne søger især højloftede lagre med ramper og lokaler til finere produktion. De ejendomme, som er tilbage, er mest ældre bygninger, ofte i områder med skæve postnumre. Vi mærker en tendens til spekulationsbyggeri, hvor investorer opfører ejendomme til logistik og lettere produktion uden at have lejere på forhånd, siger partner og erhvervsmægler Morten Nielsen.


Den stigende efterspørgsel afspejler sig også i, at lejepriserne for udbudte fynske industriejendomme er steget over fem procent det seneste år – på landsplan er stigningen blot to procent ifølge tallene fra Ejendomstorvet.dk.


Begge mæglere har i øjeblikket ret let ved at få afsat ledige lager- og produktionslokaler, blandt andet til underleverandører til det store Facebook-byggeri ved Odense.


Aktuelt er der udbudt 126 lager- og industrilokaler på Fyn via Ejendomstorvet.dk – det er næsten en halvering på fire år og dermed et kraftigere fald end på landsplan, hvor 1.524 lokaler er udbudt lige nu.

-lipe

23/1 2018
  • Smart emballage - også til intralogistik

    Smart emballage - også til intralogistik

    logistikcentre ›Udstillere fra hele verden kommer til LogiMAT 2026. En del af dem har fremtidens emballageløsninger med både til forsendelse og primærprodukter
  • Rejsegilde i Ringsted

    Rejsegilde i Ringsted

    logistikcentre ›Ejendomsudvikleren, Panattoni har sammen med totalentreprenøren HpH Totalbyg netop afholdt rejsegilde på logistikejendommen, Central Hub Ringsted som er selskabets første i Danmark
  • Brings Shelfless styrker Comfort Click

    Brings Shelfless styrker Comfort Click

    logistikcentre ›Comfort Click forlænger samarbejdet med Brings lagerløsning Shelfless i sit nordiske logistikknudepunkt Køge
  • Fleksibel etikettering

    Fleksibel etikettering

    logistikcentre ›Herma viser for første gang sin nye etiketteringsløsning, Herma eco med stempelfunktion, på LogiMAT 2026. Løsningen er velegnet til etikettering ovenfra på kasser og gør processen både enkel og omkostningseffektiv
  • DK: International frontløber

    DK: International frontløber

    logistikcentre ›Det danske ejendomsmarked genvandt momentum i 2025. Med stærke nøgletal, stigende international interesse og en solid pipeline går markedet ind i 2026 med klare vækstforventninger. Carsten Gørtz Petersen, CEO, Colliers Danmark dykker ned i udviklingstendenserne
  • H&M-ejendom klar til nye lejere

    H&M-ejendom klar til nye lejere

    logistikcentre ›EDC International Poul Erik Bech har fået til opgave at finde en lejer til H&M's store lager- og logistikfaciliteter i Greve, og H&M er også åbne for et muligt salg
  • Verdion udvider sin danske portefølje

    Verdion udvider sin danske portefølje

    logistikcentre ›Logistikejendomsspecialisten, Verdion, udvider sin danske portefølje med opkøbet af et udviklingsprojekt i Storkøbenhavn til sin investeringsfond, Verdion European Logistics Fund 2
  • Fleksibilitet og besparelser

    Fleksibilitet og besparelser

    logistikcentre ›Ny version af pallestableren Palomat Greenline øger fleksibiliteten ved at kunne håndtere mere end 90 procent af markedets standardpaller. Det åbner for besparelser