Jysk gør sig klar til øget e-handelJysks distributionscenter i Uldum skal nu udvides med et fjerde højlager.

Jysk gør sig klar til øget e-handel

Specialisten i intern logistik, SSI Schäfer, har netop vundet ordren på udvidelsen af Jysks distributionscenter i Uldum

Med sine tre forbundne højlagre til paller og de to tilknyttede miniloadlagre til kasser er distributionscenteret i forvejen et af Danmarks største. Nu skal centret udvides med endnu et højlager.

Det fjerde højlager bliver det største af Jysks lagre og kommer til at have en øget kapacitet og effektivitet sammenlignet med de tre eksisterende højlagre. Pallerne vil blive håndteret af SSI Schäfers energieffektive pallekraner af typen EXYZ. Leverancen omfatter ligeledes et conveyorsystem, en ny vareindlevering samt en ny vareudlevering, som udleverer pallerne blandt andet til førerløse trucks (AGV’er). I forbindelse med leverancen vil SSI Schäfer optimere flowet mellem alle fire højlagre samt udvide Jysks eksisterende software i SSI Schäfers omfattende logistiksoftware, WAMAS.

Udvidelsen samler produkterne

Udvidelsen sker som en positiv konsekvens af vækst i Jysk koncernen. Øget salg har betydet, at Jysk har måttet leje sig ind hos eksterne lagre, og udvidelsen har til formål igen at samle alle virksomhedens produkter under et tag. Samtidig har projektet til formål at øge kapaciteten på plukkestationerne, så Jysk hurtigere kan efterkomme det øgede salg – et salg som blandt andet kommer via virksomhedens webshop.

Netop e-handel er grunden til, at mange virksomheder i øjeblikket må kigge på deres supply chain med nye øjne. Sales Director for fuldautomatiske løsninger hos SSI Schäfer, Lars B. Madsen forklarer:

- Hvor virksomhederne tidligere pakkede få, men store, ordrer på paller til virksomhedens butikker, betyder den øgede e-handel, at virksomheden samtidig skal pakke mange ordrer med få ordrelinjer, som skal sendes direkte til kunden. Nøglen til at løse denne udfordring er en effektiv lagerlogistik. Jysk ser allerede nu en markant vækst inden for e-handel, og vi hjælper dem med at forberede sig ved at forbinde hele lagerområdet med et udvalgt område til deres e-handelsordre.

Et succesfuldt samarbejde

- For Jysk var valget af SSI Schäfer som leverandør til udvidelsen i Uldum helt naturligt, udtaler Allan K. Kjærgaard, Executive Vice President - Logistics.

Hele distributionscentret er i forvejen et resultat er et succesfuldt samarbejde mellem de to virksomheder, hvor SSI Schäfer i 2007 var totalleverandør på den nøglefærdige løsning i Uldum. Siden har SSI Schäfer og Jysk samarbejdet om et 100.000 kvadratmeter fuldautomatisk logistiklager i Polen samt en højlager-udvidelse af Jysks distributionscenter i Nässjö i Sverige.

Byggeriet af højlageret påbegyndes i december og forventes færdigt i fjerde kvartal 2017. Den samlede optimering af distributionscentret i Uldum forventes afsluttet i løbet af 2018. Med udvidelsen øges den samlede pallekapacitet hos Jysk til 215.000 lokationer.

-hawin

 

23/9 2016
  • Oplæg var tilløbsstykker

    Oplæg var tilløbsstykker

    logistikloesninger ›Automatisering var omdrejningspunktet, da fire udstillere tog scenen ved Netværk for Lager & Logistik og gav hver deres bud på fremtidens logistik
  • AI bliver et kerneelement i fremtidens logistikløsninger

    AI bliver et kerneelement i fremtidens logistikløsninger

    logistikloesninger ›AI er alle steder i samfundslivet. Også på logistikområdet. Her er teknologien blevet anvendt proaktivt i et stykke tid. Head of sales & marketing hos Knapp, Tobias Henriksson fortæller i nedenstående indlæg om, hvor AI gør en forskel
  • Netværk for Lager & Logistik fik stærk debut

    Netværk for Lager & Logistik fik stærk debut

    logistikloesninger ›Med 10 udstillere og et stort fremmøde af gæster blev premieren på Netværk for Lager & Logistik en vellykket start på et nyt brancheinitiativ, der sætter fokus på videndeling, konkrete løsninger og relationer i lager- og logistikbranchen 
  • PowerCube indtager logistikcentrene

    PowerCube indtager logistikcentrene

    logistikloesninger ›Med den automatiserede lagerløsning, PowerCube er Jungheinrich klar til at forme fremtidens effektive, sikre og forbundne lagerløsninger. HMS hjælper med netværksdelen
  • Øget overblik over transportflow - i realtid

    Øget overblik over transportflow - i realtid

    logistikloesninger ›Flere transport- og logistikvirksomheder investerer i løsninger til realtidsvisibilitet og øget transparens i forsyningskæden. Det er blandt årsagerne til, at Descartes' platform, MacroPoint fortsætter med at vokse i Europa
  • Droneindustriens nye rolle i Europa

    Droneindustriens nye rolle i Europa

    logistikloesninger ›Rekordmange deltagere fra hele verden besøgte for nyligt International Drone Show 2026 i Odense, hvor forsvar, europæisk robusthed og operative droneløsninger satte dagsordenen
  • Tre veje til stærkere dansk produktion

    Tre veje til stærkere dansk produktion

    logistikloesninger ›En modig sønderjysk SMV, en midtjysk sværvægter i vindmølleindustrien og en virksomhed med ”klar udsigt” til verden er alle nomineret til DIRA Automatiseringsprisen 2026
  • Second-handvarer gearer op

    Second-handvarer gearer op

    logistikloesninger ›Logistikudbyderen, Instabee Group har indgået et nyt strategisk partnerskab med secondhand-platformem, Vinted som skal understøtte hurtigere, smidigere og mere miljømæssigt bæredygtige leveringer for medlemmerne i Europa